No Tag To Print

נתפסו המחבלים
ניר חפץ בבית המשפט. צילום: פלאש 90

לפסול את עדותו של חפץ; להקים וועדת חקירה חיצונית

בכירים בממשלה מגיבים על פרסום תמלילי חקירתו של עד המדינה ניר חפץ שהתגלתה אמש כמלאת סתירות

ביקורת קשה נשמעת היום מפי בכירים בממשלה בעקבות הפרסום אמש על אמצעי החקירה הפסולים שהופעלו על חפץ על מנת להביא אותו לחתום על הסכם עד מדינה.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב קראה היום (ג') בדף הפייסבוק שלה, לפסול את עדותו של עד המדינה ניר חפץ בתיק 4000 ולפתוח חקירה במח"ש נגד חוקריו:

"זה מטריד ומזעזע, זה יכול לקרות לכל אחד ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום!" כתבה רגב, "אם אכן עדותו של ניר חפץ נגבתה תחת איומים וסחיטות, ובחלקה הגדול שקרים ובדיות, יש:
1. לפסול את עדותו של ניר חפץ.
2. לפתוח חקירה מיידית במח״ש נגד החוקרים.
3. להשהות את ההחלטה בתיקי נתניהו עד שהדברים יתבררו.
מנדלבליט, אני מכירה אותך ואת יושרך שנים רבות" פנתה רגב ישירות ליועץ המשפטי לממשלה,  "יש לנו משטרה אחת, השב את אמון הציבור בה. הגיע הזמן לבדק בית".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הכריז כי יציע לממשלה להקים ועדת חקירה חיצונית בלתי תלויה לבירור התנהלות גורמי החקירה:

"הפרסומים על חקירת המקורבת לניר חפץ ועל ניסיונות ההסתרה שלהם מורידים את האמון בהתנהלות המשטרה בתיקי נתניהו אל מתחת לאפס" אמר היום סמוטריץ'.

"חקירות מסוג זה, המתנהלות תוך עינוי פיזי ונפשי לנחקרים, מקובלות במשטרים טוטליטאריים אפלים ולא במדינות דמוקרטיות. נסיון ההסתרה השערוריתי, בבהלה ובפאניקה מצד גורמי האכיפה, הופכת את התנהלות הפרקליטות למחשידה וחמורה שבעתיים.

"אני דורש מהיועץ המשפטי לממשלה להסיר לאלתר את הסתרת המידע כדי שנוכל לוודא שחקירות ראש הממשלה התנהלו מתוך מגמה לבירור האמת ולא חלילה להפך. אציע לממשלה להקים ועדת חקירה חיצונית בלתי תלויה לבירור התנהלות גורמי החקירה בתיקי ראש הממשלה."

בעיות זיכרון

עמית סגל, הפרשן הפוליטי של חברת החדשות חשף אמש את הדברים שאמר ניר חפץ בחקירתו, לפני ואחרי החתימה על הסכם עד המדינה:
"אני כבר מתבלבל לי מה אני זוכר מהחקירה ומה אני באמת זוכר, זה מתערבב", אמר חפץ בחקירתו, יום אחרי שחתם על ההסכם. ובהזדמנות אחרת: "זיכרון זה לא הצד החזק שלי. אני חלש בטווח ארוך, אני אזכור עכשיו הרבה אבל עוד חצי שנה אשכח".

במהלך 15 יום רצופים בהם היה עצור חפץ, הפעילו החוקרים לחץ על מנת להביאו לחתום על הסכם עד מדינה. לאורך כל החקירה הוא התלונן על עקיצות פשפשים, וחוקריו מנעו ממנו טיפול.

חפץ: "יניב תן לי טיפול למה אני יוצא מדעתי מהגירודים האלה, זה פשוט משגע אותי הגירודים".
חוקר: "מה אתה רוצה שאני אעשה? זה לא מסכן חיי אדם. תפתח כפתור, קצת תעשה פוו על המקום. תשובה אחד (שמירה על זכות השתיקה) שווה לך את כל הגירודים והבלאגן והסבל וחוסר השינה הזה? אתה יודע מה מצחיק אותי? שמה שמטריד אותך זה הפריחה בגוף ולא כל מה שאומרים לך. אנחנו מדברים פה על עשרות עקיצות. זה ייקח קצת יותר מכמה ימים, אבל זה עקיצה".

"מה שחשוב לי שאתה תבין, אם לא הבנת את זה עד עכשיו, זה שאנחנו יודעים הכל. ואנחנו גם יודעים ככה מהר מהר לנתח את המצבים, ולהבין בדיוק מי אתה ומה אתה ואת הסובבים שלך ואת המעגל שקרוב אליך, וכל מה שרק אפשר אנחנו נבדוק. דבר דבר בצורה מאוד מאוד מסודרת. לא נשאיר אבן אחת שלא נהפוך. אנחנו אוספים ראיות נגדך, ואנשים מדברים. ואתה יודע אתה נמצא בתחנה והרכבת שם והדלתות עוד שניה נסגרות. ויש מי שנכנס לרכבת ונוסע, ויש מי שמתלבט. ומה קורה למי שמתלבט?"

על פי הסכם עד המדינה, חפץ מבטיח לקשור את נתניהו לאישור עסקת בזק יס על ידי תיאור פגישה משולשת שלו, של שאול אלוביץ' ושל נתניהו.

חפץ: "אני בהלם שאני זוכר"
חוקר: "אתה זוכר כי היו לך שבועיים לחפור רק בזה"
חפץ: "אתה יודע מה? נכון. לא ידעתי את זה על המוח האנושי".
חוקר: "הוא מזהה אינטרסים המוח האנושי".
חפץ: "אני בטוח שזה היה ממש כמה ימים לפני הבחירות. נתניהו ידע שאני בא לענייני הבחירות, לא היה לו מושג על הדבר הזה".

אלא שבאיכון הטלפונים התגלה, כך על פי סגל, שלא היה שום מפגש בין השלושה בתקופת הבחירות. התאריך היחיד שבו אוכנו יחדיו הוא ארבעה חודשים לפני הבחירות, ב-28 בנובמבר 2014.

חמישה חודשים אחרי חקירתו, חפץ הוזמן לחקירה בניסיון לתקן את גרסתו שהתבררה כלא נכונה. בהמשך, מובאות דוגמאות נוספות לגרסאות שונות של חפץ שהתאימו אולי לחוקריו אך לא עם המציאות. כך למשל פיטורי מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר שלפי כתב החשדות נעשו בלחץ מצד אלוביץ' – חפץ טען כי מעולם לא דיבר עם נתניהו על פיטורי ברגר, ולמחרת נזכר כי כן דיבר איתו.

תמלולים אלה מעלים שאלה גדולה על כתב החשדות שטוען כי נתניהו שוחד על ידי אלוביץ', ונשען רבות על עדותו של חפץ. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר היום כי הדברים שמסרו עדי המדינה, נמסרו באופן חופשי ומרצון.

It is not Android