כתב אל ג'זירה אליאס כראם. צילום: אל ג'זירה
כתב אל ג'זירה אליאס כראם. צילום: אל ג'זירה

 

לאחר שימוע שנערך לעיתונאי אל ג'זירה אליאס כראם, במהלכו סיפר כי אינו רואה עצמו חלק מ"ההתנגדות" הפלסטינית לישראל, הוחלט בלע"מ להשהות את ההחלטה לשלול את תעודת העיתונאי שלו ולעקוב אחר דיווחיו.

כבר לפני יומיים פורסם כי לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) תבחן מחדש את שלילת תעודת העיתונאי של כתב 'אל ג'זירה' בישראל, אליאס כראם, בעקבות פגישה בין מנהל לע"מ ניצן חן ומזכ"ל מועצת העיתונות מוטי רוזנבלום.

כזכור, בחומרים שהעבירו שר התקשורת איוב קרא והדובר לתקשורת ערבית במשרד רה"מ, אופיר גנדלמן, לבחינת לשכת העיתונות נמצא כי כראם (40), אזרח ערבי ישראלי מנצרת הנושא תעודת לע"מ מטעם הרשת הקטארית מאז 2011, טען בראיון כי הוא מנצל את תפקידו כעיתונאי כי לנהל "התנגדות". "כעיתונאי פלסטיני שנמצא באזור כבוש או באזור עימות, העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות ומהעשייה הפוליטית והחינוכית. העיתונאי ממלא את תפקידו התקשורתי בהתנגדות ע"י הקולמוס, הקול או המצלמה, משום שהוא חלק מעם הזה והוא מנהל התנגדות בדרכו הייחודית", אמר כרום בראיון לערוץ "דאר אל אימאן" המזוהה עם האחים המוסלמים במאי 2016.

שר התקשורת איוב קרא מודיע על סגירת "אל ג'זירה" בתחילת השבוע. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
שר התקשורת איוב קרא. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

 

כראם שזומן לשימוע בשבוע שעבר, נדרש להסביר האם הוא משתתף פעיל במלחמה הפלסטינית נגד ישראל וכיצד הדבר מתיישב עם כללי האתיקה העיתונאית. העיתונאי השיב כי הוא מוקיע שימוש באלימות וביקש שלא להוציא לפועל את ההחלטה. בעקבות כך אמר חן לרוזנבלום במהלך פגישתם בירושלים כי הנטייה בלע"מ היא לחזור מהכוונה לשלול את תעודת העיתונאי של כראם. בפגישה הציג רוזנבלום את עמדת מועצת העיתונות, המאמינה כי "שלילת תעודת עיתונאי ממשלתית יכולה לבוא בעקבות עבירה על החוק ולא כצעד ענישה על הבעת דעה כזו או אחרת. התקשורת הישראלית חופשית ומסוגלת להכיל גם דעות שאינן לרוחו של הרוב המכריע בה".

בשבוע שעבר הסיר גנדלמן את חמשת כתבי הערוץ מקבוצת הווטסאפ שבה הוא מעדכן את העיתונאים מהמגזר הערבי על פעילות רה"מ. הצעד  הפתיע והכעיס את העיתונאים שטענו שנתניהו מנהל נגדם ציד מכשפות. יועץ התקשורת של רה"מ בערבית הסביר "נוכח ההסתה נגד ישראל באלג׳זירה הוחלט להסירה מרשימת הוואטסאפ בערבית אך הודעתנו יהיו זמינות לה ברשת".

 
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם