ארה"ב וירדן לוחצות על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לפעול למניעת התלקחות בירושלים וביהודה ושומרון אחרי תפילות יום השישי הקרוב. כך דווח ב'הארץ'. בידיעה צוטט מקור המעורה במאמצי ההרגעה שאמר כי בכירים בבבית הלבן דרשו מאבו מאזן לבלום את ההסתה סביב הר הבית ולחדול מקריאה להפגנות בשטח. לפי מקורות פלסטינים, ברשות החליטו להמשיך במחאה חרף המאמצים.

אחד בפה ואחד בלב.  יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
מתנגד לדרישות האמריקאיות? יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

עוד דווח כי לדברי אותו מקור בוושינגטון הבהירו להנהגה הפלסטינית שישראל נקטה צעדי הרגעה בדמות הסרת גלאי המתכות והמצלמות שהוצבו בכניסות להר הבית וכעת מצופה מהפלסטינים לנקוט צעדי הרגעה משלהם.

לפי 'הארץ' פקיד פלסטיני בכיר אישר שביומיים האחרונים עשתה ארה"ב ניסיונות להרגיע את הרוחות באזור, אך בצד הפלסטיני התקבלה ההחלטה להמשיך במחאה. לדברי הפקיד, אבו מאזן דחה בקשה לפגישה עם השליח ג'ייסון גרינבלט, בטענה שפגישות מסוג זה אינן תורמות דבר. בפגישה שקיים אתמול גרינבלט עם ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' וראש צוות המשא ומתן סאיב עריקאת חזרו השניים על העמדה הפלסטינית, לפיה צעדי המחאה לא יופסקו עד שהמצב באל־אקצא יחזור לקדמותו. מנגד צוטט בידיעה מקור אחר שטען כי גרינבלט כלל לא ביקש להיפגש עם עבאס, אלא נפגש שלשום עם מזכיר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת. ‎

השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט
השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט

במקביל עבדאללה מלך ירדן שוחח שלשום בערב (ג') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. זו היתה השיחה השנייה בין שני המנהיגים בתוך יממה והיא עסקה במשבר סביב הר הבית, ולשכת המלך ולשכת ראש הממשלה לא פרסמו את דבר קיום השיחה. אתמול, יום אחרי שיחתו עם נתניהו, התקשר המלך עבדאללה לעבאס ודן עמו במתיחות בירושלים ובמיוחד בהר הבית. לא ברור אם המלך העביר לעבאס מסר כלשהו מנתניהו. כמו כן השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט ששוהה בישראל בימים האחרונים מקיים שיחות עם בכירים ירדנים, ישראלים ופלסטינים בניסיון להגיע להבנות שיאפשרו להפחית את המתיחות וימנעו עימותים אחרי תפילות יום השישי.

בחמאס ובפת"ח קראו אתמול לפלסטינים בירושלים ויו"ש לצאת להפגנות זעם בשישי, כדי "להתנגד לפגיעה של ישראל במסגד אל-אקצא" ולהתעמת עם כוחות הביטחון הישראליים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20