אדם גולד מכה שוב: אושיית הרשת הימנית-שמרנית, שסחפ/ה את הגולשים בפוסטים נוקבים ובמסתוריות שבאנונימיות שלה, פרסם/מה בערוץ הטלגרם שלו/ה טור דעה חדש אודות הפופוליזם של מפלגות 'כולנו' ו'יש עתיד', שבחרו – למראית עין – לוותר על העלאת שכרם:

"האצילות של כחלון שמפלגתו "ויתרה" על תוספת השכר הזכירה לי את הסיפור הבאמת מטורף על הפופוליזם של יאיר לפיד וחבורתו.

אז לפני בדיוק שלוש שנים הודיע יאיר לפיד בפוסט דרמטי כי החליט – יחד עם יתר פקודיו למפלגה – לוותר על הצמדת שכר שנתית בסך 800 שקל בחודש. בדומה לכחלון גם לפיד הצהיר בפופוליזם כי "הכסף הזה שייך לאזרחי ישראל". והסביר שזה "בלתי נסבל" שחברי כנסת ייהנו מהצמדה בזמן "שיש אנשים במדינה שלא גומרים את החודש".

באופן צפוי, הפופוליזם של לפיד שבר את האינטרנט. הפוסט זכה למעל 34,000 (!) לייקים ולאלפים רבים של שיתופים. גם תקשורת המיינסטרים התמוגגה באינספור כתבות כולל – מי היה מאמין – פוטו אפ מחמיא בביובון הבית של מוזס תחת כותרת עיתונאית נוקבת: "יצא צדיק: יאיר לפיד ויתר על הכסף".

איזו דמות מופת. איזה חיסכון היסטורי. תחי מדינת ישראל!

וכאן אנחנו מגיעים לקטע הנהדר. כי כשמסתכלים על האותיות הקטנטנות בסעיף 51(ב) לחוק הכנסת, מגלים שבפועל הוויתור על התוספת חל על שנה אחת בלבד. לכן יש להגיש אותו לחשב הכנסת כל שנה מחדש.

ח"כ יאיר לפיד מצטלם למחאת 'האפודים הצהובים' מחוץ לביתו בצפון תל-אביב. צילום: מתוך חשבון האינסטגרם

 

"לפיד, כמו חבריו מ'כולנו', בטוחים שכולנו מטומטמים"

וכעת נחשו ילדים, בתחילת השנה, בשוך הלייקים ולאחר שנעלמו המצלמות, מה עשה לפיד עם תוספת השכר בשנת 2018? נכון מאוד, לקח אותה. כן כן. אחרי ההצהרות, הכתבות, ההבטחות והלייקים. לפיד הבטיח, אבל לפיד לקח. יהי שם לפיד מבורך.

לפיד לא לבד. אל הוויתור הראשוני של לפיד הצטרפו – ברעש גדול ובמצהלות פוסטים – עשרות חברי כנסת. רובם המוחלט מ'יש עתיד', כולנו והמחנה הציוני. בשנת 2018, 32 מתוך 35 שהכריזו באצילות על ויתור לקחו לעצמם את תוספת השכר.

למעשה, לאור ההגדרות התקציביות ס' 51(א), לפיד וחבריו קיבלו השנה את *כל* התוספת עד השקל האחרון כולל ההצמדה בשנה עליה 'ויתרו' עובדים עלינו בעיניים.

עכשיו שיהיה ברור. הפוסט הזה *לא* על הצמדת השכר. הפוסט הזה הוא על פופוליזם. כמו כחלון, שרק השנה ובעקבות ההתרסקות בסקרים הכריח את חברי המפלגה שלו לוותר על התוספת, גם יאיר לפיד אף פעם לא באמת האמין לטיעון הדמגוגי שלו.

הוא מבין היטב שאם רוצים נבחרי ציבור ומוצלחים ראויים חייבים להציע תמריצים ראויים. גם אם (ואולי בגלל) שעדיין יש אנשים במדינה שמתקשים לגמור את החודש.

אבל לפיד, כמו חבריו מ'כולנו', בטוחים שכולנו מטומטמים. עד כדי כך שכשסיימו לאסוף לייקים, הם עוד העזו לקחת את תוספת השכר.

אז בפעם המיליון: השיח התקשורתי בישראל הוא פופוליסטי, מזלזל ומתאפיין בטמטום קולקטיבי, הפופוליזם הרדוד של כחלון ולפיד, ולא תוספות שכר – זה מה שצריך להפחיד אותנו באמת".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20