לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) תבחן מחדש את שלילת תעודת העיתונאי של כתב 'אל ג'זירה' בישראל, אליאס כראם, בעקבות פגישה בין מנהל לע"מ ניצן חן ומזכ"ל מועצת העיתונות מוטי רוזנבלום.

כתב אל ג'זירה אליאס כראם. צילום: אל ג'זירה
כתב אל ג'זירה אליאס כראם. צילום: אל ג'זירה

כזכור, בחומרים שהעבירו שר התקשורת איוב קרא והדובר לתקשורת ערבית במשרד רה"מ, אופיר גנדלמן, לבחינת לשכת העיתונות נמצא כי כראם (40), אזרח ערבי ישראלי מנצרת הנושא תעודת לע"מ מטעם הרשת הקטארית מאז 2011, טען בראיון כי הוא מנצל את תפקידו כעיתונאי כי לנהל "התנגדות". "כעיתונאי פלסטיני שנמצא באזור כבוש או באזור עימות, העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות ומהעשייה הפוליטית והחינוכית. העיתונאי ממלא את תפקידו התקשורתי בהתנגדות ע"י הקולמוס, הקול או המצלמה, משום שהוא חלק מעם הזה והוא מנהל התנגדות בדרכו הייחודית", אמר כרום בראיון לערוץ "דאר אל אימאן" המזוהה עם האחים המוסלמים במאי 2016.

כראם שזומן לשימוע בשבוע שעבר, נדרש להסביר האם הוא משתתף פעיל במלחמה הפלסטינית נגד ישראל וכיצד הדבר מתיישב עם כללי האתיקה העיתונאית. העיתונאי השיב כי הוא מוקיע שימוש באלימות וביקש שלא להוציא לפועל את ההחלטה. בעקבות כך אמר חן לרוזנבלום במהלך פגישתם בירושלים כי הנטייה בלע"מ היא לחזור מהכוונה לשלול את תעודת העיתונאי של כראם. בפגישה הציג רוזנבלום את עמדת מועצת העיתונות, המאמינה כי "שלילת תעודת עיתונאי ממשלתית יכולה לבוא בעקבות עבירה על החוק ולא כצעד ענישה על הבעת דעה כזו או אחרת. התקשורת הישראלית חופשית ומסוגלת להכיל גם דעות שאינן לרוחו של הרוב המכריע בה".

בשבוע שעבר הסיר גנדלמן את חמשת כתבי הערוץ מקבוצת הווטסאפ שבה הוא מעדכן את העיתונאים מהמגזר הערבי על פעילות רה"מ. הצעד  הפתיע והכעיס את העיתונאים שטענו שנתניהו מנהל נגדם ציד מכשפות. יועץ התקשורת של רה"מ בערבית הסביר "נוכח ההסתה נגד ישראל באלג׳זירה הוחלט להסירה מרשימת הוואטסאפ בערבית אך הודעתנו יהיו זמינות לה ברשת".

 מתוך "לפני כולם" א'-ה' ב-21:00

במקביל, פועל שר התקשורת איוב קרא, בשיתוף השר לביטחון פנים גלעד ארדן במטרה לבחון את חוקיות האפשרות לסגור את המשרדים של רשת הטלוויזיה בישראל. אלג'זירה ממומנת מכספי קטאר ושם נמצאים גם המשרדים המרכזיים של תחנת השידור הפופולארית. לפני כשבועיים סיפר השר קרא באולפן "לפני כולם" על כוונותיו לסגור את תחנת הטלוויזיה של אל ג'זירה בישראל: "אני לוקח את סמכותי מהחוק בישראל. אין ספק שיש פה מצב בעייתי כי בעצם מקדשים כאן את חופש הביטוי גם במחיר של הסתה ואני הולך לדבר על זה איפה שצריך אבל לא יעזור שום דבר אני יצאתי לדרך ואני אמצא את הסמכות, אם זה לא עכשיו אז עוד חודש, אם לא חודש עוד 3 חודשים. אל ג'זירה תיסגר, נמצא את הדרכים לקבל סמכות כדי לסגור אותה כי זה מסר.
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20