באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה לא מתייחסים בקלות ראש לאפשרות שסטודנטים ייחשפו לדעות שונות משלהם: לקראת נאום של בן שפירו כתב ופרשן אמריקאי שמרן במוסד השבוע, החליטו להציע לסטודנטים – שרובם מזוהים עם הצד הליברלי של המפה הפוליטית, שירותי ייעוץ ותמיכה – וביניהם עזרה בתמיכה נפשית.

בן שפירו. צילום: Gage Skidmore
בן שפירו. צילום: Gage Skidmore

במזכר ששלח פול אליביאסטוס סגן נשיא בכיר בברקלי, והתפרסם באתר האוניברסיטה לקראת ביקורו של שפירו נכתב: "אנחנו מודאגים עמוקות לגבי ההשפעה שיש לדוברים מסוימים על תחושת הביטחון והשייכות של אינדבידואלים (בקמפוס, ע.ד).  לאף אחד לא מגיע להרגיש מאוים או מוטרד רק בגלל מי שהם, או מה שהם מאמינים בו. מהסיבה הזאת, אנו מציעים ומעודדים שירותי תמיכה". לאחר מכן מופיעים בטקסט לינקים לשירותי תמיכה שונים, ביניהם ייעוץ לבריאות נפשית הן עבור הסטודנטים והן עבור צוות העובדים במוסד.

תומך טראמפ מותקף בגז פלפל ע"י מתנגדי הנשיא במהלך עימותים אלימים בברקלי, קליפורניה, אתמול. צילום: רויטרס
תומך טראמפ מותקף בגז פלפל ע"י מתנגדי הנשיא במהלך עימותים אלימים בברקלי, קליפורניה, בחודש שעבר. צילום: רויטרס

שפירו היהודי, נחשב לדובר פרו- ישראלי מובהק, והוא מדבר לעתים תכופות בעד צדקתה של ישראל ונגד ארגוני ה- BDS, הפעילים כידוע בהרבה אוניברסיטאות בארצות הברית.

מטעם אתר "The Daily Signal", האמריקאי פנו לאוניברסיטה בבקשה להבין האם הודעות מעין אלו יצאו גם לקראת נאומים שנשאו אישים מהצד הליברלי של המפה הפוליטית. בתגובה מטעם ברקלי נכתב כי הפנייה נעשתה לקהל הסטודנטים כולו, ובכללו לקהל הסטודנטים השמרנים, שהשמיעו חששות מפני האפשרות כי פעילי ארגו השמאל הקיצוני "אנטיפה", יגיעו לקמפוס.

מפגיני שמאל קיצוני מארגון אנטיפה משתוללים באלימות בהפגנת ימין בברקלי, קליפורניה, אוגוסט 2017. צילום: רויטרס
מפגיני שמאל קיצוני מארגון אנטיפה משתוללים באלימות בהפגנת ימין בברקלי, קליפורניה,באוגוסט. צילום: רויטרס

"אני יכול להבטיח לך כי בעתיד אם נהיה ערים לחששות לפני בואו של כל דובר אחר, נוציא מזכר בלשון דומה. אנו דואגים לתלמידים שלנו ללא קשר לאמונותיהם", כתב דובר מטעם האוניברסיטה.

בחודש שעבר התפרצה אלימות קשה במיוחד במהלך "עצרת נגד השנאה" שקיימו פעילים שמרנים בברקלי. מאה אנרכיסטים ופעילי ארגון השמאל הקיצוני "אנטיפה" התרפצו לאירוע והחלו להכות פעילי טראמפ.

החשש מאירועים דומים בברקלי מגיע גם על רקע האירועים האלימים בשרלוטסוויל, וירג'יניה אז נהרגה מפגינה כשדרס אותה פעיל ניאו-נאצי.

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20