ביום שישי צייץ בחשבון הטוויטר שלו יו”ר “יש עתיד”, ח”כ הכנסת : “לא מצייץ יותר מהמקלחת לפני שאני מתנגב “. לפיד שעל פי הסכם הרוטציה עם בני גנץ אמור להיות ראש ממשלה מטעם סיעת ‘כחול לבן’, כתב את הדברים כתגובה לסדרת ציוצים שלו באותו היום בענייני דת ומדינה.

”. הציוצים של יאיר לפיד

האירוע החל כאשר לפיד התעמת עם יו”ר ‘האיחוד הלאומי’  בצלאל סמוטריץ’ בעניין גיוס לצה”ל וכתב לו בשלב מסוים “ועוד משהו סמוטריץ’. ישראל צריכה להיות מדינת כל אזרחיה ערכיה של הקהילה הגאה לא מעוותים ואני אשמח שהרבה יהודים יגורו בגליל, וגם בגולן ובנגב”. סמוטריץ’ שהופתע מהדברים כתב “מדינת כל אזרחיה?! מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?! יאיר ידידי, הלכת לאיבוד” וצייץ מחדש את יו”ר “יש עתיד”.

לפיד שככל הנראה הבין את משמעות הדברים שכתב הסתייג מהם והבהיר: “מישהו ממש, אבל ממש לא הבין מה הוא קורא. אני נגד כל ‘מדינת כל אזרחיה’ באופן מוחלט וכל חיי. ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית וכזו תישאר. מה שכתבתי התייחס לזכויות הלהט”בים”.

מאוחר יותר וכלל הנראה על מנת לעמעם את גודל הטעות כתב לפיד בהומור עצמי: “הנה שתי תובנות על ״מדינת כל אזרחיה״:

  1. אני נגד. 2. לא מצייץ יותר מהמקלחת לפני שאני מתנגב”.

המושג מדינת כל אזרחיה משמש לרוב את השמאל הקיצוני והערבים החפצים במדינת ישראל שאינה בעלת זהות יהודית אלא “ישראלית”, דהיינו מדינה של האזרחים החיים בה ללא זיקה ללאום מסוים. אנשים בעלי תפיסה זו מתנגדים לרוב לסמלי המדינה כיוון שהם בעלי צביון יהודי כמו הדגל המכיל את המגן דוד, המנורה המופיעה בסמלי המדינה השונים, חוק השבות המקנה ליהודים אפשרות לעלות ארצה ועוד. בעלי תפיסה זו שוללים את הייחודיות היהודית של המדינה ומעוניינים בביטול הזהות היהודית לענפיה השונים.

 

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.