יום העצמאות הוא לא רק יום חגה של מדינת ישראל, אלא גם יום חגה הפרטי של משפחתנו, יום בו זכינו לנשק לראשונה את אדמת ארצנו האהובה – והשנה נציין 30 שנה לרגע הבלתי נשכח הזה. יום העצמאות הוא יום שאני מחכה לו בקוצר רוח מדי שנה. אתם מכירים את זה, יום שמח מאד, חגיגות והופעות, מנגלים, ובעיקר – טקס הדלקת משואות שאותי, בכל שנה, מרגש עד מאד.

מאחורי כל מדליק משואה, ישנה עשייה משמעותית למען הכלל ועבר מפואר שמותיר אותנו – האזרחים – מלאי הערצה. אם הייתי יכולה, הייתי בוחרת “להעלות” את המשואה הפרטית שלי לזכות עולי חבר העמים האמיצים והפטריוטים, עליהם נמנית משפחתי היקרה. כן, עודנו זוכרים את הרגע הזה – בתפר שבין יום הזיכרון לחללי צה”ל, לחגיגות העצמאות ה42 שנה למדינה, לפני 30 שנה בדיוק, עת נחתנו בנתב”ג לאחר טיסה – שהיתה נראית ארוכה מאד – מברית המועצות.

זו היתה אחת מהטיסות הראשונות שהולידו את גל העלייה הגדול והמבורך מברית המועצות. עם נחיתתנו קיבלו את פנינו – העולים, אנשי ציבור רבים בהם, ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר ז”ל.

אני ואחותי התאומה זכינו לעלות בעודנו ילדות קטנות ממש, אך הוריי ואחיי הגדולים ידעו לספר, ובצורה שאינה משתמעת לשני פנים, כי חבלי הקליטה היו כרוכים בקשיים רבים; בריאות, שפה, פרנסה…

אם בפרנסה עסקינן, אז זו היתה כרוכה בעבודה מסביב לשעון, כאשר סבא וסבתא שעלו יחד איתנו, והיו מבוגרים מדי לשוק התעסוקה, שמרו עלינו הילדים הקטנים, כאשר הורינו נלחמים על הקמת ביתם החדש במדינה אותה לא הכירו אך חלמו על תקומתה בכל עת ובכל שעה.

על אף העבודה סביב השעון, השכר וענף העבודה אליהם התקבלו לא היו בהתאם לכישוריהם, יכולותיהם וכמובן עברם המקצועי המכובד. ההתמודדות עם השפה חדשה, הלימודים באולפן לעברית, וההלעג בבית ספר ואף בעבודה לא היו קלים כלל וכלל. אך, הכל נעשה מתוך מסירות ואהבה גדולה, למען המשפחה, ולמען המדינה ותקומתה.

כל הקשיים והמאמצים הכבירים היו שווים למען הגשמת החלום רב השנים, להגיע לירושלים ולציון הבנויה – למדינה שכיספנו אליה כה רבות מהגלות – היא מדינת ישראל!

העלייה הזו, היא מקור לגאווה, בין היתר, כשהצמיחה מתוכה; רופאים ואחיות – הנמצאים גם בימים אלו בחזית המאבק בקורונה, קצינים וחיילים, מפקדים ושוטרים, בנקאים, שרים וחברי כנסת, ראשי וחברי עיריות ומועצות, עו”ד, אנשי הייטק, אמנים, עיתונאים ועוד רבים וטובים.

“תעלה המשואה!” “ולתפארת מדינת ישראל”!

אלדר ממן

אילנה ישראלוב


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.