3:32 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אלאור אזריה ישהה במעצר בית מלא

אלאור אזריה ישהה במעצר בית מלא

בית הדין הצבאי קבע כי לוחם כפיר אלאור אזריה יישלח למעצר בית מלא לאחר שחרורו מצה"ל. בסוף החודש ינתן פסק הדין בערעור על עונשו

בית הדין הצבאי קבע הבוקר (ב') כי לוחם כפיר אלאור אזריה ישהה במעצר בית מלא החל מיום חמישי הקרוב ועד למתן הכרעת הדין בערעורו בסוף החודש. הוא יוכל לצאת לתפילות בבית הכנסת בימי שישי ושבת. עו"ד נדב ויסמן מטעם התביעה הצבאית דרש מעצר בית מלא, מנגד ההגנה טענה כי אין מסוכנות וכי די במעצר חלקי – מעצר לילי מחצות הלילה עד שש בבוקר תחת השגחת ההורים. ההגנה ביקש בנוסף לאפשר לאזריה 4 שעות התאווררות מדי יום.

משפחת אזריה בבית הדין הצבאי, הבוקר. צילום: נועם אמיר

עפ"י פסיקה קודמת של בית הדין אין לשלוח את אלאור לכלא עד להכרעה בערעורו. השופטת תא"ל אורלי מרקמן, סגנית נשיא בית הדין, נימקה את החלטה היום: "במקרה שלפנינו הורשע המבקש בעבירת הריגה ובהתחשב בזמן הקצר עד להכרעת הדין החלטתי להשאירו במעצר בית מלא החל מיום 20 ביוני". אמש (א') הודיע בית הדין הצבאי לערעורים כי יתכנס בסוף החודש לצורך הכרעת הדין בערעור שהגיש הלוחם על עונשו. אם יורשע אזריה הוא ירצה את עונשו בכלא צבאי.

עו"ד יורם שפטל התנגד בדיון הבוקר למעצר מלא בית והדגיש שכך נהוג במקרה של מסוכנות ברורה, טענה שמעולם לא נטענה ביחס לאלאור. התביעה דורשת "מעצר בית מלא ומוחלט". לטענת התובע, עו"ד נדב ויסמן, גם מעצר בית מלא נחשב להקלה בתנאי מעצרו של אלאור שכן הוא משתחרר ממעצר פתוח. "העילות גברתי הן מסוכנות צבאית ופגיעה במשמעת הצבא ואלו עילות שבתי הדין הכירו אותם כרלוונטיות", טען ויסמן והציג בפני ביה"ד מקרים קלים יותר בהם נשלח הנאשם למעצר בית מלא.

ויסמן הציג מקרים של עבירות אלימות צבאית בהם נשלחו החיילים למעצר בית מלא. באחד המקרים חייל חשש לאובדן פרנסה בעקבות המעצר המלא וציין כי אשתו הרה, במקרה אחר דובר על חייל עם בעיות נפשיות, במקרה שלישי חייל פעל באלימות כלפי עצור ועל אף שהשתחרר במהלך משפטו מצה"ל נשלח למעצר בית מלא. השופטת מרקמן מעירה כי התקדימים שהוצגו רלוונטיים לנושא הפגיעה במשמעת אבל לא בנושא המסוכנות הצבאית. "החייל הזה ביחס למה שהוא הורשע זכה להקלות רבות ואנחנו לא חושבים שמגיע לו הקלה נוספת. המעשה שעשה יש בה פגיעה חמורה מאוד במשמעת הצבאית", סיכם התובע.

ההגנה השיבה כי הנסיבות שפירט התובע אינן רלוונטיות. "כל הפסיקות עליהן הסתמך התובע עניינם שיש בהם מסוכנות מאותם האנשים. הם מסוכנים לכלל. כלומר, כאשר עסקינן במסוכנות צבאית גרידה והחייל הופך לאזרח הכלי של מעצר בית מלא איננו ישים לחלוטין". שפטל דחה את ההצעה למעצר בית מלא ואמר כי מקובל עליו שאזריה ישהה במעצר בית לילי "מחצות עד שש שבע בבוקר". הסנגור הציע כי הורי הלוחם ישגיחו עליו כפי שהיה עד כה. עוד ביקש הסנגור כי הבקשה תדחה ואזריה יישלח למעצר בית מלא ינתנו לו 4 "שעות התאווררות" ביום. השופטת יצאה לדון בבקשה ומציעה לנוכחים "לחזור ולקרוא את הבסיס להחלטה לביצוע העונש מחודש מרץ".

לוחם כפיר אלאור אזריה והוריו צ'רלי ואושרה, הבוקר בביה"ד הצבאי לערעורים. צילום: נועם אמיר
לוחם כפיר אלאור אזריה והוריו צ'רלי ואושרה, הבוקר בביה"ד הצבאי לערעורים. צילום: נועם אמיר

"אלאור אוהב את המדינה ולוקח קשה כל פגיעה בחייל או שוטר"

עם היוודע תאריך הכרעת הדין במשפט בנו התראיין אתמול (א') צ'רלי אזריה ל'לפני כולם' וסיפר על מצב בנו בימים אלה. "אלאור קיבל את זה מאוד קשה", סיפר על תגובת בנו לפיגוע האחרון בהר הבית, "הוא ראה את הסרטון", אמר אזריה, "אלאור הוא ציוני, הוא אוהב ישראל אוהב את המדינה וכל פגיעה בחייל או שוטר הוא לוקח מאוד קשה. באירוע של אלאור, אם היה באמת מטען אצל המחבל היו נותנים לו צל"ש".

האב המשיך ואמר: "אני גייסתי ילד עם פרופיל 97, בריא בנפשו וגופו, כרגע הוא במעקב גם רפואי וגם נפשי. אני פונה לשופטי בית הדין, תתחשבו בלוחם מצטיין שהתנדב להגן על המדינה, כולם יודעים היום במדינה שאלאור פעל כמו שלוחם צריך לפעול". צ'רלי אף סיפר על תחושת בנו כיום, "אלאור אומר דבר נורא פשוט הרגשתי בסכנה מיידית וממשית ופעלתי כפי שלימדו אותי לפעול, אם ידעתי שיעשו לי דבר כזה אולי לא הייתי מתגייס לצה"ל".

צ'ארלי אזריה על השחרור הקרב של אלאור מצה"ל. מתוך 'לפני כולם' הערב (א')

"לצערי ישנם הרבה פוליטיקאים לשעבר ואנשי צבא שמנסים לזהם שוב את המשפט", אמר אזריה – "ואני מבקש שזה יופסק. אנחנו מחכים ומצפים שבית הדין לא יתייחס לכל הדברים שהם אומרים, כי הם פוגעים בכבוד שלנו ובכבוד של הילד".

עורך הדין יורם שפטל הודיע כי ינסה לצרף כראייה את תיעוד המחבל מהר הבית שהסתער על השוטרים לאחר ש"נוטרל". בסרטון מזירת הפיגוע ברחבת הר הבית העמיד המחבל פני מת ואז באחת קם וניסה לתקוף את השוטרים. המחבל נורה וחוסל. מהתחקיר עולה כי אחד השוטרים, חבלן במקצועו, ניגש לבדוק האם על המחבל הייתה חגורת נפץ. קודם שניגש למחבל הסיר השוטר מעליו את אפוד המגן. עו״ד שפטל אמר ‏"זוהי ראיה מכרעת שצריכה להביא לזיכויו של אלאור".

כזכור, אזריה הורשע בהריגת מחבל שפצע חייל צה"ל בחברון בחודש מרץ 2016. לטענת התביעה, חיסול המחבל בוצע 11 דקות לאחר ניטרולו, ההגנה טענה בערעור כי חלפו שניות ספורות מרגע שאזריה הבחין שהמחבל זז ועד שירה בו.

"אלאור קיבל את זה מאוד קשה". תיעוד המחבל "המנוטרל" בהר הבית

סנגורו של אלאור אזריה, עו"ד יורם שפטל, הבוקר. צילום: נועם אמיר
סנגורו של אלאור אזריה, עו"ד יורם שפטל, הבוקר. צילום: נועם אמיר
התביעה הצבאית בראשות עו"ד נדב ויסמן,הבוקר. צילום: נועם אמיר
התביעה הצבאית בראשות עו"ד נדב ויסמן,הבוקר. צילום: נועם אמיר
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_11

"חייתי 16 שנים כהלום קרב תחת הרדאר של המערכת"

היום תושק שדולה למען הלומי קרב במטרה למנוע סחבת ביורוקרטית, מציאת תעסוקה לנפגעים, הענקת טיפול וכו'. ח"כ שרן השכל והלום הקרב אורן אור ביטון הגיעו לאולפן 'היום הזה'