"אין היום במערכת הפוליטית, בשום מקום, דיון אמיתי על העתיד. מה המקום שאליו אנחנו צריכים ללכת? מה אנחנו יכולים וצריכים להשיג?", כך קרא היום (ד') (יש עתיד) בכנס הרצליה.

לדברי לפיד, למדינת ישראל יש "בעיות של המאה ה-21" ולכן היא צריכה "הנהגה של המאה ה-21". בנאום שהוגדר כנאום "7 הנקודות", פרש לפיד את דרך הפעולה שלו לעתידה של מדינת ישראל, במה שמזכיר נאומי בחירות מהעבר שלו – וככל הנראה גם מהעתיד.

לפיד קרא לשנות את תפיסת הבטחון של ישראל ואמר כי "ישראל היא מדינה מופלאה. אני נוסע לא מעט בארץ, והלב מתרחב מרוב גאווה. יש לנו צבא יוצא מן הכלל – עוצמתי, מוסרי, מתוחכם", אך טען שבשל חוסר המנהיגות, לדבריו, "החוזה בין המדינה לאזרח מופר כל יום".

לפיד קרא לעצב את תפיסת הבטחון מחדש, ולהפסיק להסתגר מאחורי גדרות ואסטרטגיה הגנתית, ולהפעיל כוח התקפי נגד האויב. "הפעלת הכוח תעשה בנחישות כדי להשיג את היעדים המדיניים, לקצר את משך המערכה ולמנוע את הפגיעה בעורף".

לפיד אמר כי אם ייבחר לראשות הממשלה ייזום מהלך איזורי שמטרתו "להוציא את הפלשתינים מחיינו וליצור גבולות בינלאומיים, מוכרים וסופיים למדינת ישראל", זאת תוך "שמירה קפדנית על סידורי הבטחון, על חופש הפעולה של צה"ל בכל מקום, ועל ירושלים כבירת ישראל המאוחדת".

על רקע הודעת הממשל האמריקאי כי לא יאשר את הרחבת היקף הסיוע, קרא לפיד לשקם את הברית האסטרטגיות של ישראל. "במקביל צריך לחזק את הדיאלוג האסטרטגי והמסחרי עם רוסיה וסין ועם האיחוד האירופי ולכונן שיתופי פעולה עם מדינות במזרח התיכון איתן יש לנו זהות אינטרסים".

נקודה נוספת אליה התייחס יו"ר יש עתיד הוא השחיתות הפוליטית. לפיד, שזכה לייעוץ מאהוד אולמרט בראשית דרכו הפוליטית, קרא "להחמיר את הענישה נגד שחיתות שלטונית, להחיל את חוק הקלון ולבטל את המוסד המעוות של כספים קואליציוניים". לפיד הביע תמיכה בחוקי המשילות המוצעים על מנת שממשלות יוכלו לכהן במשך ארבע שנים רצופות.

לפיד אמר כי יש להקדיש משאבים שיחזקו ויתגברו את מערך אכיפת החוק בישראל, זאת "כדי ליצור מערכת שנותנת צדק מהיר, יעיל וחסר פניות לכל ישראל", וסיפר כי המהלך יועיל לישראל כלכלית.

שר האוצר לשעבר קרא לצמצם את הרגולציה על המשק, תהליך שלדבריו "יאפשר יציבות למשק, יוביל לעליית משכורות ויוריד את יוקר המחייה". לפיד שעורר את זעמו של הציבור החרדי קרא לפעול לשילובם – יחד עם הערבים – בשוק העבודה.

הנקודה האחרונה בתכניתו של לפיד עסקה בחינוך, וכוללת בעיקר הגדלת ההשקעה, על אף שתקציב משרד החינוך עולה מדי שנה ותקציבו שני בין משרדי הממשלה רק למשרד הבטחון (זאת בשל פנסיות תקציביות), ואמר כי "עלינו להחזיר את ישראל לאחד מעשרת המקומות הראשונים בעולם בחינוך".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.