המאייר ואמן הקומיקס היהודי זוכה פרס פוליצר ארט ספיגלמן הוא הזוכה במדליית אדוארד מקדואל (Edward MacDowell Medal) למפעל חיים. הזכייה בפרס הוכרזה ביום ראשון השבוע על ידי איגוד האמנים של מקדואל, שבסיסו בפיטרבורו, ניו המפשייר. יו"ר ועדת הפרס, מיכאל צ'בון, אמר בהודעה כי ספיגלמן הוא הראשון לזכות במדליה היוקרתית בקטגוריית הרומנים הגרפיים, וככזה הוא משמש כחלוץ בתחום ג'אנר ספרי הקומיקס שהפך לאמנות. צ'בון הוסיף כי עבודתו של ספיגלמן היא "אישית ובעלת משמעות היסטורית עולמית".

כריכת הספר 'מאוס' בעיצובו של ארט ספיגלמן

 

ספיגלמן התפרסם לאורך השנים בעיקר הודות לרומן בהמשכים שכתב בשם "מאוס" (עכבר), שעוקב אחרי סיפורם של הוריו בעודם שורדים את השואה. ב-1986 הוא פרסם את Maus I: A Survivor's Tale (תורגם לעברית: "מאוס: סיפורו של ניצול"), שנודע גם בשם Maus I: My Father Bleeds History ("מאוס I: אבי מדמם היסטוריה"). החלק השני, Maus II: And Here My Troubles Began (תורגם לעברית: "מאוס II: וכאן החלו צרותי") בא בעקבותיו ב-1991. "מאוס" משך כמות חסרת תקדים של תשומת לב ביחס לעבודה בצורת קומיקס, כולל תצוגה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק ופרס פוליצר מיוחד בשנת 1992. 

ספילגמן, שנולד בשבדיה להורים ניצולי שואה וגדל בניו-יורק, יקבל את הפרס היוקרתי ב-12 באוגוסט בטקס חגיגי בפיטרבורו, ניו המפשייר. בין זוכי הפרס היוקרתי בשנים קודמות ניתן למצוא את המשורר האמריקאי הנודע רוברט פרוסט והסופרת זוכת פרס פוליצר טוני מוריסון.

המאייר ואמן הקומיקס ארט שפיגלמן. צילום: באדיבות ויקימדיהלינור בר-אל

לינור בר-אל