למרות הביקורת הקשה והשיח הנוקב סביב התנהלות הדרג המדיני שאישר את הפסקת האש, במערכת הביטחון קיבלו הנחייה להיערך לסבב הבא שלהערכת גורמי ביטחון יחזור בשבועות הקרובים.

השינוי הראשון של צה"ל בהקשר לסבבים הללו הוא בשיח. לא עוד היערכות לסבבים כי אם הכנות לימי קרב של ממש. הווה אומר: ניסוח חדש של מבצע נקודתי מול אויב. במערכת הביטחון מעריכים כי אם לא יהיו התפתחויות מדיניות באשר למצב ברצועה, יום הקרב הבא הוא רק שאלה של זמן.

עשן מיתמר מעל רפיח לאחר תקיפת צה"ל. צילום: עבד רח'ים כאתיב, פלאש 90

 

רק לפנות בוקר סמוך לשעה 4 הועברה ההנחיה מהדרג המדיני לעצור את האש. עד אז נערכו בחיל האוויר לגל תקיפות נוסף, תגובה למטח ששוגר בשתיים בלילה. אוגדת לעומת זאת נערכה כל העת להחרפה של המצב. ההבנה הייתה כי לאחר פיגוע הצליפה ביום שישי צריך להגיב בחריפות וכך היה. במערכת הביטחון יודעים לומר כי הסבב הזה החל לאחר תגובת צה"ל בלילה שבין שישי לשבת, חיל האוויר הגיב בתקיפות לפיגוע על הגדר, דבר שגרם לכך הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני שבר את הכלים לחלוטין.

תמונות שמותרות כעת לפרסום מראות את עומק היכולת של צה"ל בלב הרצועה. בסרטונים ניתן לראות את המצלמות משדרות בשידור חי בעומק מוצב של . ניתן לראות איך צה"ל לא רק עוקב אלא גם פוגע.   והגא"פ הכינו מתקפה לשעה 10 בבוקר אולם הגא"פ החליט לשבור את הכלים שעה קודם לכן. בעזה מתארים סערה גדולה סביב ההחלטה הזו.

הלוויית משה אגדי הי"ד באשקלון. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

הסבב הזה מסתיים עם תוצאות צבאיות טובות מאוד, לצד זה צריך להוסיף כי הדרג המדיני עצר את המבצע בגלל ימי הזיכרון, העצמאות והאירוויזיון. לאורך היומיים אמרו כי השיקול היחיד שעומד לנגד מקבלי ההחלטות הוא ביטחון בלבד בפועל זה לא מה שהנחה את הדרג המדיני.

שינוי נוסף שניתן היה לראות בסבב הזה הוא סל התקיפות כלפי הגא"פ. עד כה צה"ל פעל מולו אך ראה את החמאס כריבון מרכזי ורוב התקיפות כוונו אליו. סביר להניח שהחלטה כזו תישמר גם בעתיד. גם בנושא הסיכולים הממוקדים חלה עליית מדרגה. בצה"ל אגב קיים ויכוח לגבי מעמדם של המחוסלים, בכירים או זוטרים. תקיפת חמישה בתי פעילים זו בהחלט עליית מדרגה אסטרטגית ובניינים שמוגדרים כסמלים הפכו גם הם למטרות.

בניין משרדי המודיעין הצבאי של חמאס שהותקף. צילום: דובר צה"ל

 

אמש שידרנו בשידור חי את המטח הכבד ביותר. הערכנו כי מדובר בכ-100 שיגורים בפרק זמן של רבע שעה. בפועל המספר לא היה רחוק מאוד, 117 שיגורים במטח אחד.

ביום שאחרי אין ספק לגבי הוויכוח, צה"ל הכין מבצע צבאי ארוך ומקיף ואף אגרסיבי – הדרג המדיני בלם אותו. אף אחד סביב שולחן הממשלה לא רצה לראות מטוסים חוזרים לביתם כשנתב"ג מושבת בגלל ירי טילים לתל אביב. גם ארגוני הטרור הבינו כי ירי למרכז יפגע בהם תודעתית.

בכל מקרה ביום שאחרי כבר נערכים לסבב שאחרי או כמו שקוראים לזה כעת במטכ"ל ליום הקרב הבא.

תגובת צה"ל בעזה היום. צילום: פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.