מתוך 'הפטריוטים' (ג')

סערת דרוקר-וינטר ממשיכה לחולל מהומה בעולם התקשורת: בטור השבועי שלו ב"מעריב" תוקף פאנליסט "הפטריוטים" קלמן ליבסקינד את העיתונאי רביב דרוקר וקובע כי התנהלותו בימים שאחרי פיצוץ הפרשה "זה הכול חוץ מעיתונות".

ליבסקינד מגולל את הפרשה מרגע ששמע על התחקיר שעתיד להתפרסם בתכניתו של אראל סג"ל בגלי צה"ל ועד לחשיפת התמלילים של פקודו לשעבר של וינטר בהם הקליט את הקצין הבכיר בעמוד הפייסבוק של דרוקר.

רביב דרוקר. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
רביב דרוקר. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

דרוקר זוכה לביקורת רבה מצדו של ליבסקינד. עיתונאי ערוץ 10 טען כי חייל הגיע אליו עם הסיפור לפיו וינטר, אז כמח"ט, הורה לירות על ילד קטן. כדי לבחון את אמיתות הסיפור, טען דרוקר, התנדב החייל לעמת את וינטר עם הסיפור ולהקליט את הדו-שיח.

"אלא שמשהו בגרסה של דרוקר נראה לי מוזר”, כותב ליבסקינד. "היה לי קשה מאוד להניח שדרוקר לא הצליח למצוא את האירוע המדובר. שהרי גם במדינת גדעון לוי, שבה צה"ל טובח ילדים פלסטינים כל שעה עגולה, עדיין מדובר במקרה שבו יש לך עד ראייה, ויש לך תיאור מקום, ויש לך את שם היחידה, ויש לך סיפור של ילד שנורה סתם, אז כמה קשה כבר צריך לעבוד כדי למצוא את האירוע הזה, בהנחה שהיה?"

"בנקודה הזאת, כשהסיפור שנחשף אצל סג"ל הכה גלים, החליטו בערוץ 10 לזנוח את כל הכללים העיתונאיים ולצאת למסע נקמה. להראות לתא"ל וינטר מאיפה משתין הדג ומה קורה למי שמתעסק איתם. זו הייתה התנהלות בריונית ומאפיונרית, שאת יריית הפתיחה שלה ירה דרוקר בעצמו". דרוקר, שמצא לנכון בעצמו שלא לפרסם את התחקיר – בגלל "שהמידע לא התבסס דיו לצורך שידור", בחר לפרסם אותם בכל זאת – בעמוד הפייסבוק שלו.

לדברי ליבסקינד, "לפרסם את זה כשאתה עצמך מודה שלא הצלחת להוכיח שזה קרה, רק כי סנגורו של וינטר העלה נגדך טענות מרגיזות ועלה לך על העצבים, זה הכל חוץ מעיתונות."

תא"ל עופר וינטר. דרוקר לא מצא דבר - ופרסם בכל זאתצילום: דו"צ
תא"ל עופר וינטר. דרוקר לא מצא דבר – ופרסם בכל זאתצילום: דו"צ

גם תמלולי דרוקר מעלים שאלות רבות על הסיפור אותם ניסה עיתונאי ערוץ 10 למכור. מתוך הדברים שפרסם דרוקר, מוצא ליבסקינד כי דבריו מופרכים מהיסוד. לפי החייל השני, הילד אינו אלא נער. הוא אינו תמים, אלא מכוון מחבלים לעבר החיילים. הוא גם לא נהרג, אלא נורה ברגלו. "החייל השני לא מחזק את גרסת החייל הראשון אלא די מפורר אותה. בניגוד לסיפורים של דרוקר, החייל השני לא חושב שהירי היה "בשביל הכיף", אלא כדי להגן על החיילים", מסכם ליבסקינד.

הולכים לווינטר על הראש

"בערוץ 10 החליטו, כאמור, ללמד את וינטר לקח וללכת על הראש שלו בכל הכוח. במהדורת החדשות של יום שני הוחלט שם לחשוף קטעים מתוך הקלטת השיחה בין וינטר לבין החייל בלשכה, בניסיון להציג את גרסת וינטר כשקרית", מתאר ליבסקינד.

מגישת המהדורה תמר איש-שלום חזרה על הטענה לפיה בניגוד לדברי וינטר, לא מדובר היה בתחקירן של הערוץ, אלא בפקוד לשעבר של וינטר עצמו. גם ברוך קרא חזר על הדברים הללו. "בקיצור – וינטר שקרן, נכון? אז זהו, שלא. שימו לב למשפט הפתיחה של עו"ד סבוראי אצל אראל סג"ל. "ימים ספורים לאחר סיכום התפקיד של מח"ט גבעתי, התקשר אליו חייל לשעבר שלו…".

פאנליסט "הפטריוטים" קובע כי "הפרקטיקה הזאת, ששמה בפיו של סבוראי מילים שלא אמר רק כדי להפריך אותן אחר כך במטרה לנסות להוכיח שהוא משקר, היא פרקטיקה מכוערת למדי".

ליבסקינד תקף גם את הברנז'ה שהתגייסה לצדו של דרוקר ו"טינפו השבוע על סג"ל". "המחשבה שיש קבוצה שאסור לבקר אותה, לקוחה ממשטרים שבהם מפילים פסלים של המנהיג ודורכים עליהם. כל אדם שיש לו כוח ועוצמה חייב להיות נתון לביקורת. כך ראש הממשלה, כך רב העיר, כך מנהל בית הספר, כך העיתונאי."מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20