צעיר מאריתריאה שנכנס לישראל לפני 6 שנים, הוכר באחרונה כפליט וקיבל מעמד של תושב ארעי על ידי רשות האוכלוסין וההגירה ובאישור , כך על פי הפרסום באתר Ynet. הנימוק לאישור נעוץ בהכרה בכך שקיימת סכנה באם יחזור הצעיר לארצו מכיוון שהחוק באריתריאה מטיל עונש מאסר של 3 עד 10 שנים על להטב"ים.

מדוע שר הפנים התעלם מהבטחת השגרירות באריתראה לקלוט את המסתננים בחזרה? 'לפני כולם עם שרון גל' (28.11)

במהלך שירותו בצבא האריתראי ב-2009, ניסה הצעיר להימלט ממדינתו דרך הגבול עם אתיופיה, אך נתפס ונכלא למשך שנה וארבעה חודשים. לאחר מכן הוא הוחזר לשירות הצבאי,

בזמן שהותו במדינתו, הסתיר את נטייתו המינית, אך כאמור, בארץ יצא מהארון וחשף את משיכתו לגברים.

"מאחל למבקש המקלט השתלבות קלה ומהירה בחברה הישראלית". עו"ד עודד דוגמא. תמונה: אתר המשרד
"מאחל למבקש המקלט השתלבות קלה ומהירה בחברה הישראלית". עו"ד עודד דוגמא. תמונה: אתר המשרד

את בקשת המקלט הגיש עורך הדין עודד דוגמא מהקליניקה לזכויות ופליטים במרכז הבינתחומי בהרצליה. "מרשי חי בארון במשך כל זמן שהותו באריתריאה", הסביר עורך הדין של הצעיר ל-Ynet. הוא הודה כי הצעיר "לא עבר עינויים ומאסרים ממושכים במדינת מוצאו על רקע נטייתו המינית", אך בירך את החלטת משרד הפנים: "בכל זאת, משרד הפנים קיבל את עמדתנו בדבר הסכנה הנשקפת לו בשל יציאתו מהארון בישראל".

עוד אמר עו"ד דוגמא, כי הוא "רוצה לקוות שההחלטה נבעה גם מן השיקול שהצגנו ולפיו החזרת הומוסקסואל למדינה הומופובית פירושו של דבר חיים של פחד, שנאה עצמית והיעדר חירות, או במילים אחרות – פגיעה בכבוד האדם שלו. אני יכול רק לאחל למבקש המקלט השתלבות קלה ומהירה בחברה הישראלית".

על פי רשות האוכלוסין וההגירה, "הרשות פועלת בהתאם לאמות המידה שנקבעו באמנת הפליטים הבינלאומית ובבסיסה בחינה פרטנית לכל מבקש, כשהמטרה העיקרית היא בחינה האם נשקפת סכנה לחייו באופן פרטני. הבקשה נבחנת בתוך מכלול נסיבות ובקשה אשר מאושרת, מאושרת אף היא על בסיס מכלול נסיבות".

האמנה הבינלאומית להגנה על מבקשי מקלט לא מתייחסת באופן מפורש לרדיפה מחמת נטייה מינית, אומרת טלי ד"ר טלי קריצמן אמיר, מרצה לדיני הגירה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, אבל "מרבית מדינות העולם המערבי פירשו את האמנה כך שמעניקה הגנה לקבוצה זו תחת הגדרת 'קיבוץ חברתי מסוים' בישראל פרשנות האמנה היא צרה והיא דוחה בדרך כלל את בקשות המקלט באופן כללי ואחוזי ההכרה הם כ-0.2%".

עוד אמרה ד"ר קריצמן, כי עובדי רשות האוכלוסין וההגירה עברו בזמן האחרון הכשרות בנושא של הגנה על מבקשי מקלט שנרדפים מחמת נטייתם המינית.

יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90
יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90

יש לציין כי מלבד , ב-38 מתוך 53 מדינות אפריקה, קיימים חוקים בהם מוגדרת ההומוסקסואליות כעבירה פלילית.

מסוכן באריתריאה? ממשלת אריתריאה מבטיחה: לא יאונה כל רע לאריתראים שהסתננו לישראל וישובו למולדתם

כזכור, בשבוע שעבר נחשף בתכניתנו 'לפני כולם עם שרון גל' כי במסמך רשמי שנשלח מטעם שגרירות אריתראה לשר הפנים לשעבר סילבן שלום, הובהר כי לא יאונה כל רע לאריתראים שהסתננו ושהו באופן לא חוקי בישראל. במכתב רשמי שנשלח באוגוסט 2015 מטעם שגרירות אריתראה, הודיעה ממשלת אריתראה כי תבטיח את  את שלומם וחירותם של אריתראים אשר שוהים באופן בלתי חוקי בישראל כאשר ישובו למולדתם.

עוד נכתב כי אלפי אריתראים אשר נכנסו לישראל באופן לא חוקי שבו לאריתראה מרצונם החופשי ואחרים רבים שבים לאריתראה מידי שבוע. השגרירות מבקשת להבטיח לשר הפנים דאז, סילבן שלום, את שלומם של האריתראים אשר ישובו למולדתם וכי אלו שחזרו מנהלים את שגרת חייהם כרגיל. כמו כן, נכתב במכתב הרשמי, מבקשים בשגרירות להבהיר כי ממשלת אריתראה לא תעניש אזרחים אריתראים אשר ישובו מישראל על בסיס יציאה בלתי חוקית ושהיה בישראל.

בהמשך המכתב צוין כי ממשלת אריתראה מתחייבת שאלו ששוחררו משירות בהתאם לחוק לא יגויסו מחדש. אלו המחויבים בשירות יגויסו בהתאם לצורך, ללא יותר מ- 18 חודשים כפי שקובע החוק במדינה. בשנים האחרונות נפוצו שמועות כי אריתראים מגויסים לשירות צבאי ללא הגבלת זמן, שירות הנמשך על פי אותן שמועות מספר שנים ולעיתים אף עשרות שנים, זאת בניגוד להבטחת השגריר במסמך אשר נחשף הערב.

מספר המסתננים הכולל של העוזבים מרצון מאז תחילת 2016 עומד על 2,798. למרות הטענות כי המסתננים מאריתריאה הינם מבקשי מקלט הנסים על נפשם מהמצב הביטחוני בארצם, הנתונים מראים כי 81% מהעוזבים מרצון שבו לאריתריאה, 2,277 במספר מאז תחילת השנה. בשנת 2015, בתקופה המקבילה, יצאו במסלול זה 2,030 נתינים אפריקאיים.

במסגרת היציאה מרצון, ניתן למסתנן מענק על סך 3,500 דולר וכן מימון כרטיס הטיסה. כאשר במהלך 3 השנים האחרונות עזבו קרוב ל-16,000 מרצון את ישראל.

נזכיר כי באוגוסט האחרון, קבע דו"ח של משרד הפנים הבריטי כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל. את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם מסתננים שחזרו מישראל. לפני ממצאי המשלחת, שנשלחה מטעם משרד הפנים הבריטי, מצבם של המסתננים הוא טוב. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 מסתננים שעזבו את ישראל.

בנוסף, דו"ח שנכתב על ידי האחראים על תחום ההגירה בממשלת שוויץ ונחשף בגל"צ, קובע כי ניתן להחזיר את המסתננים האריתריאים לארצם וכי לא נשקפת להם כל סכנה. זאת בשל הקלה במדיניות הענישה הממשלה ונוהל חדש בנוגע לעריקים אשר חוזרים מרצון.

בית חרושת ל"פליטים"

לפני כחודשיים, במרכזו של תחקיר ששודר בחדשות 2, נחשפה שיטה לפיה חלק מהמסתננים נשארים בארץ בטענה כי הם פליטים נרדפים.
בקשות המקלט של יוצאי סודן ואריתריאה, נוטות להתקבל במשרד הפנים בשל המצב במדינותיהם. לעומת זאת ליוצאי אפריקה אחרים קשה מאוד לקבל אשרת שהייה בישראל. בשל כך הציעה עו"ד שרה מינטוס, העוסקת בענייני הגירה לתחקירנית ג'ודית לבדות סיפור שיגרום למשרד הפנים לאשר את בקשתה.

"אביך רוצה לחתן אותך עם אדם אחר, אדם מבוגר משבט אחר כדי להאדיר את שמו או את השבט שלו", הציעה עורכת הדין מינטוס, ולאחר מכן ציינה שבאוגנדה, ארץ מוצאה של ג'ודית, לא אוהבים הומואים וניתן להשתמש בגרסה זו בבקשת המקלט. "זה בינך לביני אז זה לא שמישהו בבית יוכל לגלות את זה", הרגיעה מינטוס את הלקוחה שבחרה בגרסה השניה. תמורת עבודתה גבתה מינטוס 4,000 ש"ח.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.