בצל נגיף הקורונה המשתולל, הדיונים והמחלוקות סביב החלת הריבונות שהייתה צריכה כבר לצאת לדרך, חריקות התקציב, וקושי בהובלת הממשלה ע"י כחול לבן והליכוד יש סיכוי שמדינת ישראל תמצא את עצמה בקרוב במערכת בחירות רביעית בשנתיים האחרונות.

תקציב הממשלה נתון למחלוקת, ראש הממשלה ושר האוצר מעוניינים להעביר תקציב חד שנתי, ואילו גורמים אחרים בכחול לבן וגם בתוך הליכוד מתנגדים למהלך.

שר האוצר ישראל כץ הזהיר אמש (רביעי) כי אם שר המשפטים אבי ניסנקורן לא ישנה את החוק המאפשר העברת תקציב חד-שנתי עד סוף החודש הבא – ישראל בדרך לבחירות נוספות. כץ אמר את הדברים בפתח דיון עם ראשי אגפים במשרד האוצר, במהלכו הכריז על שורת רפורמות כחלק מחוק ההסדרים בתחומי הנדל"ן, הבריאות, החינוך והרגולציה ברישוי עסקים. דבריו על שינוי חוק התקציב באו בעקבות המחלוקת בקואליציה על שינוי המתכונת מתקציב דו-שנתי לחד-שנתי.

י"ור הקואליציה מיקי זוהר אמר היום (ה') בראיון לגלי צהל כי הוא מסכים עם עמדת כחול לבן ובעד להעביר כעת תקציב דו שנתי למשך 16 חודשים.

כזכור בהסכם הקואליציוני שנחתם לפני כחודשיים נקבע שהתקציב יהיה דו שנתי, בעת החתימה על ההסכם המצב הכלכלי החמור כבר היה ידוע.

ח"כ מיקי זוהר מוסיף ואומר כי "לא צריך בעיות תקציב כדי לפרק את הממשלה, אם לא נסתדר,ולא נגיע ביחד איתם להבנות (כחול לבן), נוכל לפרק את הממשלה בשניה אחת".

מתי טוכפלד דווח הבוקר ב'ישראל היום' שגורמים בסביבת נתניהו אומרים כי גוברת ההערכה שאם לא יהיו בחירות עכשיו, תוך ניצול התקציב כנקודת יציאה שתותיר אותו כראש ממשלת מעבר בלי להעביר את השלטון לגנץ, לא יהיו בחירות בכלל. במקביל למתיחות העולה סביב שיתוף הפעולה בין כחול לבן והליכוד, שרים ופקידים שנפגשו לאחרונה עם נתניהו מעידים על שינוי קיצוני במצב רוחו. הוא עצבני, נרגן ומסתגר. בסביבת נתניהו מתעקשים שהחריקות בממשלה לא מעידות על כוונה ללכת לבחירות, אך באותה נשימה מבהירים שהשבועות הקרובים יהיו קריטיים באשר לבחירות.

ח"כ קטי שטרית אמרה הבוקר ל'ערוץ 20' כי "כל התחלה היא קשה. זה לא סוד שקיווינו להקים ממשלת ימין ושאנחנו לא רואים הכל עין בעין עם כחול לבן, אבל אני חושבת שמוקדם לדבר על בחירות נוספות. הקמנו את הממשלה הזאת כי מדינת ישראל זקוקה עכשיו ליציבות בזמן המשבר הכלכלי והבריאותי שפוקד אותנו. יש לנו מטרות חשובות, כמו העברת התקציב והחלת הריבונות על יהודה ושומרון. זו הזדמנות היסטורית ונותר חלון זמן קצר לממש אותה. זה הזמן לשלב ידיים אל מול אתגרי השעה".

 

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.