על פי תיעוד של צילומי לוויין ישראלים, הציבה בשבוע החולף בבסיס הסורי בלטקיה, לפחות מטוס ביון ושליטה מתקדם אחד. המהלך מעניק לרוסים יכולת מודיעין משמעותית באזור, אשר ברמת העיקרון יכולה בהחלט להשפיע גם על היחסים מול ישראל. כך דווח היום באתר NRG.

מטוס A-50 של חיל האוויר הרוסי. צילום: Ilyushin A-50 Mainstay RF-94268 / 41 red
מטוס A-50 של חיל האוויר הרוסי. צילום: Ilyushin A-50 Mainstay RF-94268 / 41 red

לפי הפרסום המטוס המדובר מסוג "איי-50" מתוצרת רוסית, שיוצר לראשונה בסוף שנות השמונים, מסוגל לשלוט בכעשרה מטוסים בקרבות אוויר או קרקע, ויכולות הגילוי שלו כוללות אפשרות לאתר מטרה קרקעית במרחק של 300 קילומטרים ומטרה אווירית במרחק של 650 קילומטרים. טווח הפעילות שלו הוא כאלף קילומטרים לטיסה. יכולותיו של המטוס מעניקות לרוסים את היכולת לזהות תנועת כלי טיס המגיעים מכיוון ישראל. בידי הרוסים בסך הכל כ-40 מטוסים מסוג זה.

לפני כשבועיים יירט חיל האוויר כלי טיס בלתי מאוייש בצפון הארץ, דובר צה"ל אישר אז כי טיל פטריוט נשלח לעבר מטרה ברמת הגולן ומתחקיר חיל האוויר עולה כי מדובר בכלי טיס סורי.בערב שקדם לתקרית הותקפו בסוריה יעדים בסמוך לנמל התעופה בדמשק, בעקבות התקיפה טענו בחיזבאללה כי ישראל היא האחראית. בשעות הצהריים אישר מקור צבאי בצבא כי ישראל היא אכן האחראית לתקיפה: "באחד המוצבים הצבאיים הממוקם מדרום-מערב לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק אירעה לפנות בוקר תוקפנות ישראלית", אמר מקור צבאי במשטר . גם שר התחבורה ישראל כץ התבטא בנושא באופן המאשר כי ישראל היא אכן האחראית. כץ אמר בריאיון לגלי צה"ל: "אני יכול לאשר שהאירוע תואם לחלוטין את מדיניות ישראל למניעת התעצמות ".

בקרמלין מתחו ביקורת חריפה על התקיפת המיוחסת לחיל האוויר. דובר דמיטרי פסקוב אמר כי על ישראל ומדינות אחרות להימנע מכל פעולה שעלולה להביא להגברת המתח באזור. "אנו קוראים לכבד את הריבונות הסורית", אמר פסקוב. עוד הוסיף הדובר, כי רוסיה וישראל מקיימות קשר מתמיד בנוגע למצב בסוריה באמצעות ערוצים שונים.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.