יאיר . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בזמן שכיהן כשר האוצר, ביקש יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד מאגף התקציבים במשרדו לגבש חוות דעת מקצועית על "חוק ", כך פורסם ב"הארץ". מדובר בחוק שאמור היה לעזור לידידו, איש העסקים , בכך שהיה פוטר אותו מתשלומי מס גבוהים למדינה.

לפני כשבועיים, מיד לאחר פרסום המלצות המשטרה נגד ראש הממשלה , מיהר לפיד לספר כי עמד איתן מול ראש הממשלה ואיש העסקים מילצ'ן וסירב לקדם את החוק. בחשבון הפייסבוק שלו כתב: "פשוט אמרתי 'בשום אופן לא', ובזאת נגמר העניין". מה שלפיד שכח לספר הוא שלפני שסירב, הוא דווקא קידם את הנושא מול אנשי האוצר.

ארנון מילצ'ן. צילום: פלאש 90

 

לפי הפרסום, בחודש אוגוסט 2013, בזמן שכיהן כשר האוצר, הנחה לפיד את היועצת הכלכלית שלו, , לפנות לאגף התקציבים ולבקש מהם חוות דעת בנוגע לחוק. בגלל שמהות החוק הייתה הכפלת תקופת הפטור ממס לעולים ולתושבים חוזרים על הכנסותיהם מחו"ל ל-20 שנה, הסיקו אנשי האוצר שמטרתו להיטיב עם איש עסקים עמו נפגש לפיד.

כעבור מספר ימים גובש מסמך התנגדות לחוק, בו נימקו אנשי האוצר את הסיבות לכך. בהמשך כינסה רולף מספר בכירים באוצר והפנתה אליהם שאלות בנוגע לעמדתם נגד החוק.

לפיד בתגובה: "הפרסום הבוקר מוכיח (שוב) שפעלתי רק על פי דרגי המקצוע ונתתי להם גיבוי מלא מול הלחץ מלמעלה לקדם את חוק מילצ׳ן. מזכיר כי ראש הממשלה קיבל מיליון שקל ודחף את חוק מילצ׳ן ואני לא קיבלתי אגורה מאף אחד ובלמתי את החוק".

"דפקתי בדלת של מילצ'ן, לפיד פתח כשסיגר יוקרתי בפיו"

רבות דובר  על יחסיו הקרובים של ח"כ יאיר לפיד עם המיליארד ארנון מילצ'ן. לפיד, שמשמש עד מרכזי בפרשת 1000, התראיין לחברת החדשות וסיפר שמילא טופס ניגוד עניינים בנוגע ליחסיו עם מילצ'ן טרם כניסתו לתפקיד . עם זאת, בדיקה שערך אראל סג"ל מול משרדי המשפטים והאוצר גילתה שלמשרדי הממשלה האלה לא ידוע על קיומו של טופס כזה.

עד כמה קרובים היחסים בין מילצ'ן ללפיד? עדות מעניינת שנחשפה בתוכנית "לפני כולם" מגלה שמערכת היחסים הייתה חברית וקרובה מאוד.

מילצ'ן ולפיד. צילומים: לע"מ, פלאש 90

 

רוברט ירחי עבד בעבר כמנהל שירות החדרים (רום סרוויס) במלון הנסיכה באילת. בשנת 2000, כך הוא מספר, התארח בסוויטה המפוארת של המלון המיליארדר מילצ'ן. ירחי: "באחד הערבים מצלצל הטלפון מהסוויטה המלכותית 1701 ומר מילצ'ן הזמין שמפנייה דום פרניון. בקבוק כזה עולה אלפיי שקלים. העליתי את ההזמנה לסוויטה, דפקתי בדלת ומי פותח לי אותה? לא אחר מאשר איש נחמד ונמוך קומה, יחף ולבוש בבגדים שחורים כשסיגר יוקרתי בפיו. זה היה יאיר לפיד. הוא היה מאוד נחמד אליי וחייכן. מאותו רגע ובמהלך כל הלילה ההזמנות של השמפניות היקרות לא פסקו להגיע".

ירחי, שמתגורר באילת ועובד במאמן אישי ומנחה קבוצות, מוכן להיבדק במכונת אמת שהוא דובר אמת. מדוע החליט להיחשף ולספר את המקרה, שאירע – חשוב לציין – כשלפיד עדיין לא היה בפוליטיקה אלא עיתונאי, סופר ואיש טלוויזיה? ירחי מסביר: "האיש שמלין על קשרים עם מילצ'ן בעצמו נגוע ונהנה באותו לילה ואני מאמין שלא רק אז ממנעמי הקרבה למיליארדר. אז עכשיו הוא מטיף לאחרים? יש גבול לצביעות".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.