רוח קטלנית: לראשונה אי פעם התפרסם בסוף השבוע האחרון סרטון המאפשר הצצה לתא הטייס של אחד מכלי הטיס החשאיים והקטלניים ביותר בעולם התעופה הקרבית – ה-  Spirit.

מאחורי פרסום הסרטון עומד המפיק ואיש הרדיו מדאלאס ג'ף בולטון, שהבטיח לשחרר תמונות וסרטונים נוספים בקרוב.

 

"בעידן של מתיחות גוברת בין הכוחות הגרעיניים הגלובליים – ארצות הברית, סין, רוסיה וצפון קוריאה – הסרטון הזה הוא תזכורת חיה ליכולות הייחודיות של ה- B2", אמר בולטון והוסיף, "אין בעולם עוד מפציצים כמוהו".

בתוך ה-B2. צילום: מתוך האתר של ג'ף בולטון

 

ה-B2 'ספיריט' הוא קרב עתיר טכנולוגיות מסוג , שהותאם לנשיאת חימוש מגוון כמו פצצות JDAM ("פצצות חכמות", שהופכת פצצות אוויר שעד כה נפלו במסלול בליסטי חופשי למדויקות), פצצות GBU-28 (פצצות מונחית לייזר המוטלות ממטוס ומכונות גם "מפצחת בונקרים"), פצצות ברזל (פצצות מודרניות לשימוש כללי,שעשויות מזיווד מתכת עבה הממולא בחומר נפץ), טילי שיוט ( טיל מונחה, שטס למטרה בדומה למטוס, בתוך האטמוספירה) ופצצות עם ראש נפץ גרעיני.

 

מחירו של החמקן הקטלני, שנראה כמו כלי טיס מעולמות אחרים: מיליארד דולר (!!) – היקר ביותר בהיסטוריה הצבאית ועלויות התחזוקה שלו אסטרונומיות גם הן. כיוון שכך, ובהוראת הקונגרס, יוצרו עד היום רק 21 יחידות ולא 165 כפי שתוכנן במקור.

כל המפציצים נושאים שמות של מדינות בארה"ב בתוספת כינוי הדגם ('ספיריט'), כגון "Spirit of Hawaii" או "Spirit of South Carolina", ולהם צוות של שני טייסים, טייס במושב השמאלי ומפקד המשימה במושב הימני.

בתוך ה-B2. צילום: מתוך האתר של ג'ף בולטון

 

לאורך השנים, הקפידו האמריקאים להסתיר את החמקן הגרעיני, אולם תקיפה אווירית במזרח התיכון בינואר 2017, הפנתה אליו את אור הזרקורים.

באותה תקיפה, כ-50 קילומטרים מדרום-מערב לעיר הלובית סירטה, זוג מפציצי B2 הטיל יחד לא פחות מ-108 פצצות מונחות שחיסלו עשרות מחבלי דאעש, והבריחו מ"מחוריהם" עשרות נוספים, שחוסלו מן האוויר מיד לאחר מכן על ידי כטב"מים (כלי טיס לא מאוישים) אמריקאים.

מפציצי ה-B2 הקטלניים, שהמריאו ממיזורי שבארה"ב, תדלקו באוויר לפחות חמש פעמים במהלך גיחה שנמשכה 30 שעות ללא נחיתה.

"מטוסי B-2 הם המפציצים האסטרטגיים המתקדמים ביותר בעולם והם מביאים אל שדה הקרב כוח אש אדיר, בזמן קצר ולכל פינה על הגלובוס", אמר קפטן מרק גראף, דובר חיל-האוויר של ארה"ב.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.