מתוך פסטיבל עכו, צילום: יחצ
מתוך , צילום: יחצ

ההצגה חייבת להמשיך, גרסת עכו: למרות הסערה והניסיונות מצד אנשי שמאל קיצוני להחרים ולבטל את הפסטיבל, תארח העיר עכו את הפסטיבל הבינ"ל ה-38 לתאטרון אחר בחול המועד סוכות. כזכור, סערה גדולה התחוללה השנה לאחר שועדת ההיגוי של הפסטיבל החליטה לפסול את המחזה מעורר המחלוקת של עינת וייצמן "אסירי הכיבוש", שהציג באור חיובי ואנושי מחבלים שרצחו יהודים בדם קר. בעקבות הצעד הזה, ניסו גורמים בשמאל האומנותי להחרים את הפסטיבל ואכן יוצרי תשע שנבחרו פרשו וביטלו את השתתפותם.

שרת התרבות והספורט מירי רגב גיבתה בשעתו את החלטת יו"ר הנהלת הפסטיבל, ראש העיר עכו שמעון לנקרי, להסיר את יצירתה של ויצמן מרפרטואר האירוע. "גם השנה ריחפה מעל הפסטיבל עננה כבדה, אך היא הוסרה בזכות אמונה בלתי מתפשרת, מאמצים ראויים לשבח ונחישות של אנשים ונשים טובים בהובלתו של ידידי היקר לנקרי", כתבה עתה רגב בברכתה לפסטיבל. "האמונה בצדקת דרכנו ובנחיצות קיומו של הפסטיבל במתכונתו עשירת התכנים ליוותה את כולנו במהלך החודשים האחרונים וזאת על אף איומי החרם נגד הפסטיבל מצדם של גורמים כאלה ואחרים. הנחיתי את אנשי משרדי לקחת חלק פעיל במציאת פתרון למשבר, שבא על הפסטיבל לכלותו. אני שמחה כי הפסטיבל קרם עור וגידים וכי קיימת בו תכנית אמנותית עשירה ופורצת דרך". לנקרי עצמו, כמו גם מנכ"ל הפסטיבל אלברט בן שלוש, לא התייחסו בברכתם לפרישת היוצרים ולסערה שהתחוללה.

מתוך פסטיבל עכו. צילום: יחצ
מתוך פסטיבל עכו. צילום: יחצ

שמונה הצגות מקוריות נבחרו לעלות בבכורה בפסטיבל עכו הבינלאומי ה–38 לתיאטרון אחר, שייערך בחול המועד סוכות בין 7 ל–10 באוקטובר. ההצגות הישראליות שיועלו הן: "עד אשר נמצא מקום", "בדרך לפסטיבל עוצרים בוולגריה", "תיקון חצות", "Woman", "עיר המזל", "חומר שיחה", "LO(r)CA" ומופע המחול "Thisability". נוסף עליהן, יארח הפסטיבל שלוש הפקות בינלאומיות: "Mistero Buffo" האמריקאית לפי מחזהו של דריו פו, "Revolt Athens" היוונית ו–"Shakespeare 4 Ever" המקדונית. ההצגות יוצגו בחללי הפסטיבל המסורתיים בעיר העתיקה ובאודיטוריום העירוני, ולצדן יועלו, כבשנים עברו, מופעי רחוב מרהיבים.

אגב, לראשונה בפסטיבל – ארבע מהצגות התחרות מגיעות מיוצרים דתיים. מארגני הפסטיבל מעריכים שלמרות ניסיונות החרם הכושלים – יפקדו את הפסטיבל כמדי שנה עשרות אלפי מבקרים

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.