הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה את הבניה שבועיים לאחר שנדחתה בלחץ גורמים מדיניים. "יום חג להתיישבות היהודית במזרח ירושלים". התוכנית, שהוצבה לפני מספר שבועות, עלתה לכותרות באתר ערוץ 20  לאחר שכתב גל"צ סבר בשידור כי הבניה בירושלים היא "בעייתית" ועלולה "לגרום לנזק מדיני גדול מאוד".

מספר ימים לאחר התבטאות זו, התהדר הכתב ב"הישג" שלו וכתב לעוקביו בטוויטר: "הלחץ השפיע", ועדכן על החלטת הועדה לדחות את אישור תכנית הבניה בכפר השילוח.

כאמור, בניגוד ללחציו של כתב גלי צה"ל, אישרה הבוקר (רביעי) הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים את הבניה ליהודים בכפר השילוח. מדובר בבניית בית מגורים חדש ליהודים בן שלוש קומות, סמוך לבית יהונתן, בשטח שנרכש על ידי עמותת "עטרת כהנים" כבר בשנת 2005.

 

הלחץ לא השפיע
הלחץ לא השפיע

חבר מועצת העיר ירושלים אריה קינג בירך את האישור "אני מברך את סגן ראש העיר מאיר תורג'מן על שעמד במילתו ואישר תכנית בנייה ליהודים כמו כל תוכנית אחרת שצריכה להיות מאושרת. אשרינו שזכינו להיות שותפים למאמץ ואני תקווה שזאת לא תהיה החלטה אמיצה אלא החלטה ברורה מאליו כפי שהערבים מקבלים היתרי בניה בכל שכונות ירושלים".

"אני מצפה שגם הוועדה המחוזית שכפופה למשרד הפנים תתעשת ותפסיק להפלות יהודים כפי שהיא מפלה את תוכניות הבנייה שהוגשו לוועדה המחוזית ולא אישרו אותן בשל היותן תוכניות של יהודים. זהו יום חג להתיישבות במזרח ירושלים", הדגיש קינג.

סילואן. צילום:פלאש90
סילואן, תהיה קצת יותר יהודית. צילום:פלאש90

עו"ד אלדד רבינוביץ' מסר בשם מגישי ההיתר בשילוח, "אנו מברכים את עיריית ירושלים על אישור היתר הבניה על אדמות היהודים בכפר השילוח. מדובר בעשייה של צדק היסטורי עם ההתיישבות שהתחילה את העלייה הראשונה ומאז עוברת טלטלות ותקופות לא פשוטות. אנו מאמינים שאישור זה מהווה אמירה ברורה על כוונות עיריית ירושלים לפתח את השכונה לרווחת תושביה כולם".

ארגוני השמאל הקיצוני זעמו על בניית הבית המתוכנן. אביב טטרסקי מארגון "עיר עמים" אמר לגלי צה"ל כי "ההתנחלות בסילוואן היא כל כולה מעשה ידי המדינה והיא מביאה לשיא את האיום על פלשתינים בירושלים. "בטווח הקצר, המדינה מצליחה להעביר נכסים בשכונות פלשתיניות לידי עמותות מתנחלים ולפורר את המרקם הקהילתי בסילוואן. אבל בטווח הארוך, כל תושבי העיר משלמים את המחיר", כך טטרסקי.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.