לפיד בכנס INSS. צילום: פלאש 90
לפיד בכנס INSS. צילום: פלאש 90

יו”ר מפלגת ‘’, יאיר לפיד, פנה היום (1.2.18) לשגריר האיחוד האירופי, עמנואל ז’ופרה וקרא לאיחוד האירופאי בתקיפות את החוק שעבר הלילה בסנאט הפולני. בפנייתו לשגריר כותב לפיד: “על רקע ההחלטה האחרונה של ממשלת פולין להוציא מחוץ לחוק את הביקורת על האחריות של פולין והאומה הפולנית בתקופת השואה, אני קורא לאיחוד האירופאי לגנות את החוק בקול רם, ברור וחד משמעי. האיחוד האירופאי מתיימר להיות יותר מרק ארגון כלכלי וטוען שהוא גוף שמייצג ערכים משותפים. חלק מהערכים הללו חייבים לכלול התנגדות לכל ניסיון לכתוב מחדש את הפרק האפל בהיסטוריה האירופאית

במכתבו הוסיף כי: “אף אחד לא טוען שפולין בנתה את מחנות המוות אבל השמדתם של שישה מיליון יהודים על ידי הנאצים לא הייתה מתאפשרת ללא שיתוף פעולה של אחרים. האנטישמיות הייתה קיימת עוד לפני עליית הנאצים בכל רחבי אירופה כולל בפולין. בידוובנה מאות יהודים נתפסו ונרצחו על ידי שכניהם הפולנים. הפוגרום בקיילצה ב-1946, שבוצע על ידי חיילים פולנים, שוטרים ואזרחים, מהווה את ההוכחה לכך שהאנטישמיות לא נעלמה עם נפילת הנאציזם. השיח והתגובות ברשתות החברתיות בימים האחרונים לביקורת על החוק, שזורות באנטישמיות מתועבת, ומוכיחות שוב שהאנטישמיות עדיין קיימת ורחוקה מלהיעלם”.

לפיד קרא לאיחוד האירופאי לגנות בתקיפות את החוק: “מדינת ישראל יצאה בקול חריף וחד משמעי נגד החקיקה בפולין. חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה גינו אותה ויותר ממחצית חברי הכנסת חתמו על הצעת חוק נגד הניסיונות של פולין לכתוב מחדש את ההיסטוריה. הגיע הזמן שהאיחוד האירופאי והמדינות החברות בו יצאו בקול חד וברור ויגנו את החוק הזה. לא נשכח ולא נסלח. אי אפשר לצפות מאף אומה לסלוח ולשכוח רצח של מיליונים מבניה ובנותיה, מחציתם ילדים. לא נקבל את ניסיונות שכתוב ההיסטוריה, לא נקבל ניסיונות להתחמק מלקיחת אחריות, וכך גם עליכם לנהוג”.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.