היום התקיים הטקס הממלכתי ליצון יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בבית הנשיא בירושלים (הטקס ישודר מחר, 19:00, ערוץ 20). יום ההוקרה היא יוזמה שנולדה לפני כארבע שנים על ידי מספר גופים: ארגון "זהות", ארגון נכי צה"ל, , קק"ל, רשות הטבע והגנים, משרד החינוך והאגף לתרבות יהודית ועוד ארגונים וגופים נוספים.

לפני כשלוש שנים התקבלה החלטת ממשלה לקביעת יום ציון ממלכתי ליום ההוקרה, בתאריך י"ז כסלו מדי שנה, להוקרה ולהצדעה ללמעלה מ-70 אלף פצועים ממערכות ישראל ופעולות איבה החיים בישראל, ומתמודדים יום-יום בגבורה ואומץ לב עם הפציעות הפיזיות והנפשיות.

הנשיא ריבלין עם אייבי מוזס. צילום: מארק ניימן, לע"מ
הנשיא ריבלין עם אייבי מוזס. צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה אמר במהלך הטקס: "כל אחד ואחת מכם הוא סיפור בפני עצמו. כולכם מתמודדים חודשים ושנים בנחישות בהתמדה עם פציעות קשות ושיקום ארוך. למעלה מ70 אלף פצועים ממערכות ישראל ופעולות האיבה. חיים היום בישראל. משפחת הפצועים חוצה מגזרים. אפשר לעשות ואני בטוח שנעשה יותר. אתם לעולם לא תהיו גיבורים שקופים. בעוד כמה חודשים נחגוג 70 שנה לישראל. דרכנו לא היתה קלה ואיננו יודעים איך תהיה בעתיד אבל הקמנו מדינה ואנחנו נחושים להגן עליה כנגד כל מתקפה וכל איום. מי שינסה להכות אותנו בכוח יוכרע בכוח. אני עומד כאן ונושא תפילה שמעגל הפצועים לא יתרחב".

שר הרווחה חיים כץ: מחובתנו לדאוג שפצועי מערכות ישראל ופעולות איבה יקבלו את  כל הזכויות המגיעות להם, ואנחנו פועלים בעניים ביתר שאת. תמיד נעמוד לצדכם ונעשה את המירב כדי להקל על חייכם וכאבכם. אני מבקש להודות לכם ולתמוך בכם. מי ייתן והקהילה הזו לא תגדל.

: יום ההוקרה הוא פרי יוזמה שצמחה מלמטה והוא הפך ליום לאומי המצוין בכל שנה. עשרות אלפי בני נוער ומבוגרים לומדים ונפגשים עם אלה שהקריבו למען המדינה כל אחד בדרכו שלו. אני רואה חשיבות גדולה בחיזוק הקשר בין הדור הבא של לוחמי צה"ל שהוא למעשה הנוער של היום לבין הפצועים. אין תחליף למפגש בלתי אמצעי".

חיים בר יו"ר ארגון נכי צה"ל: "אין מדינה בעולם שעושה מה שעושה מדינת ישראל עבור פצועיה. בשנתיים האחרונות אנחנו נמצאים בתהליכים כדי לשפר את מעמדם של נכי צה"ל והדברים נעשים. יש אוזן קשבת ויד פתוחה ולב פתוח. אנחנו מקבלים את הסיוע שאנחנו צריכים היום ומקדמים את נכי צה"ל בצורה שלא היתה בעבר".

אייבי מוזס יו"ר ארגון נפגעי פעולות איבה: "אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי שתקבלו את כל הסיוע הנדרש כדי שתוכלו להמשיך בחייכם בצורה הטובה ביותר. אתם ראויים לכך ונפעל לשפר את חייכם כפי שעשינו עד כה. אני מקווה שנמשיך לחיות בשלום במדינתנו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא