שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון נפגש עם פעילי שלום עכשיו, שעות לפני שפגש את ראש הממשלה בנימין נתניהו. ג'ונסון, שהגיע לביקור דיפלומטי במזרח התיכון, ערך סיור הבוקר (ד') עם 'שלום עכשיו' ברחבי יהודה ושומרון. במהלך הסיור פגש ג'ונסון את ליאור עמיחי, ראש צוות מעקב ההתנחלויות בארגון השמאל הקיצוני וסייר גם בשטח המקיף על מעלה אדומים.

ג'ונסון עם פעילי שלום עכשיו. צילום: שלום עכשיו
ג'ונסון עם פעילי שלום עכשיו. צילום: שלום עכשיו

לפי הודעה שהפיצה תנועת "שלום עכשיו", ג'ונסון התוודע מקרוב לאופן בו ישפיע סיפוח מעלה אדומים ו – E1 על יצירת רצף טריוטוריאלי של המדינה הפלסטינית בגדה המערבית ולסכנות שיווצרו לאור החיכוך בין אוכלוסיית המתנחלים לכפרים הפלסטינים באזור. בתום הסיור המשיך ג'ונסון לפגישות ברמאללה והודה לאנשי הארגון על הסקירה.

בתנועת שלום עכשיו הביעו שביעות רצון מהסיור ומסרו: "הצגנו לשר החוץ של בריטניה, מהגדולות שבידידות ישראל את המציאות בשטח. אל מול חוק ההסדרה ויוזמות הסיפוח של ממשלת הימין, חשוב להראות לידידנו את ישראל האחרת – דמוקרטית, שוחרת שלום, המתנגדת למפעל ההתנחלויות".

זו לא הפעם הראשונה בה בכיר ממדינה זרה מגיע ארצה ומנצל את הפגישה עם רה"מ נתניהו כדי להיפגש עם ארגון שמאל קיצוני. בניגוד לפגישה שקיים ראש ממשלת בלגיה, ראסל מישל, עם ארגון בצלם, נראה כי הפעם המפגש של ג'ונסון עם ארגון השמאל הקיצוני אינו מעורר זעם בלשכת רה"מ.

מנגד, בקשה של מועצת יש"ע להיפגש עם שר החוץ הבריטי נענתה בשלילה. במועצת יש״ע התאכזבו עמוקות מיחסו של ג'ונסון. ״אם נפגשים עם עמותה מצד אחד, מתבקש להיפגש עם נציגות גם של הצד השני. המצב הזה שבו יש פגישה עם צד אחד בלבד לא חכם, לא צודק ויגרום לאי הבנות״, אמרו במועצה.

נתניהו: "מצפה להשתתף בחגיגות ה-100 להצהרת בלפור"

מאוחר יותר פגש ג'ונסון את ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו בירך את שר החוץ הבריטי ואמר כי הוא מצפה להתארח בבירה הבריטית בחגיגות ה-100 להצהרת בלפור: "הייתה לי פגישה נהדרת בלונדון, פגישה טובה עם ראשת הממשלה מיי ואיתך. אני מצפה לבוא ללונדון לרגל יום השנה ה-100 להצהרת בלפור וגם כדי לחגוג את השותפות המופלאה בינינו. אנו מחזקים את שיתוף הפעולה בינינו בכלכלה, טכנולוגיה, ביטחון, סייבר ובתחומים רבים אחרים, ואנו גם שואפים לעולם של ביטחון ושלום, ואני מצפה לדון איתך בשני הדברים הללו".

נתניהו וג'ונסון במפגש ממשלתי. צילום: לע"מ

ג'ונסון אמר לראש הממשלה כי ביקר בארץ כבר בגיל 18 לראשונה, והזכיר לנתניהו כי הממשלה הבריטית תומכת בפתרון שתי המדינות. "ביקרתי כאן לראשונה, לעולם אינני מתעייף מלספר זאת, כשהייתי בן 18 והתנדבתי בקיבוץ ותרמתי תרומה לא כל כך חשובה לכלכלה הישראלית אז. אני רוצה רק לומר שממשלת בריטניה, תרזה מיי ואני והממשלה כולה, כפי שאתה יודע, תומכים חזקים בישראל, תמיכתנו איתנה ואנו רוצים לראות ישראל המתקיימת בשלום עם שכנותיה, ואני מבקש להזכיר לך שמדיניות ממשלתנו היא פתרון שתי המדינות ואנו שואפים לתרום את תרומתנו הצנועה להגשמתו. כמובן שאנו רוצים לסייע בהסרת המכשולים להסכם כזה. לישראל יש בראש ובראשונה זכות בלתי מעורערת לחיות בביטחון ואזרחי ישראל זכאים לחיות בביטחון מפני טרור"

 

ג'ונסון הוסיף כי בעקבות השינויים בשדה הגלובלי יש מקום לשדרוג ביחסי שתי המדינות בשיתופי פעולה כלכליים: "אני חושב שדברים השתנו בעולם. אני יודע שאתה מבקר במקומות רבים ומשוחח עם אנשים בעולם. אני חושב שישנה הזדמנות להסתכל על הדברים מנקודת מבט חדשה, ומה שאנו מבקשים להדגיש הוא שאנו בונים זהות גלובלית כבריטניה שנפרדת מהאיחוד האירופי ואנו רוצים לקדם את יחסי הסחר איתכם. אנו שותף הסחר הגדול ביותר של ישראל באירופה. אני חושב שאני צודק כשאני אומר שיש לנו את הסוכנות הגדולה ביותר והצומחת ביותר של אסטון מרטין כאן בישראל ועשינו עסקאות ייצוא מצוינות יחד איתכם בחודשים האחרונים.

 

מנגד, נתניהו הסתייג מהסכמה על פתרון שתי המדינות ואמר כי "כמובן שאני מצפה לעשות זאת. ברור שאנו מסכימים על רוב הדברים, אבל לא על כולם, וכשאתה מנתח ומגיע לשורש הדברים, אז הסיבה שלא הצלחנו להשיג שלום במשך 100 שנה איננה ההתנחלויות, אלא הסירוב העיקש להכיר במדינת לאום לעם היהודי בגבול כלשהו. אני חושב שאם אתה רוצה לפתור בעיה, יש לרדת לשורש שלה, וזה משהו שאני מצפה לדון בו יחד איתך. אני חושב שעלינו להתקדם".