No Tag To Print

צילום: עבד ראחים חאטיב פלאש 90

לראשונה: הנהגת חמא"ס נועדה עם האופוזיציה בבחריין בעקבות הסכם השלום עם ישראל

חמא"ס "מיישרת קו" עם ההסתה הפרו איראנית נגד בחריין

בסוף השבוע שעבר נועד איסמעיל הניה, מנהיג חמא"ס, במשרדי חמא"ס בבירות, עם גורמי אופוזיציה מבחריין לפגישה ראשונה מסוגה. בפגישה עם אנשי אגודת "אל ופאק" הפרו איראנית שפעילותה בבחריין נאסרה, נכחו גם נציגים של פת"ח, הג'יהאד האיסלאמי, החזית העממית ואנשי אש"פ, ולצד הניה השתתפו גם צאלח עארורי ואסאמה חמדאן.

קדמה לפגישת הניה גם פגישה של מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'לה, עם הגורמים מבחריין. הניה קרא בפגישה להביא לעמדה לאומית אסלאמית אחידה נגד את צעדי הנירמול ואילו נח'לה הדגיש את חשיבותה של ה"אחדות בין השיעים לסונים בהגנה על האומה וקדשיה".

גורם בבחריין אומר לערוץ 20, כי זו הפעם הראשונה בה מתערבת חמא"ס באופן גלוי בענייניה הפנימיים של בחריין וכי מדובר בצעד של התגרות מצד חמא"ס שמתקיים בהשראה איראנית שיעית ואף בגיבוי של חיזבאללה. לדבריו, מדובר בפרובוקציה ועל ארצות הברית למקד כעת את מאמציה בחמא"ס כחלק מציר "האחים המוסלמים" ובמעורבות האיראנית בבחריין, שפועלים כדי לסכל את מגמת יחסי השלום שמובילה ארצות הברית.

 

דגל בחריין לצד דגלי איחד האמירויות וישראל. צילום: פלאש 90

פגישה זו באה בהמשך לשורה ארוכה של גילויי מחאה בבחריין מצד עמותות אסלאמיות, אנשי רוח ודת ולהפגנות שנערכו בבחריין נגד הסכם השלום עם ישראל. בהודעה שפרסמו 143 חכמי דת בבחריין, הנמנים על האוכלוסייה השיעית בעיקר, הם מגנים את הסכם השלום עם ישראל ומדגישים את עמידתם לצד הפלסטינים. "עקרונותינו הדתיים פוסלים את נרמול היחסים עם הישות הציונית ואנו עומדים לצדם של הפלסטינים וקובעים, כי ירושלים היא אדמה אסלאמית, שאין לוותר עליה או לייהד אותה", אמרו אנשי הדת הבחריינים.

באחרונה קרא שיח' עיסא קאסים, מנהיג מפלגת "אל ופאק" הפרו איראני לתושבי בחריין להתנגד להסכם השלום ובחסות קריאתו נערכו הפגנות ליליות במדינה. סגנו למלפגה שהוצאה מחוץ לחוק ב 2016, שיח' חוסיין דיהי, אמר ממקום מושבו בביירות, כי לאחר כישלון תכנית המאה הפך נרמול היחסים בין ישראל לערבים לאמצעי אלטרנטיבי לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני וכי מדינות ערביות מאמינות, כי באמצעות כך יוכלו להתקרב לארצות הברית".

במאמר, שהופיע בערוץ "אל מנאר", המזוהה עם חיזבאללה, כותב זולפיקאר ד'אהר, כי "בחריין מיהרה להצטרף להסכמי הבושה כדי לא להשאיר את איחוד האמירויות לבדה" ומוסיף, כי "העמים הערביים לא יסכימו לתשלום המס הזה לממשל האמריקאי".

משמרות המהפכה איימו על שליט בחריין, חמד בן עיסא אל ח'ליפה, ואמרו כי "עליו לצפות לנקמה אסלאמית כואבת ממצד הלוחמים לשחרור ירושלים. הסופר הבחרייני, קאסם חוסיין, כתב באחרונה, כי "רוב תושבי בחריין, סונים ושיעים, ערבים ושאינם ערבים, עומדים לצד תושבי "פלסטין" ודוחים את גילויי הנרמול עם ישראל. גם חיזבאללה שגרה איומים לעבר בחריין ובהודעה בערוץ "אל מנאר", הבטיחה, כי התגובה תבוא מצעד העמים החופשיים ופלגי ההתנגדות הפלסטינים".

בשנים האחרונות הייתה בחריין נתונה ל מספר ניסיונות שיעים לזעזע את יציבות המשטר, שנתמך בידי סעודיה. גם עם פרוץ מהומות "האביב הערבי" התקוממה האוכלוסייה השיעית בבחריין והאצבע המאשימה הופנתה כלפי איראן. הסעודים נחלצו לסייע לבחריין בדיכוי המהומות. כעת, מסיתים החוגים השיעים את תושבי האמירויות ובחריין ופוגעים בלגיטימציה של השלטונות, תוך תמיכה באיראן.

בשנת 2016 הפגינו השיעים בבחריין, בה הם מהווים רוב של 60 אחוז, ובעקבות כך האשימה משפחת המלוכה את חיזבאללה כמי שמסייעת לאיראן ועומדת מאחורי הפגנות השיעים בתחומה. בשנת 2016 אף הכירה בחריין בחיזבאללה כארגון טרור. בשנת 2018 אף חשפו הבחריינים התארגנות מטעם משמרות המהפכה האיראנים ושנה קודם לכן פוצץ קו צינור נפט ראשי בבחריין. עוד קודם לכן גורשו לפעילים לבנונים מהמדינה בחשד לקשר עם חיזבאללה.

בבחריין שיעור האוכלוסייה השיעית עולה על 60% ומספר אגודות ועמותות שיעיות פרו איראניות פעלו בשטחה. בבחריין פועלות "חוסייניאת", מרכזי דת שיעים (ע"ש האמאם חוסיין) כמרכזי השפעה ומהם שפועלים בזיקה לאיראן.

לאיראן, שתבעה חזקה על האי הבחרייני בשנת 1968, טרם עצמאותה של בחריין, מערכת יחסים מתוחה ועוינת עם בחריין, שהסכימה לארח את הצי האמריקאי ואף נקטה עמדות פוליטיות בעד הסעודים כאשר אלו עמדו בקונפליקט מול איראן. עוד כעסו האיראנים על גירושו של איש הדת השיעי, עיסא קאסם, מתחומי בחריין. בחריין, כזכור, אירחה גם את הוועידה הכלכלית שיזמה ארה"ב, כצעד להשקת "תכנית המאה".

It is not Android