ממשלת הונגריה חתמה היום (שני) על הסכם מיוחד עם איגוד הקהילות היהודיות עמי״ך (EMIH) האורתודוקסי, במסגרתו קיבלה הקהילה היהודית האורתודוקסית מעמד מיוחד והכרה רשמית מיוחדת ע"י המדינה, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה. בכך תוקן עוול של עשרות שנים במהלכן רק הזרם הנאולוגי-רפורמי בהונגריה נהנה מהכרה ממסדית רשמית ועמה מתקציבים ממשלתיים ישרים, בעוד הקהילה האורתודוקסית לא זכתה להכרה. חוסר השוויון הלך והחריף עם השנים, כאשר הקהילה האורתודוקסית, המובלת על ידי חב״ד, הולכת וגדלה כל העת. ההסכם נחתם ע"י סגן ראש ממשלת הונגריה ז'ולט שמיין (Zsolt Semjén) והרב הראשי של איגוד הקהילות היהודיות (EMIH) הרב שלמה כובש, שהפך בעקבות חתימת ההסכם למייצג רשמי של הקהילה היהודית בפני השלטונות.

צילום: EMIH

לאורך השנים הכירו ממשלות הונגריה במספר ארגונים מדתות שונות כבעלי "מעמד מיוחד", מה שהפך אותם למייצגים הרשמיים מול הרשויות ואיפשר קבלת תקציבים למוסדות חינוך ודת שבאחריותם באופן ישיר מתקציב המדינה. הקתולים היו הראשונים לקבל את ההכרה הרשמית וההסכם על כך נחתם מול הוותיקן כבר ב-1998. שנתיים אחר כך, בשנת 2000, הגיע תורו של הזרם הנאולוגי-רפורמי בהונגריה שנהנה מקרבה לשלטונות עוד מהתקופה הקומוניסטית ובהמשך גם לממשלת שבאו בעקבותיו אשר היו מזוהות עם השמאל. לפי ההערכות, חיים היום בהונגריה קרוב למאה אלף יהודים ובכך היא הקהילה השלישית בגודלה באירופה.

הרב הראשי לישראל, הגאון הרב דוד לאו אמר לאחר החתימה ״אני מרגיש במעמד ההיסטורי הזה שאנחנו עושים צעד גדול לקראת העתיד של שלום ואחדות. בחתימה הזאת באים ומכריזים: בזכות העבר המשותף של יהדות הונגריה עם המדינה, חותמים היום הצדדים על הסכם שמצד אחד יבטא את שמירת העבר ובאותו זמן יתרום לחינוך של הדור העתיד לאחדות והכרת הטוב. אין לי ספק שבעקבות ההסכם החדש תתחזק עוד יותר הקשר בין מדינת הונגריה לקהילה היהודית המקומית וגם למדינת ישראל." עוד הוסיף הרב הראשי ״זכתה ממשלת הונגריה לדעת להעריך בצורה הטובה ביותר את הקהילה היהודית הגדולה בראשותו של הרב שלמה כובש. אין ספק כי בחיבור הגדול אשר היום קיבל מעמד רשמי יצאו נשכרים הן הקהילה החשובה והן ממשלת הונגריה בראשותו של ראש הממשלה מר ויקטור אורבן. אנו מתפללים ומייחלים כי איגוד הקהילות היהודיות ימשיכו בפועלם החשוב להרבות תורה ויהדות בכל רחבי הונגריה ולהביא את דבר ה׳ לכל יהודי ויהודי כפי שהם עושים במשך שנים רבות. אני בטוח שאזרחי הונגריה היהודים יהיו אזרחים טובים יותר כשכל אחד צועד עם ערכי העבר שלו. תוך כבוד לערכי העבר של זולתו.״

צילום: EMIH

כיום פועלים בהונגריה שמונה בתי הכנסת מטעם איגוד הקהילות היהודיות עמי״ך (EMIH) ושבעה-עשר רבנים ושליחי חב״ד שמשרתים את אנשי הקהילה המקומית ותיירים רבים בבודפשט, מישקולץ ודברצן. בבתי ספר היסודי והתיכון של הקהילה לומדים מאות תלמידים מידי יום. הקהילה מקיימת בית תבשיל לנזקקים, הוצאת ספרי קודש בהונגרית, שחיטה כשירה, מסעדות כשירות ועוד. מספר המוסדות של הקהילה גדל משנה לשנה. כך בחודש ספטמבר האחרון נחנכו שני בתי הכנסת החדשים על גדות הדנובה לזכר היהודים שנרצחו על שפת הנהר בתקופת השואה. בשנה שעברה נחנך בית הכנסת ההיסטורי בארמון בודה לאחר כמעט 400 שנה. בית הכנסת שימש את הקהילה היהודית במקום, נבנה באמצע המאה ה-15, יחד עם התבססות העיר, ושימש את הקהילה כמעט ברציפות עד תחילת המאה ה-16. בית הכנסת המרכזי של הקהילה באובודה נפתח לפני 9 שנים אחרי שהוחזר לקהילה בתום תקופה של 60 שנה. בית הכנסת "אובודה" שזכה לאחרונה לכינוי "החורבה של ההונגרים", נבנה לפני כמאתיים שנה בחלק ה"בודה" של בירת הונגריה. אולם התפילה המפואר שלו משתרע על פני שטח של 400 מ"ר עם 600 מקומות ישיבה, וגובהו מגיע ל-15 מטר. בנוסף קיימות בבניין עוד שתי קומות, אשר משמשות כאולם אירועים וכחדרי פעילות לילדי הקהילה היהודית.

הרב אריה גולדברג מנכ"ל מרכז רבני אירופה הודה בחום לראש הממשלה ההונגרי על היחס החם והאוהד לקהילה האורתודוקסית בהונגריה והדאגה שלו לבטחון של אנשי הקהילה ומוסדות החינוך. הוא ביקש ממנו שבפגישות שלו עם ראשי מדינות אירופה יקרא גם להם לחזק את הביטחון האישי  ובמוסדות נגד האנטישמיות.