דף הבית > אקטואליה וחדשות > למרות תמיכת ליברמן: איזנקוט מתנגד למתן חנינה לאזריה

למרות תמיכת ליברמן: איזנקוט מתנגד למתן חנינה לאזריה

הרמטכ"ל, הפרקליט הצבאי וראש אכ"א המליצו לנשיא המדינה ראובן ריבלין שלא לחון את אלאור אזריה, זאת בניגוד להחלטת שר הביטחון להמליץ על חנינת הלוחם שהורשע בהריגת מחבל

צמרת צה"ל נגד מתן חנינה ללוחם אלאור אזריה: לפי חדשות 2, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק וראש אכ"א גדי אלמוז, המליצו לנשיא המדינה ראובן ריבלין שלא לקבל את בקשת החנינה שהגיש אלאור אזריה. מדובר בעמדה מנוגדת לשר הביטחון אביגדור ליברמן, ששלח הבוקר את חוות דעתו לנשיא.

שר הביטחון ליברמן והרטמכ"ל איזנקוט בהערכת מצב, הבוקר. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
שר הביטחון ליברמן והרטמכ"ל איזנקוט בהערכת מצב, הבוקר. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לפי הפרסום, השלושה העבירו לשר הביטחון את חוות דעתם, והיא ששלושתם סבורים כי אין להיענות לבקשתו של אזריה. על אף זאת, כאמור, ליברמן פנה לנשיא וקרא לנשיא ריבלין לתת לאזריה חנינה.

למרות הלחץ הציבורי, ההערכות הן כי ריבלין יידבק בהמלצת הדרג הצבאי ולא בהמלצת הדרג המדיני. מבית הנשיא נמסר כי נשיא המדינה קיבל את חוות הדעת הרלוונטיות להמשך בחינת בקשת החנינה של החייל אלאור אזריה. "הוא עתיד לבחון את חוות הדעת שהוגשו לו, לצד כל החומרים המצויים בתיק, עם שובו מחו"ל אז ידון בדברים יחד עם גורמי המקצוע כמקובל".

"המראה של החברה הישראלית כולה"

השר ליברמן שלח הבוקר לנשיא את המלצתו לגבי בקשת החנינה שהגיש החייל אלאור אזריה. במכתבו לנשיא כותב שר הביטחון: "אדוני הנשיא, מעטות הן הפרשות בהן עניינו של אדם בודד הופכת להיות מראה של החברה הישראלית כולה,  כמו הפרשה שלפנינו. החברה הישראלית עמדה בפרשה זו למבחן אשר המחיש, אפשר שיותר מכל אירוע בשנים האחרונות, את השסעים והמחלוקות בקרבה".

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

"הייתי מקרב הרבים שסברו כי נוכח הנסיבות אין מקום להעמיד לדין פלילי את החייל" כתב ליברמן. "מדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג. אולם משעה שעמד למשפט, ומשעה שפסק בית הדין את פסיקתו, עמדתי לצידה של מערכת המשפט הצבאית ועל אף ביקורת חריפה שהוטחה בי הצהרתי כי במדינת חוק אנו חיים ויש לכבד את פסיקות בית הדין הצבאי".

"אלאור ומשפחתו שילמו מחיר אישי ומשפחתי כבד בהתמודדות עם משפטו של אלאור ובחשיפה ציבורית ארוכה וחסרת תקדים, שדומה כי אף תבעה מהם מחיר בריאותי קשה", הוסיף במכתבו.

"אני סבור כי יש לשקול במקרה ייחודי זה גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על אזרחי המדינה ועל חיילי צה"ל נוכח פני האויב. אנו שולחים את בנותינו ובנינו להגן כלוחמים על ביטחון המדינה ועל שלום הציבור, מעמידים אותם בסיטואציות מורכבות שאין דומה להן בעולם כולו, ודורשים מהם- ונוסיף לדרוש-  כי יפעלו באומץ, בנחישות, במקצועיות ובמוסריות. אני סבור כי חנינתו של אלאור אזריה לא תגרע מדרישות אלה ותאזן נכונה בין חשיבותו הרבה של שלטון החוק לבין השיקולים הציבוריים והאישיים הנוגעים לעניין".

בקשת חנינה אזריה לריבלין

בשבוע שעבר דווח כי אמו של אלאור, אושרה אזריה פנתה גם היא בבקשה לנשיא. אושרה תיארה את המצב הקשה בבית לאחר הרשעתו של בנה וציינה כי בעקבות המשפט היא איבדה עשרות קילוגמרים ממשקלה ובעלה צ'רלי לקה בשבץ מוחי. "אני פונה לליבך הרחמן – אני מבקשת בכל לשון של בקשה – תחזיר לי את האור הביתה".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון

אולי יעניין אותך גם

פיגוע אבנים: מחבלים פצעו יהודי ליד כרם רעים

סוכנות TPS: יהודים הותקפו ע"י ערבים בחרבת נעלין שליד כרם רעים בגוש טלמונים. אחד מהם נפצע בראשו באורח קל ומטופל במקום ע"י כח צבאי ומד"א