המחשבה הראשונה של ליטו וידיגאל שמגיע למשחק העונה עם מינוס 3 נקודות, היא לשמור על הפער הזה בסיום המשחק. גם בגלל העובדה שהמשחק השני מול באר שבע יהיה בנתניה וגם בגלל חסרונו של הבלם איתן טיבי הפצוע. אני לא מקנא בליטו וידיגאל: מכבי תל אביב יכולה לאבד במשחק אחד את האליפות ולכן ההחלטות שלו יהיו משמעותיות מאוד בגלל הפציעה של טיבי. וידיגאל יכול היה להסתדר עם חיסרון של כל שחקן כמעט מלבד טיבי.
לא מקנא בוידיגאל: המאמן אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לא מקנא בוידיגאל: המאמן אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ההרכב של מכבי רץ טוב מאוד מהרגע בו פוטר שוטה ארבלדזה. מעבר לאווירה הטובה ולמחויבות של השחקנים מאז שג׳ורדי קרויף ירד לקווים, השינויים שקרויף עשה במכבי עם החתמתם של ייני ומיקאל היתה קריטית עבור הקבוצה. בנוסף קרויף החזיר לחיים את אלברמן, יצחקי ובניון ומכבי חזרה להיות מכבי. קבוצה שמחה, עוצמתית, עם הרבה ביטחון ויכולת טובה מאוד. מאז שקרויף הפך למאמן, מכבי החזירה לעצמה את כוח ההרתעה שאבד לה. וידיגאל פשוט לא נגע בכלום אלא רק המשיך את הדרך של קרויף ומכבי תל אביב המשיכה לנצח ולהשתפר.
טיבי ובן חיים היו בשבועות האחרונים בכושר מצוין וההגנה של מכבי התייצבה. דסה חזר לעצמו כמגן ימני ושרן ייני נכנס מצוין למשבצת של אבי ריקן שנפצע בעמדת המגן השמאלי. עם ההגנה הזו מכבי לא סופגת שערים ומנצחת בלי הפסקה. וידיגאל שובר את הראש מה לעשות וסימני השאלה גדולים. הבלם פיליפנקה איטי ולא מסוגל להתמודד עם המהירות והיכולת הטכנית של שחקני באר שבע. הבלם הברזילאי ראמון כמעט ולא שיחק בקבוצה עדיין וזה הימור גדול לתת לו להיות בהרכב במשחק הכי חשוב של העונה. האפשרות הכי טובה היתה להסיט את ייני לעמדת הבלם. הוא מכיר היטב את התפקיד והוא שחקן עם משמעת עצמית גבוהה, אבל הבעיה היא שאם ייני יעבור לעמדת הבלם זה מחייב את וידיגאל לשחק עם אבי ריקן. גם כאן ההימור לא פשוט, ריקן יכול להיות מגן שמאלי מצוין, אבל הוא חוזר אחרי היעדרות של חודשיים בגלל פציעה ולא ברור באיזה כושר משחק הוא ומה מצבו הגופני.
בבעיה. ליטו וידיגאל. צילום: אתר הקבוצה
בבעיה. ליטו וידיגאל. צילום: אתר הקבוצה

הפציעה של איתן טיבי משנה את כללי המשחק לחלוטין עבור מכבי תל אביב ולכן התכנית של וידיגאל תהיה לשמור על הסטטוס קוו מתוך הבנה כי יהיו עוד מעידות בפלייאוף העליון שיהיה מרתק. במציאות של מכבי תיקו טוב עבורה. אם מכבי לא תפסיד, יהיה לה יתרון בהמשך. הסגל שלה עבר שדרוג משמעותי בחלון העברות עם הגעתו של מיקאל שהביא שינוי מהותי והחזרה של אלברמן. מכבי כבר לא קבוצה אנמית, כבר לא אפורה, היא משחקת עם הרבה שמחת חיים והאמונה כי אחרי שהעונה הזו בעצם נגמרה לה לפני שלושה חודשים ופתאום היא יכולה לזכות בדאבל, נותנת לה יתרון במאבק האליפות במומנטום הנוכחי, לכן וידיגאל ישחק בשביל לא להפסיד.

השינויים שעשה קרויף הצילו את מכבי העונה. מדונייאנין ואיגיבור היו נקודת התורפה של מכבי. הם שיחקו רחוק מהשער, המשחק של מכבי היה איטי, מסורבל, אפור וחשוף מאוד בחלק האחורי. מיקאל השתלט על הקישור של מכבי, גל אלברמן חזר להיות הקשר האחורי המצוין, ברק יצחקי חזר לשחק ולהבקיע ויוסי בניון קיבל את הדקות שלו ומביא את הערך המוסף. קיארטנסון  נולד מחדש מאז ארבלדזה עזב ותענוג לראות את מכבי שחזרה לשלוט במשחקים, להכתיב את הקצב להחזיק בכדור כמה שהיא רוצה, להבקיע בלי הפסקה ולסגור את השער כמעט לחלוטין.
איש מפתח: וידאר קיארטנסון. צילום: העמוד הרשמי של מכבי תל אביב
איש מפתח: וידאר קיארטנסון. צילום: העמוד הרשמי של מכבי תל אביב
לכן הפציעה של טיבי משמעותית מכיוון שהיא מחייבת את וידיגאל לא לשחק את המשחק הרגיל שלה. בעידן קרויף המאמן מכבי החלה לשחק עם קשר אחורי אחד, התנועה של מיקאל לשטחים מתים, היכולת שלו לשחק מאחור ובמקביל להגיע לרחבת היריב משנה את המשחק של מכבי. קרויף החל לשחק עם קשר אחורי אחד ושני קשרים מתחת לחלוץ, הרכב הרבה יותר התקפי ונועז והצליח לו בגדול. במערך הזה מכבי היתה חשופה הרבה יותר בחלק האחורי אבל בזכות מיקאל, אלברמן ורביעיית ההגנה המצוינת שכללה את דסה, בן חיים, טיבי וייני, מכבי הצליחה לשמור על השער מספיגות. לא קל לשחקן ותיק ובגיל מתבגר כמו אלברמן לשחק לבד בקישור האחורי, קרויף הימר על המערך הנועז הזה והצליח בגדול. עכשיו, עם כל הכבוד ליריבה, הבעיה הכי גדולה של מכבי היא חסרונו של טיבי.
ריאל מדריד הגדולה משחקת עם 3 קשרים אחוריים כאשר היא יוצאת למשחקים גדולים ומשמעותיים. אחד אחורי לגמרי, אחד 50-50 ואחד קידמי.
לא אתפלא אם וידיגאל יעשה שינוי דומה בקישור האחורי רק בגלל היעדרותו של טיבי. המפתח במשחק עבור מכבי הוא להחזיק את הכדור ולא לתת לבאר שבע להכתיב את הקצב. ההנחיות של וידיגאל לשחקנים שלו יהיו למנוע מבאר שבע להשתלט על המשחק, לא להיות חשופים כי לבאר שבע יש כלים מאוד כבדים בחלק הקדמי וכל טעות תעלה למכבי ביוקר.
 טל בן חיים. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
טל בן חיים. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
במשחק כזה אתה חייב להיות מושלם בתפקוד ההגנה. המאמן ידרוש מבן חיים החלוץ לעשות הגנה ולסגור את בן ביטון בדיוק כמו שהוא עושה בנבחרת. בגלל שמכבי חשופה בהגנה, וידיגאל ישקול לשחק עם שלושה בלמים כאשר ייני יהיה הבלם השלישי, זה שאחראי בהגנה.  מיכה ישחק באגף כדי לעשות הגנה יותר מיצחקי. יש לו אפשרות לשחק עם ייני שלושה בלמים ואז אפשרות לשחק עם מיכה ובן חיים באגפים וזה יכול להיות שינוי גדול. מיקאל, אלברמן, מרסלו קיארטנסון ובן חיים מיכה בכנף שמאל דסה מגן. בגלל חסרונו של טיבי למכבי יש הגנה איטית ומול המהירות של שחקני באר שבע, וידיגאל חייב למצוא חיפויים האחד על השני בהגנה והוא עשוי לעלות במערך של 3-5-2 או 3-4-3.
במערך של 3-4-3  בן חיים, ייני ופיליפנקה בלמים, דור מיכה ישחק את המגן השמאלי ודסה את המגן הימני, אלברמן ומיקאל באמצע, יצחקי, בן חיים וקיארטנסון יהיו בחלק הקידמי. במערך של 3-5-2. שלושה בלמים, בן חיים, ייני ופיליפנקה, דסה ומיכה בכנפיים, בקישור מיקאל, אלברמן ומרסלו. קיארטנסון ובן חיים למעלה. זה אומר יצחקי בחוץ. ההחלטות לגבי שחקנים מסוימים שלא קבועים בהרכב ובתפקיד מסוים חייבות להתקבל בהתאם למה שהמאמן רואה באימונים. יש משמעות רבה לאימונים של הימים האחרונים, מי טוב מי חם, מי חושש מהמשחק הגדול הזה ומי ממושמע מאוד במשחק.
וידיגאל יכול להמשיך באותו קו של החודשיים וחצי האחרונים ולא לשנות מערך. זה יהיה מערך בעייתי מול באר שבע עם חשיפה בהגנה. המציאות של וידיגאל השבוע מוזרה. יש לו הרבה אופציות והרבה מגבלות. הוא יכול לעלות בכל מיני הרכבים ומערכים ובכל אחד מהם יש יתרון וחיסרון. ההערכה שלי, ההחלטה תיפול ברגע האחרון. הוא ירצה לנסות לדלות מידע מה ברק בכר מתכנן. 
בגלל השינויים המאולצים, שחקנים חדשים וחזרה מפציעות, חשוב מאוד במסגרת ההכנה לתרגל באימונים את ההתאמות. עם ייני לא תהיה בעיה של התאמה בכל תפקיד שיוצב כי הוא מנוסה כבר בכל תפקיד. פיליפנקה איטי ולא מספיק טוב, ראמון חסר ניסיון, שחקן חדש ולא שיחק. טיבי היה הפתרון למהירות של וואקמה, מליקסון, בן שהר ושאר סוללת הכוכבים. אם בן שהר ישחק בהרכב ולהערכתי הוא יעלה בהרכב, המהירות שלו תגרום למכבי בעיה בלי טיבי ולכן וידיגאל מוטרד בצדק.
אז מה עושים? הפיתרון לאיטיות של מכבי מול המהירות של באר שבע הוא  ללחוץ על המוסרים, אוגו, הובאן, צדק, מליקסון, ראדי ובוזגלו אם ישחק כמה שיותר רחוק מהשער של מכבי, למנוע את מסירות העומק לבן שהר כי בכר יילך על המהירות שלו. הסכנה שכל מאמן שמשחק נגד באר שבע חושש ממנה היא המצבים הנייחים. הבעיטות החופשיות של בוזגלו (אם ישחק) וראדי. בעיטות קטלניות. גם בקרנות יש לבאר שבע יתרון עם צדק, ויטור, אוגו, שהר וברדה. יש לבאר שבע מגוון של שחקנים שיכולים להבקיע במצבים נייחים במקרה של הגבהה, לכן כל הסכנות הללו יובילו את מאמן מכבי לשחק במערך מעובה בחלק האחורי. זה לא אומר שמערך מעובה ישמור על רשת נקייה.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא