No Tag To Print

צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מנצחים ביחד: נתניהו וכ"ץ מציגים את רשת הביטחון לעסקים

נתניהו: "ננצח את הקורונה, אבל רק יחד ננצח את הקורונה. ובכן בעזרת ה' – ננצח. שנה טובה ובריאה לכולכם"; כץ: "נעמוד כתף אל כתף ונעבור את התקופה הקשה, שנה טובה"

המלחמה בנגיף נמשכת: לקראת הסגר שיחל מחר, ועקב העלייה בתחלואה בימים האחרונים, נפגשו הערב (ה') ראש הממשלה נתניהו ופרוייקטור הקורונה גמזו.

במפגש דנו ראש הממשלה ופרופסור גמזו על נקיטת צעדים להחמרת והידוק הסגר. שאלה נוספת שעלתה במפגש היא מתי לבצע את ההחמרה בהנחיות. לאחר המפגש ראש הממשלה יצא בהצהרה לתקשורת, בה עדכן על ההחלטות.

מן הראוי לציין, כי בסקר שפרסם ערוץ 20 הערב תשעים אחוז מן המשתתפים הצהירו כי ישמרו על הנחיות הסגר.

<< מעבר לסקר המלא >>

תשעים אחוז יקפידו על ההנחיות

לקראת הצהרתו של ראש הממשלה, יצאה שמועה כי פרופ' גמזו לא ישתתף בהצהרה עקב חילוקי דעות עם נתניהו. גמזו ביטל את השמועה, ואמר כי הסיבה איננה חילוקי דעות אלא בשל היותו בבידוד ובתנאים לא מתאימים מבחינה טכנית. גם נתניהו רמז לשמועות האלו בהצהרה לתקשורת, ואמר שהמפגש התנהל בידידות וברוח טובה.

נתניהו וגמזו. צילום ארכיון: הדס פורוש, פלאש 90

במקביל, בוועדת החוקה דנו היום בהגדלת המרחק בזמן הסגר, מחמש מאות מטרים לקילומטר, והדבר אכן הוחלט הערב. יו"ר וועדת החוקה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר מוקדם יותר הערב: "בעקבות הדיונים בוועדה יש הסכמה מצד הממשלה וזה ייכנס במשאל הטלפוני, להגדיל מ-500 מטר ל-1000 מטר את מגבלת היציאה למרחב הציבורי". ח"כ אשר הוסיף כי "הסגר יהיה סגר ולא יהיה נוח. עם כל הקושי זו בשורה טובה וחשובה. לא ידוע לי על החמרות כרגע".


צילום: דוברות הכנסת

 

כאמור, הממשלה נענתה לדרישת חברי הוועדה להגדיל את מגבלת היציאה למרחב הציבורי לקילומטר, והתקנה תיכנס לתוקף (לאחר שתאושר בממשלה) יחד עם שאר תקנות הסגר מחר ב-14:00 למשך 14 יום.

ההצעה התקבלה ברוב של שמונה חברי כנסת לעומת חמישה מתנגדים. חברי הכנסת שתמכו בתקנות הם יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), וחברי הכנסת שלמה קרעי, אריאל קלנר (הליכוד), תהלה פרידמן, עינב קאבלה, איתן גינזבורג ( שלושת האחרונים מכחול לבן), מיכאל מלכיאלי (ש"ס).
חמשת חברי הכנסת שהתנגדו: חברי הכנסת אוסאמה סעדי, עופר כסיף (שניהם מהרשימה המשותפת), קארין אלהרר, יואב סגלוביץ' (יש עתיד תל"ם), אלי אבידר (ישראל ביתנו).

גם פרופסור גמזו הוציא הערב הודעה לתקשורת, בה אמר כי למרות התנגדותו בעבר לסגר, כעת הגענו למצב שאין ברירה אחרת, עקב ממוצע מספר הנדבקים ביום שעלו פי מאות, כלשונו.


הצהרת גמזו המלאה

 

בהצהרה לתקשורת, הודיע ראש הממשלה כי יינתנו מענקים לעסקים כפי המפורט להלן, ועוד הוסיף: "אזרחי ישראל, אלו ימים של מאמץ לאומי משותף לכולנו. הדבר המרכזי שאני אומר לכם זה שהבריאות והכלכלה הם בידיים שלנו. וזה הזמן לאחריות – לאחריות אישית, ולערבות הדדית. כי ננצח את הקורונה, אבל רק יחד ננצח את הקורונה. ובכן בעזרת ה' – ננצח. שנה טובה ובריאה לכולכם".

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר בהצהרה: "לאחר ההחלטה על הכרזת הסגר, החלטנו לתגבר ולהרחיב את רשת הביטחון הכלכלית ולהקדים תשלומים מידיים לזכאים – כדי לסייע לעבור את התקופה הקשה. אני קורא לכולם להקפיד ולמלא אחר ההנחיות, ואליכם המעסיקים: שימרו על העובדים ואנחנו נשמור עליכם. אנחנו נעמוד כתף אל כתף ונעבור את התקופה הקשה. בעזרת השם ביחד נעשה ונצליח. שנה טובה".

סנוואר
נתניהו וכץ. צילום ארכיון: פלאש 90

כהמשך להצהרה, בהודעה שפרסמו הערב, הודיעו ראש הממשלה והשר כץ על הרחבת רשת הביטחון הכלכלית לתקופת הקורונה, כך שיינתן מענה ייעודי לעסקים שיפגעו בתקופת הסגר, ועל מנת להאיץ את היציאה ממנו.

התכנית כוללת שורה של מהלכים שיסייעו לצמצום הפגיעה בשוק העבודה, והגברת יכולת ההתאוששות והעמקת המענה הכלכלי לעסקים, התכנית כוללת בנוסף אימוץ מתווה תעסוקה מקיפה ליציאה ממשבר האבטלה ולעידוד התעסוקה במשק עם תום הסגר, וכן קידום חקיקה של רפורמות כלכליות לעידוד הצמיחה.

סיוע לעסקים

הרחבת מענק ההוצאות הקבועות: הורדת רף הפגיעה הנדרש לקבלת המענק מ-40% ל-25% בלבד בחודשים ספטמבר-אוקטובר, ובצו של שר האוצר – הרחבת ההקלה גם לחודשים נובמבר-דצמבר.
מקדמה מיידית על חשבון מענק ספטמבר אוקטובר: מקדמה בגובה חמישים אחוז ממענק ההוצאות הקבועות, תועבר לעסקים הצפויים להיפגע מהסגר. גובה המקדמה יתבסס על היקף הנזק של העסק בפעימות קודמות (בחודשים מרץ-אפריל, ולמי שלא היה זכאי למרץ-אפריל, יחושב לפי מאי-יוני).
שחרור החזרים: מהלך ממוקד ומרוכז במסגרתו יועברו החזרי מס הכנסה ומע"מ לעסקים בימים הקרובים.
פריסת תשלומים: יינתן מענה נקודתי באמצעות פריסת תשלומי החובה של העסקים על פני מספר חודשים.
סיוע בארנונה: הורדת רף הפגיעה הנדרש לקבלת החזר הוצאות ארנונה ל-25% בלבד בחודשים ספטמבר-אוקטובר, עם אפשרות להארכה גם עבור החודשים נובמבר-דצמבר.
עידוד מסחר מקוון: מתן מענקים לעידוד מסחר מקוון ופעילות דיגיטלית עבור עסקים קטנים ובינוניים.
הרחבת קרן ההלוואות בערבות המדינה: הגדלת הקרן להלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים ב-18 מיליארד ש"ח נוספים, כך שתגדל מ-22 מיליארד ש"ח ל-40 מיליארד ש"ח.
הכפלת סכום ביטוח האשראי: הגדלת ערבות המדינה לביטוח אשראי לספקים בכ-2.6 מיליארד ש"ח נוספים.

שימור עובדים

מענק שימור עובדים: יינתן מענק בעבור שימור עובדים בחודשים ספטמבר-אוקטובר. גובה המענק יעמוד על 5,000 שקל לעובד, וייקבע בהתאם לפגיעה של העסק בשילוב אחוז העובדים ששימר במהלך התקופה:
-ברמת פגיעה במחזור החברה העולה על 80%, יינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-40%.
-ברמת פגיעה במחזור החברה בגובה 60%-80%, יינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-55%.
-ברמת פגיעה במחזור החברה בגובה 40%-60%, יינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-70%.
-ברמת פגיעה במחזור החברה בגובה 25%-40%, ינתן מענק לכל עובד החל מהעובד ה-80%.

סיוע סוציאלי

רשת ביטחון לעובדים שהוצאו לחל"ת: מתן דמי אבטחה עד לחודש יוני 2021 (או ירידת האבטלה מתחת ל7.5%).
דחיית ההפחתה בדמי האבטלה: תדחה ההפחתה בדמי האבטלה, כפי שנקבע בחוק.

אימוץ מסקנות צוות תעסוקה

שיפור הנתונים:
-הקמת דש בורד נתוני תעסוקה.
-תיקונים נדרשים בדיווחי מעסיקים לביטוח לאומי.
הצגת תמונת מצב ממשלתית אחידה בתחום התעסוקה.
יצירת תמריצים:
-תמריצים ליציאה לעבודה.
-תמיכה ועידוד מעסיקים לקליטת עובדים.
-ניצול זמן האבטלה: קורסים דיגיטליים, שיפור מיומנויות ועוד.
הכשרות מקצועיות:
-מסלולים בהובלת מעסיקים ומוסדות הכשרה פרטיים בדגש על השמות.
-דגש על ענפים בהם יש ביקוש גבוה לעובדים ושכר גבוה.
-הרחבת היקף הלומדים לימודי הנדסאות ואקדמיה במקצועות הנדרשים.
-שילוב אוכלוסיות מעוטות השתתפות.

 

It is not Android