הפרלמנט השוויצרי יחקור את העברת כספי הסיוע השוויצרים לארגונים אנטי-ישראלים ברחבי בעולם. למעשה זוהי הפעם הראשונה בה מדינה אירופית לוקחת אחריות ומוכנה לבדוק באופן עצמאי מה נעשה עם כספי הסיוע שלה.

הפרלמנט השוויצרי הקצה מיליונים לעמותות אנטי ישראליות המקושרות אל ארגוני טרור ועובדות יחד עם תנועת החרם (ה-BDS) נגד ישראל, כך לפי דיווח שהופיע ב"באזלר צייטונג" השוויצרי ביום שני האחרון.

אימארק. מקדם את ההצעה
אימארק. מקדם את ההצעה

מגיש ההצעה, חבר הפרלמנט כריסטיאן אימארק, קורא לפרלמנט הפדרלי לעצור כל מימון לארגוני ה-BDS. לדבריו, שוויץ לא צריכה לממן ארגונים המעורבים ב"פעילויות גזעניות ואנטישמיות".

הצעתו לבחון את העמותות אליהן מגיע המימון זכתה לתמיכה של 41 מחוקקים מכלל מפלגות הבית.אם הצעה זו תתקבל, מפת התמיכה בארגונים האנטי-ישראליים תשתנה דרמטית.

כמו שעון שוויצרי

שוויץ נמנית בין ארבע מדינות שמנמנות מנגנון הקרוי מנהלת זכויות אדם ומשפט בינלאומי ש-56% מהמימון שלו מגיע לארגוני BDS.

ברשימת הארגונים הזוכים למימון שוויצרי ניתן למצוא את "באדיל", ארגון הפועל לקידום זכות השיבה הפלשתינית לארץ ישראל. מדובר באחד הארגונים הקיצוניים ביותר, אשר הביע בעבר התנגדות גורפת לתהליך השלום, כולל היוזמה הסעודית. באדיל זכה לתמיכה של למעלה מרבע מיליון דולר במהלך השנה שעברה.

ארגון הנמצא ברשימת מקבלי התרומות הישירות של הפרלמנט השוויצרי הוא ארגון "שוברים שתיקה", אשר אוסף עדויות מרשיעות של חיילי צה"ל אך מסרב להעבירם לרשויות על מנת שאלה יוכלו לחקור את החיילים שפשעו כראוי. שוברים שתיקה קיבלו קרוב ל-160 אלף שקלים ב-2015.

גם ארגון "עדאלה", המתנגד לזכותה של מדינת ישראל להגדיר עצמה כמדינה יהודית זכה לתמיכה שוויצרית, וטוען כי חקיקה לאומית בישראל היא חקיקה "גזענית".

"בצלם", שהפיץ את תיעוד הריגת המחבל בחברון ע"י החייל אלאור אזריה, זכה בשנה שעברה לתמיכה מצומצמת יחסית על סך 40 אלף שקלים בלבד. כמו כן, בבצלם הודיעו באחרונה על הפסקת שיתוף הפעולה עם צה"ל.

שני ארגונים ישראליים נוספים שזכו לתמיכה בינלאומית בחסות הפרלמנט השוויצרי הם ארגון "זוכרות" ו"הטלוויזיה החברתית". "זוכרות" פועל לעידוד זכות השיבה וביום הזיכרון עורך טקסים אלטרנטיביים בהם הוא מציין את ההרוגים הערבים. הטלוויזיה החברתית מקדמת שיח סביב "הגזענות" וה"אפרטהייד" הנפוצים, כביכול, בישראל.

ג'ראלד שטיינברג, יו"ר ארגון NGO מוניטור, העוקב אחר עמותות לא ממשלתיות אמר כי "מדובר בהצעה חסרת תקדים המשקפת את דאגותיהם הרבות של חברי פרלמנט רבים בשוויץ, שהופתעו לשמוע על ההשפעה השלילית שהמימון הממשלתי שלהם מייצר עבור ארגונים המתנגדים לשלום".