יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בכנסת, ינואר 2018. צילום: פלאש 90
יו”ר בכנסת, ינואר 2018. צילום: פלאש 90

יו”ר מפלגת ‘יש עתיד’, יאיר לפיד, תוקף את ההחלטה של ראש הממשלה נתניהו לנהל מו”מ עם רה”מ על “”: “על זכר הנספים לא מנהלים משא ומתן. החוק הזה צריך פשוט להיקבר באדמת פולין, הרוויה בדם יהודים. במקום לנהל משא ומתן מדינת ישראל צריכה לומר לממשלת פולין דבר אחד: אם החוק הזה יעבור, תיאלצו לתבוע אותנו.”

בפתח ישיבת הסיעה שנערכה היום (שני) בכנסת אמר לפיד: “ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת פולין הודיעו אתמול שהם ינהלו “משא ומתן” על נוסח החוק המבזה, שניסה להעלים ולטשטש את מעורבותם של פולנים רבים במכונת ההשמדה הנאצית. על זכר הנספים לא מנהלים משא ומתן. החוק הזה צריך פשוט להיקבר באדמת פולין, הרוויה בדם יהודים”.

לפיד המשיך ואמר כי “רוב מוחלט של מחנות ההשמדה היו בפולין, ולא במקרה. אזרחים פולנים סייעו למכונה הנאצית. הם הלשינו על יהודים, מסרו יהודים, הרגו יהודים. אנטישמיות בפולין היתה תמיד, והימים האחרונים הוכיחו שהיא לא נעלמה מן העולם”.

הממונה על שגרירות פולין בישראל, פיוטר קוזלובסקי, בדרכו לשיחת הנזיפה במשרד החוץ. צילום: מירי צחי, TPS
הממונה על שגרירות פולין בישראל, פיוטר קוזלובסקי, בדרכו לשיחת הנזיפה במשרד החוץ. צילום: מירי צחי, TPS

“במקום לנהל משא ומתן מדינת ישראל צריכה לומר לממשלת פולין דבר אחד: אם החוק הזה יעבור, תיאלצו לתבוע אותנו. ואנחנו נבוא. עם ניצולי השואה. עם תמונות הנספים. עם העדויות הרבות מספור. נבוא ונגיד לכם שהיהודים לא מוכנים לשתוק יותר. היהודים כבר לא מפחדים מכם”, סיכם לפיד.

אמש שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלפון עם ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי. השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה אודות זיכרון השואה.

כזכור, בעקבות החלטת הפרלמנט הפולני, סגן שגריר פולין בישראל זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ. יצוין כי השגריר עצמו לא נמצא בימים אלה בישראל ולכן הוחלט לזמן את סגנו.

“החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף”, מסר בשבת ראש הממשלה נתניהו. “אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק”.

גם במשרד החוץ תקפו: “ישראל מתנגדת להצעת החוק ומבקשת מממשלת פולין לתקנה, לפני המשך קידום החקיקה. שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית ואין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זיכרון יקיריהם שנספו בתופת”.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.