צילום: אדנית וינטג'

 

פגשנו לשיחה את שרון עבודי, בעלים של חברת "נובט"  (משתלת נובט) – כבר יותר מ20 שנה מתמחה בתכנון, עיצוב ושתילה של גינות קרקע וגינות גג. "משתלת נובט" הינה משתלה עצי נוי/ פרי בוגרים וצמחייה בוגרת שהוקמה לענות על צורך לקוחות החברה (ואינה פתוחה לקהל הרחב).

אז מה זה תכנון נוף?

"כיום, מרפסות וגינות מלאות בצמחייה, חוסר הידע המקצועי בלדעת היכן למקם אדנית או עץ נוי ,חוסר הבנה בשפה של הצמח, ב"דרישות" שלו, יוצר מצב של חוסר ניצול של החלל שלנו, לא פעם שינוי קטן המבוצע במרפסת וללקוח מתגלה פתאום עוד זווית לנוף שמשנה לו את כל חווית השהות במרפסת או בגינה. תכנון נוף למעשה נועד לתת מסגרת לדמיון של הלקוח, לקחת את הרצונות והפנטזיות שלו ולהתאים אותו לחלל המבוקש. הדרך שאני רואה את עיצוב הנוף מעט שונה משאר אדריכלי הנוף בארץ, הידע שלי מגיע משנים של ניסיון של עבודה".

צילום: אדנית וינטג'

 

אז איך זה עובד?

"בתחילת הדרך אני מקיים שיחה מעמיקה עם הלקוח שבו אני מקבל את התמונה הכללית, לאחר השיחה אני מקבל פרספקטיבה לאופן שבו הלקוח רואה את העיצוב הסופי. לאחר השיחה אבקש מהלקוח מספר תמונות ותרשים כיוונים של המבנה, בשלב זה אני כבר יכול לתת סקיצה ראשונית. כמובן שהדבר הכי נכון הוא הגעה פיזית למשתלה, על מנת לבחור את האובייקטים שישלימו את העיצוב. ומפה הדרך קצרה לעיצוב חדש, מודרני ומהנה."

כיום ישנה יותר מודעות לעיצוב החלל החיצוני של הבית, אתה מרגיש את זה ?

"כמובן, לא רק בהיבט של השקעה כספית. הלקוחות דורשים ורוצים להיות יותר מעורבים, שואלים שאלות, מגיעים לראות את העבודה מספר פעמים, מקבלים חוות דעת נוספת מחברים ועוד. מבחינתי זה מעולה, זה מקל לתת את השירות הכי קרוב לאידאל יופי שהלקוח רואה בדמיון."

מה צריך לקחת בחשבון שבוחרים צמחייה?

  1. מיקום הגינה – לאן מיועדת הצמחייה שנרכוש? גינה מנותקת או גינת קרקע. גינה מנותקת היא גינה מנותקת מהקרקע ומהאדמה וזה מצריך התחשבות בבחירת הצמח – צמחים שיסתגלו לצמיחה בתוך כדים ואדניות יתאימו יותר. בגינת קרקע (שמחוברת לאדמה) השורש יכול להתפתח ללא הגבלה ונתחשב בכך שנבחר צמח.
  2. לא להסתנוור – ראיתם צמח יפה אצל חברים ,באירוע או במשתלה, ואתם מעוניינים בו? לא בטוח שהוא יתאים לכם. חשוב להתחשב באקלים של הצמח. לא בהכרח התנאים שיש לכם בגינה מתאימים לצמח שכל כך התלהבתם ממנו.
  3. לשאול את השאלות הנכונות –  כשמגיעים למשתלה לבחור צמח חשוב להבין היכן הצמח גדל ובאיזה תנאים (צל/שמש) , האם הצמח עבר תהליך של התאקלמות – צמחים רבים יכולים להתאקלם לשמש /צל (להסתגל לתנאי גידול) וכך "להפוך את עורם". לדוגמא, שרך, שגדל מתחת לעצים, על פי רוב עדיף לו לחיות בצל – אך אם נאקלם אותו הוא יחיה טוב מאוד גם בשמש.
  4. לא תמיד הבעיה היא באדמה – כשצמח לא גדל טוב בגינה נוטים לחשוב שיש בעיית שורשים או בטיב האדמה אך זו טעות נפוצה -האדמה לא יודעת לשמור על המינרל לאורך זמן , רוב האנשים לא משקים את הגינה 3 או 4 פעמים ביום והאדמה נהית יבשה מהר וזה פוגע באורך החיים של הצמח.
  5. אדניות – צמחים שהם "בשרניים" זקוקים  לכמות מים גדולה יותר ולכן אדנית , שנשארת עם לחות מוגברת לאורך זמן, מתאימה יותר.
צילום: אדנית וינטג'

 

הוינטג' חוזר?

"חד משמעי. אחת המגמות הבולטות ביותר בשנים האחרונות בעולמות העיצוב – החזרה לחומרים טבעיים והכלת ההתבגרות שבאה לידי ביטוי במראה הישן והקצת חלוד".

 

בשיתוף עם חברת וינטג' אדניות

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20