השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט
השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט

שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, הגיע לפני זמן קצר (ה') למצרים שם ייפגש עם בכירים בממשלתו של א-סיסי ויביע בפניהם את השגות ארצות הברית מהסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח. המצרים ינסו לשכנע את גרינבלט, ודרכו את טראמפ, שיש לתת הזדמנות להסכם ההיסטורי.

כזכור, הבוקר, יומיים אחרי החלטת הקבינט, הוציא השליח גרינבלט הודעה שאינה משתמעת לשתי פנים ובה הוא מותח ביקורת על שילובו של ארגון הטרור חמאס בממשלה הפלסטינית. האמריקנים מבינים שחמאס יסרב להכיר בישראל או לפרק את נשקו, אולם טראמפ עדיין נחוש להתקדם באפיק המדיני ולכן יועציו מנסים בימים אלה לגבש פתרון שיספק את ישראל ויאפשר בכל זאת להתחיל את המשא ומתן. כמה מההצעות יועלו הערב ומחר בקהיר.

בין היתר פורסם בכלי תקשורת ערבים שקטאר הפסיקה את המימון לחמאס כדי לטרפד את הסכם הפיוס, ובכלל טראמפ, שמקבל מידע מודיעיני בין היתר מישראל, עוד מאמין שההסכם הזה יקרוס בגלל סכסוכים פנים-פלסטיניים ויחסוך ממנו את הצורך לאלתר פתרון ביניים.

בתגובה להודעתו של גרינבלט אמר היום רה"מ בנימין נתניהו כי הוא "מבקש לברך על הודעת הממשל האמריקני בוושינגטון". באירוע לציון 100 שנים למותה של שרה אהרנסון, גיבורת ניל״י, בבית אהרנסון בזיכרון יעקב הוסיף נתניהו: "אני שמח שג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא טראמפ, הבהיר באופן ברור שהחמאס חייב להתפרק מנשקו, להכיר בישראל, ולקיים החלטות בינ"ל קודמות".

"הם הבהירו שכל ממשלה פלסטינית צריכה להיות מחויבת לעקרונות הללו. אנו רוצים בשלום, אנו רוצים בשלום אמיתי, ודווקא משום כך לא ננהל משא ומתן עם ארגון טרור בתחפושת מדינית", דברי רה"מ.אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20