למרות לחצי השמאל, ארבע שנים לאחר מבצע , אלוף , קבע כי לא תפתח סביב אירועי קרב "שישי השחור" ברפיח.

הפצצה ברפיח במהלך צוק איתן. צילום: פלאש 90

 

"אירוע הקרב ברפיח נבדקו באופן מקיף ומקצועי על-ידי מנגנון הבירור המטכ"לי", הודיע היום דובר צה"ל. "לאחר בחינה יסודית של ממצאי הבדיקה, החליט הפצ"ר, אלוף שרון אפק, כי אין מקום לפתיחת חקירה פלילית ביחס לאירועי הקרב".

הקרב ברפיח נבדק על-ידי שלושה צוותי תחקור בראשות קציני מילואים בדרגת תת-אלוף שהורכבו ממומחים במקצועות הצבאיים הרלוונטיים, בהם מקצועות החי"ר, תותחנות, הפעלת אש אווירית, שריון ומודיעין).

במסגרת הבדיקה נאספו מאות רבות של מסמכים, סרטים, הקלטות קשר וחומרים מודיעיניים, ונערכו פעולות רבות שתכליתן לנתח כל היבט הקשור לקרב בכללותו ולאירועים פרטניים במהלכו. הדבר אפשר לגבש תמונה מקיפה ביחס לקרב, לפקודות שניתנו, למהלכי הכוחות ולאירועים שהתרחשו במהלכו.

מהפרקליטות נמסר כי הממצאים מלמדים באופן ברור כי כוחות צה"ל פעלו במטרה לעצור את החטיפה של סגן הדר גולדין ז"ל ולפגוע בארגוני הטרור במרחב, באמצעות תקיפה של מטרות צבאיות ופעילים צבאיים. באותה עת, ההערכה בקרב כוחות צה"ל היתה כי סגן גולדין ז"ל עודנו בין החיים.

הריסות בתים ברפיח לאחר "" במהלך צוק איתן. צילום: פלאש 90

 

הלחימה הקרקעית והפעלת האש במהלך הקרב נעשתה על בסיס שיקולים מבצעיים, תוך ניסיון להימנע ככל הניתן מפגיעה באזרחים בלתי מעורבים. לא נמצא כל ביסוס לטענות כי תכלית פעולות צה"ל הייתה נקמה על חטיפתו של סגן גולדין ז"ל. כמו כן, לא נמצא בסיס עובדתי לטענות לפיהן הפעלת הוראת "חניבעל" לחילוץ חייל חטוף הובילה להפעלת כח בלתי מידתית או בלתי מרוסנת.

מהבדיקה עלה, כי בעקבות הפרת הפסקת האש על-ידי החמאס והריגתם של רס"ן ז"ל ושל סמ"ר ליאל גדעוני ז"ל וחטיפתו של סגן גולדין ז"ל, התחדשה הלחימה במרחב והתפתח קרב שכלל כניסה של כוחות קרקעיים בהיקף גדול ולחימה בעצימות גבוהה, תקיפות לסיוע והגנה על הכוחות המתמרנים, ותקיפה של פעילים צבאיים של ארגוני הטרור הפלסטינים ומטרות צבאיות במרחב העיר רפיח, באש ארטילרית, במרגמות, ובאש מן האוויר.

חללי צה"ל בניה שראל, והדר גולדין הי"ד

 

במהלך הקרב הרגו כוחות צה"ל לפחות 42 פעילים צבאיים של ארגוני הטרור הפלסטינים. בנוסף, מבחינה של כלל הטענות שהועלו, אפשר שנהרגו באופן לא מכוון עד כ-70 אזרחים כתוצאה מתקיפה של מטרות צבאיות ופעילים צבאיים.

כלל הטענות בעניין אירועים במהלך הקרב בהן, לפי הנטען, נפגעו אזרחים בלתי מעורבים, נבחנו ביסודיות ובאופן מקצועי. הבדיקה לא העלתה חשד המצדיק פתיחה בחקירה פלילית. במסגרת העדכון המלא, פורסם גם מידע בנוגע להחלטת הפצ"ר ביחס לחלק מהאירועים הללו.

במסגרת ההחלטה, הצביע הפצ"ר על לקחים מערכתיים ומבצעיים שעלו מהבדיקה שנערכה כמו לקחים הנוגעים לתחום הפעלת האש ולפעילותם של תאי התקיפה, ולהרחבת התיעוד של הפעילות המבצעית. חלק משמעותי מהלקחים כבר הועברו לטיפול המפקדים במהלך תהליך הבדיקה ויושמו זה מכבר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.