No Tag To Print

משפחת הטרור מג'נין. הבן ככל הנראה הצליח להימלט

לקראת שבת חיי שרה: ראיון חגיגי עם דובר הישוב היהודי בחברון

לרגל שבת חיי שרה המתקיימת מדי שנה, שוחחנו עם נעם ארנון דובר הישוב היהודי בחברון וקיבלנו מידע היישר מאחורי הקלעים. אז מה עושים האנרכיסטים בשבת הזאת? איפה יש עוד מקומות פנויים? וגם קריאה לרה"מ

לא הרבה יודעים אבל שבת חיי שרה החלה כיוזמה פנימית של תושבי הישוב היהודי מאז הקמתו בתחילת שנות ה70.
המסורת הזאת התרחבה וקיבלה משנה תוקף וצביון לאומי בשנת 96 כשדובר על הסכם חברון ויאסר עראפת הכריז שחברון תהיה נקיה מיהודים.
"באותה שנה החלטנו להזמין את כל עם ישראל כדי להראות נאמנות והזדהות עם הישוב היהודי בחברון ועם המחאה נגד מסירת חברון לערבים וזה הצליח מעל המשוער", מספר ארנון. בינואר 97 הסכם חברון עבר ורוב העיר חברון נמסרה לערבים, בסופו של דבר הוכנס סעיף להסכם בו הישוב היהודי ישאר בשליטת ישראל. "זה בעצם היה הנס שלנו" אומר ארנון.

"הישוב היהודי בחברון הוא סוג של מובלעת בתוך עשרות אלפי ערבים ובתוכם משפחות פשע וחמולות חמאס ידועות. ב98 נחתם הסכם Y שבעקבותיו נפלה ממשלת נתניהו הראשונה", אומר ארנון. לדבריו, "אם לא היה נחתם הסכם חברון שנה קודם לכן ככל הנראה, כל השטח היה נמסר כולל הישוב היהודי".

נעם ארנון מספר כי הוא מתרגש לחזות שוב ושוב בפלא הזה כאשר מדי שנה באים יותר ויותר יהודים בשבת חיי שרה.
"בשנה שעברה הגיעו מעל 30 אלף איש". הוא מספר בגאווה לא מוסתרת של מי שצופה על מפעל חייו משגש.
ארנון משתף כי גם השנה הוא מחכה לראות כמה יגיעו. "כאן בחברון מתקיימת סעודת השבת הגדולה בעולם" הוא אומר ומספר על האוהלים הענקיים שחב"ד מקימים מדי שנה כאשר השנה הוקם אוהל ל- 6,000 איש וכל המקומות בו אזלו בחטף. לאורך כל השבת ישנה תכנית שיעורים מרתקת ויחודית לכבוד השבת המיוחדת.

תושבי קרית ארבע וחברון כבר מתורגלים היטב ומדי שנה פותחים את בתיהם ברוחב לב לכל דורש. גם המועצה לא נשארת אדישה ופותחת את בתי הספר ללינה של האורחים הרבים המגיעים ואף מציבה קראוונים ואוהלים גדולים.
אי אפשר שלא להשתאות למראה אלפי האוהלים הפרושים על כל מרחבי העיר.

מי הציבור שמגיע? בכל זאת אוהלים באמצע חברון נשמע לי יותר כמו תנועת נוער? 

ארנון מפרט בגאווה: "מגיעים מכל הארץ ציבור דתי ולא דתי, משפחות עם ילדים וגם אולפנות, ישיבות, מדרשות, מכינות, בתי ספר וגם תנועות נוער".

 

ומה לגבי האנרכיסטים? גם הם באים לשבת?
"האמת שלא. כשיש כזאת כמות גדולה של יהודים פה הם פשוט לא מגיעים".

 

לאחרונה נשמעות הצהרות חשובות בקשר להתיישבות, גם רה"מ הכריז על מערת המכפלה כאתר מורשת יהודי, יש משהו שאתה רוצה לומר לו לקראת השבת?
"בהחלט. ראש הממשלה הצהיר הצהרות חשובות ואנחנו לא מזלזלים בהן. עם זאת אני קורא ומזכיר לו שהרובע היהודי בחברון שנהרס על ידי הירדנים עומד ריק ומצפה לבנין".

 

האם זה תלוי במישפטיזציה או בראש הממשלה? 

"כל היועצים המשפטיים אישרו את חוקיות המקום וכרגע זה תלוי רק ברה"מ ואנחנו קוראים לו מכאן לממש את הצהרותיו החשובות לגבי בניית השוק של חברון. שבת חיי שרה זה הזמן המתאים לתקן את העבר".

נעם ארנון מספר על החיבוק של עם ישראל לעיר האבות שרק גדל ומתרחב משנה לשנה: "למרות הסקפטיות וכל הארגונים הבין לאומיים שנלחמים בנו, עם ישראל הגדול מחובר בתודעה, במסורת ובשורשים לחברון ואין ספק שזה מרחיב את הלב. אני קורא לעם ישראל לבוא לכאן במשך כל השנה כי יש הרבה מה לראות".

 

טוב השתכנענו, איך נרשמים?
כרגע בשל הביקוש ההרשמה למאהלים הסתיימה אבל כולם מוזמנים. תביאו אוהל ותבואו. תמיד יש פה מה לאכול. עלינו.

 

האירוע מאובטח כן?
"בטח, זה כבר חלק מלוח השנה הצהל"י". אבל בעיר האבות והאימהות אין מה לדאוג, הם כבר ישמרו עליכם.