נערכת היום בפעם האחרונה לפני הבחירות בבקעת הירדן, במהלכה תעלה להצבעה ההחלטה על הסדרת היישוב ואישור הקמת כ180 יחידות דיור חדשות ביישוב.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי העביר לממשלה ביום חמישי את חוות דעתו הגורסת כי לא ניתן להסדיר את היישוב יומיים לפני הבחירות, בין היתר כי מדובר בממשלת מעבר וכי לא הוכחה דחיפות המהלך.

"זוהי סמכותה של הממשלה, במסגרת מדיניותה לחיזוק ההתיישבות ביהודה והשומרון, להחליט על הקמת יישובים חדשים, והכול כמובן בגבולות הדין" כתב היועמ"ש אך קבע כי "לנוכח אופיה של ההחלטה ומהותה, קבלתה בעיתוי הנוכחי – יומיים בלבד לפני מועד הבחירות – מבלי שהוצגה ונדונה לעומק עבודת מטה שקדמה לה ומבלי שהוצגה כל תשתית המבססת דחיפות או חיוניות בקבלתה בעיתוי הנוכחי דווקא, מתעורר חשש כי ההצעה מונעת או למצער תיראה כמונעת משיקולים של התמודדות בבחירות הקרובות".

מנדלבליט סיכם כי "לא הוצג כל צורך חיוני או דחוף באישורה של הצעת ההחלטה יומיים לפני הבחירות, החלטת הממשלה אותה מבקשים לקדם אינה עומדת באמות המידה המשפטיות שנקבעו בפסיקה, כך שלא ניתן לאמצה בעת הזו".

שר התחבורה בצלאל פרסם בדף הפייסבוק שלו ביקורת עניינית על עמדת היועמ"ש וקבע כי היא "מוטעית מהיסוד".

"יש גבול לחוסר המשילות שמנסה היועץ לכפות עלינו"

"לפי נוהל הקמת ישובים (סעיף 6) עולה שהחלטה כמו זו שתתקבל היום אינה סופית, היא רק מתחילה תהליך מקצועי שבסיומו חייבת להתקבל החלטה סופית, שבלעדיה ההחלטה הראשונית (של היום) אינה שלמה.
לאור זה, לא מדובר על "קביעת עובדות מוגמרות" וממילא אין מניעה לקבל את ההחלטה" טוען סמוטריץ' ומונה שתי סיבות נוספות מדוע לדידו ניתן להעביר את ההחלטה יומיים לפני הבחירות: 

"מדובר על עבודת מטה שהחלה בועדת ההסדרה בראשות ד"ר חיה זנדברג, שהוקמה בעקבות דרישתנו הקואליציונית עם הקמת הממשלה הקודמת" טוען סמוטריץ' כנגד עמדת היועמ"ש, "נמשכה בעבודת צוות ההסדרה בראשות פנחס ולרשטיין, שהכין רשימת ישובים להסדרה. מבואות יריחו מופיעה שם עם המלצה להחלטת ממשלה לאור העדר אפשרות להסדרתו כשכונה של ייט"ב. כמי שניהל מעקב פרלמנטארי עיקש אחר עבודת צוות ההסדרה, אני יודע בוודאות שאי אפשר לטעון שלא היתה עבודת מטה מסודרת שהחלה הרבה לפני הבחירות".

סמוטריץ' הוסיף: "מבואות יריחו ממוקמת בלב , אזור שגם מפלגת כחולבן טוענת מעל כל במה שהוא יישאר לעד בריבונות ישראלית. יש גבול לחוסר המשילות שמנסה היעוץ המשפטי לממשלה לכפות עלינו והגבול עובר כאן".

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.