יכול להיות שההצגה הטובה ביותר בקרב הענקיות בין בית״ר ירושלים למכבי תל אביב שיתקיים היום (ד') בחצי גמר , תהיה על ספסלי שתי הקבוצות. על שניהם אמורים לשבת המנהלים המקצועיים של הקבוצה – ג׳ורדי קרויף במכבי ואלי טביב המנהל המקצועי הלא רשמי של בית"ר.

אחרי ההופעה המביכה של קרויף על הספסל במשחק העונה בשבת נגד הפועל באר שבע, כאשר הוא נתפס למעשה מנהל את המשחק, מבצע חילופים ואף משנה את המערך מאחורי גבו של , הספסל של מכבי תל אביב ייהנה ממעקב צמוד של מצלמות הטלוויזיה מכל זווית אפשרית.

הקפטנים והמאמנים מוכנים לחצי גמר גביע המדינה. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
הקפטנים והמאמנים מוכנים לחצי גמר גביע המדינה. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

וידיגאל ניסה לשכנע במסיבת העיתונאים אתמול כי הוא הסמכות המקצועית והוא, ורק הוא, מקבל את ההחלטות. לדבריו קרויף רק מייעץ לו, אבל ספק אם המאמן הסימפטי מאמין לדברים שאמר. מאז שבת ובעיקר ביממה האחרונה, ניסו במכבי להשאיר את האירועים המביכים שהיו על הספסל בצד. מי שהתגייס למשימה כדי להוריד את חיצי הביקורת בתקשורת היה הקפטן שירן ייני שהבהיר לכולם כי השחקנים מקבלים הוראות מהמאמן. השאלה מי המאמן. ייני נחשב לאחד השחקנים הכי משפיעים והכי חזקים בחדר ההלבשה בקרית שלום והקשר/בלם/מגן הפך בעיקר מאז שבת לזרוע המקשרת בין המאמן וידיגאל לשחקנים ולפחות כלפי חוץ הצליח לגרום לשקט בחדר ההלבשה. המסר שלו היה ברור: ניצחון על בית״ר ירושלים ישכיח את ההפסד בבאר שבע, כמו גם את כל האירועים שקרו מסביב.

האיש הכי חזק במכבי, אחרי מיטש גולדהאר, לא רצה להיתפס בתמונות הלא נעימות בשבת. יחד עם זאת קרויף יודע כי עם הכבוד לוידיגאל ולביקורת מצד התקשורת, הוא זה שיצטרך לתת דין וחשבון בסיום העונה אם מכבי תל אביב תסיים עונה שנייה ברציפות בלי אליפות, ואולי גם בלי גביע. קרויף יודע שהפסד מול בית״ר ירושלים הערב עשוי לסיים את העונה עבור מכבי תל אביב, וידיגאל יודע שהדחה הערב ואליפות נוספת לבאר שבע תשלח אותו חזרה לפורטוגל. מעבר לשאלה מי תעפיל לגמר גביע המדינה שם ממתינה בני יהודה, שאלה מסקרנת לא פחות היא, האם קרויף יצליח להתאפק במקרה שבית״ר ירושלים תעלה ליתרון והאם וידיגאל שוב יעמוד אדיש על הספסל כאילו אינו רואה דבר.

מי המאמן האמיתי של מכבי? קרויף ווידיגאל. צילום: אתר מכבי תל אביב
מי המאמן האמיתי של מכבי? קרויף ווידיגאל. צילום: אתר מכבי תל אביב

כאשר מגיעים למשחקים מהסוג הזה עם תפאורה מדהימה של 31,000 אוהדים, ותואר חשוב מאוד על הפרק, השחקנים שוכחים את הכל. לפני תשע שנים, בית״ר ירושלים הגיעה לגמר גביע המדינה נגד הפועל תל אביב בעיתוי הכי גרוע. שלושה הפסדי ליגה רצופים, התפרעות אוהדים ופיצוץ משחק. עם האווירה ביציעים וחלום הזכייה בגביע, בית״ר ירושלים ניצחה את הפועל תל אביב וזכתה בתואר היוקרתי. זה רק ממחיש כי עם היציאה מחדר ההלבשה בסמי עופר לכר הדשא, לאירועים ולהפסד בבאר שבע לא תהיה שום השפעה. שחקני מכבי תל אביב יעלו לדשא רעבים ונחושים מתמיד.

כמה מטרים מהספסל של וידיגאל, יעמוד בהופעה ראשונה כמאמן במעמד חצי גמר גביע המדינה. מתכנן לשבת על הספסל. בשבת בסמי עופר הוא ישב צמוד למימר אבל לא התערב. הוא היה שם כדי להיות קרוב לשחקנים כדי להורות להם לרדת מהמגרש במקרה שיהיו קריאות גזעניות. טביב יכול היה לחייך למרות שמכבי חיפה ניצחה, הוא כבר רשם את הניצחון הגדול שלו לפני שריקת הסיום.

נלחם בגזענות? אלי טביב. צילום: פלאש 90
המנהל המקצועי הלא רשמי של בית"ר. אלי טביב. צילום: פלאש 90

לשני המנג׳רים היו מטרות שונות בשבת. הראשון נסע לבאר שבע כדי לנצח את באר שבע ולהוביל את מכבי תל אביב לאליפות רביעית תחת ניהולו המקצועי, השני נסע לחיפה כדי לנצח את האוהדים, להוביל את בית״ר ירושלים לעידן חדש ולהיות חתום על ההיסטוריה כמי שמיגר את הגזענות לבד. טביב היה עסוק באירועים ביציעים, לא היה לו עניין להתערב בניהול במשחק של מימר.

המשחק הערב יהיה שונה לגמרי מבחינת יציעי אוהדי בית"ר. אחרי ההבטחות של האוהדים הקיצוניים והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, טביב יתרכז הערב במלחמה מסוג אחר – לא באוהדים אלא במכבי תל אביב. טביב יודע שניצחון על מכבי יכול להביא לו תואר ראשון ומשמעותי בבית״ר ירושלים, שעל הדרך יבטיח לו גם את הכרטיס לאירופה. חשיבות המשחק, בדיוק כפי שהיה עבור קרויף באיצטדיון טרנר בשבת, עשויה לגרום לטביב להגיע משחק הערב על התקן האהוב עליו – מנהל מקצועי.

איינבינידר וייני עם הגביע. מי יגיע לגמר? צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
איינבינידר וייני עם הגביע. מי יגיע לגמר? צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

טביב מתוחכם, הוא מרגיש מתי המצלמות מכוונות עליו ויודע לשמור על כבודו של המאמן גם כאשר הוא רוצה להעביר הנחיות מקצועיות. טביב הוא אחד שלא מקשיב לאף אחד, אנשיו הקרובים המליצו לו אחרי האירועים בשבת בסמי עופר ובטרנר, לשבת בתא הכבוד במשחק חצי הגמר. ״הצלחת במאבק מול ״לה פמיליה״, המשטרה תהיה ביציעים גם במשחק הזה, שב בתא הכבוד כמו גדול, אתה יכול להמשיך לתת את ההוראות לשרון בשקט כמו תמיד, בלי שאף אחד רואה״.

מימר הוא לא המאמן הראשון שהודה כי הוא מתייעץ עם טביב בהחלטות מקצועיות. מה שהוא לא יספר זה שמלבד כאבי הראש איך עוצרים את סוללת הכוכבים של מכבי תל אביב, הוא מוטרד איך לעבור את המשחק הגדול הזה בלי לעבור את החוויה האיומה שחווה ליטו וידיגאל בשבת מהמנהל המקצועי שלו. בניגוד לוידיגאל שיעזוב את ישראל בסיום העונה או בעונה שאחריה, מימר מתכנן להישאר כאן עוד הרבה זמן מאמן בליגת העל ואין לו רצון להישאר עם כתם שלא יירד.

המפגש בין מכבי תל אביב ובית״ר ירושלים, שניים מהמועדונים המפוארים שיש בכדורגל הישראלי, הוא בעצם הגמר האמיתי. באירופה, הנשיאים של המועדונים יושבים זה לצד זה בתא הכבוד. קרויף וטביב נחשבים לאורחים בישראל. הראשון מתגורר בברצלונה, השני במיאמי בארצות הברית. אולי כדאי שבמקום לשבת על ספסלי הקבוצות שלהם, ישבו שני ה״נשיאים״ האלה בתא הכבוד המפואר, זה לצד זה הרחק מהמאמנים. זה יגרום לכולנו להעריך את המעמד הרבה יותר ואולי, מי יודע, וידיגאל ומימר יתפקדו כמו גדולים בלי הצל המאיים מולם. או מאחוריהם. לטובת המעמד המכובד ולטובת הכדורגל הישראלי, נקווה שאחרי המשחק הערב, כולם ידברו על היכולת שגרמה למכבי או לבית״ר להעפיל לגמר גביע המדינה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.