יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיע כנציג 'ערביי ישראל' לועידה המשותפת לציבור הערבי לישראל כנגד תכנית הריבונות.

ראש הדסק לענייני ערבים בערוץ 20, ברוך ידיד, מסביר כי מדובר במצב חדש ודרמטי, בו ישנה אחדות פלסטינית שנראית אמיתית ונחושה מול הריבונות הישראלית – וייתכן שאנו אכן עומדים בפתיחתה של התנגדות אלימה מול תכנית הריבונות הישראלית. כל זאת, כאמור, בהשתתפות יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה.

עודה אמר בהגעתו לכנס הוירטואלי ברמאללה: ״אני מגיע לכנס ברמאללה כדי לתמוך בצעדי הפיוס הפנים פלסטינים. פיוס בין הפלגים הוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש והשגת שלום צודק. המשך הפילוג משרת רק את אלה שרוצים בהמשך הכיבוש וכינון אפרטהייד. כל מי שתומך בפתרון שתי המדינות צריך לתמוך גם בפיוס״.

בכיר הפתח ג'בריל רג'וב אמר: "פותחים דף חדש של אחדות מול הסיפוח. נשכח את הסכסוכים ונפעל תחת דגל אחד, בהנחיית אבו מאזן וברוח ערפאת ויאסין וחבש צאלח". רג'וב התייחס לעודה ואמר :"אתה אחי איתנו כאן, אחינו איימן עודה, שנושא מסר שלום ואחדות מול ימין פשיסטי ונתניהו כמוסוליני".

רג'וב התחייב: "הדם לא יהיה מים. נגיע למדינה אחת שירושלים בירתה. נציג אסטרטגיה אחת למאבק עממי, כמו אירועי יריחו ועזה, נגד מזימת נתניהו וטראמפ. אבו מאזן נותן ברכתו ופרסם הודעה כי הגיעה השעה לאחדות פלסטינית. שוכחים את העבר ופותחים דף חדש: אחים אנחנו, צאלח (עארורי, נציג חמאס) ואיימן".

צאלח עארורי, בכיר חמאס, אמר: "אני מברך את אחי איימן ואת ערביי 48. הניה מוסר ברכתו לאבו מאזן ולכולכם". עארורי התייחס לתכנית הריבונות: "הסיפוח הוא סכנה קיומית חסרת תקדים. אני מייצג את כל תנועת חמאס, ופרסמנו הודעה כי הגיעה העת לאחדות מול הסיפוח".

עארורי הוסיף ואמר: "עמדת אבו מאזן מבורכת, ואנו מעריכים אותה, ומאמינים לאבו מאזן ולפתח. נעמוד יחד כל חלקי עמנו להכשיל את המזימה". עארורי הזכיר את האינתיפאדות הקודמות, והכריז – בנוכחות רג'וב נציג חמאס ועודה נציג ערביי ישראל, על אינתיפאדה חדשה: "הניסיון מלמד שבאינתיפאדה הראשונה פעלנו יחד והצלחנו. גם באנתיפאדנה השנייה תיאמנו ופעלנו יחד, והסבנו לכיבוש נזקים כבדים. אנו באותו מצב כעת, כמו בכניסת שרון לאל אקצא ב- 2000, והיתה אנתיפאדה מבורכת בה הקרבנו מנהיגים – ערפת ויאסין ואלים – והבאנו את שרון לוותר על הרצועה ולברוח".

ג'יבריל רג'וב התייחס למחלוקות הפוליטיות בישראל וייחס להן את כישלון הריבונות עד כה: "הם סובלים מפיצול פנימי בישראל ומול ארה"ב, ולכן דחו (את החלת הריבונות)".

 

ברוך ידיד

ברוך ידיד


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.