כאשר המתמודדים הפוליטיים – מכל גווני הקשת הפוליטית – מעדיפים להתעסק בהשמצות הדדיות, בפנייה אל הרגש ובלהטוטים תקשורתיים מאשר לדון בנושאים העומדים על סדר היום, בסופו של דבר כולנו יוצאים מופסדים. זוהי כנראה גם הסיבה שבגינה התקיים בישראל עימות טלוויזיוני בין המועמדים לרשות הממשלה רק לעתים נדירות ביותר. ננסה להסביר ברשימה זו כיצד ומדוע הפך העימות הפוליטי לאחד מהכלים החשובים והמשמעותיים במדינות רבות.

פיתוח התרבות הדמוקרטית

עוד בימי הדמוקרטיה האתונאית ביוון הקדומה, התנהלו ויכוחים ערים באגורה, כיכר השוק המרכזית, סביב מגוון רחב של נושאים. ויכוחים אלו לא שימשו כאתגרי דיבייט לשם הנאה בלבד, אלא ככלי חשוב לשמוע מגוון של דעות, להתדיין על רעיונות ולשמר תרבות שיח שתאפשר לעם לקבל החלטות משותפות.

אחד מעמודי התווך של החשיבה הדמוקרטית מושתת על העיקרון כי בני אדם הם יצורים רציונליים וכי ניתן להגיע להחלטות טובות ומושכל באמצעות דיון פורה ושיתופי. עקרונות יסוד משמעותיים בתרבות הדמוקרטית כמו הסכמיות הדדית, פלורליזם וסובלנות יוכלו לשגשג, אינם מתאפשרים מבלי שיהיה שיח ער סביב הנושאים הבוערים הנמצאים כיום בשיח הציבורי.

היכרות עם המתמודדים

פיזור הבטחות וכלי פרסום ויח"צ אינם מאפשרים לציבור ללמוד אודות המתמודדים לעומק. עם הזמן, האמון שלנו נשחק ואנו מתקשים להאמין לפוליטיקאים. על מנת לקבל היכרות עם עמדותיו של המתמודד, פועלו ונקודת מבטו, על מנת לברר האם היא תואמת או קרובה לשלנו, עימות הוא כלי חשוב בו ניתן להיחשף למידע זה ולראות כיצד עמדות אלו עומדות למבחן כאשר הן מאותגרות על ידי יריבים פוליטיים. כאשר עמדות מוצגות בצורה רהוטה, מגובה בנתונים ואחראית, ישנה הזדמנות טובה בהרבה לציבור להתגייס מאחורי רעיונות וסוגיות משותפות ולחוש כי קיימת מנהיגות שניתן לתת בה אמון.

הפגנת יכולת

היבט נוסף, ולא פחות חשוב, בעימות בין המתמודדים, הוא ההזדמנות של כל אחד מהמתמודדים להפגין את כישוריו. כישורי דיבייט יכולים ללמד אותנו רבות אודות יכולתו של מנהיג לעמוד מול מנהיגי עולם אחרים, להביע את עמדת המדינה בזירה הבינלאומית, להתמודד מול יריביו סביב הנושאים החשובים לנו ולנהל משא ומתן בצורה יעילה.

פעולת החייאה לדמוקרטיה הישראלית

בעוד שבארה"ב ובדמוקרטיות מעורבות רבות אחרות, משמש הדיבייט לקראת הבחירות כאירוע אטרקטיבי בו רבים מהאזרחים מביעים עניין על מנת ללמוד אודות המתמודדים, בישראל טרם השכלנו לשמר את המסורת החשובה הזו. החשיבות העצומה שעשויה להיות לכלי הזה לשיח הפוליטי בישראל ולתרבות הדמוקרטית הינה לאין ערוך. לעת עתה, נראה שנסתפק בתשדירים והצהרות.

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.