השאלות, ההצעות והפתרונות שהועלו בדיון הערעור שהגיש אלי טביב מעוררים סימני שאלה לגבי היועץ המשפטי המכובד של ההתאחדות לכדורגל. גם האמירות והרעיונות שהעלו הדיינים של בית הדין העליון מעוררים פליאה בעיקר משום שמדובר באנשים מוערכים ובעלי שם גדול בתחום המשפט.

ביום רביעי נערך דיון בערעור שהגיש אלי טביב, הבעלים של בית״ר ירושלים, על החלטת הוועדה להעברת זכויות להרחיקו מכל פעילות במועדון למעט העמדת ערבויות בבקרה התקציבית. טביב הוענש כזכור בעקבות הרשעתו בפלילים בהכאת נער סמוך לביתו ובהשמדת ראיות.

נותן ביטחון כלכלי לבית"ר. אלי טביב. צילום: קובי אליהו
נותן ביטחון כלכלי לבית"ר. אלי טביב. צילום: קובי אליהו

את טביב ייצגו בדיון עורכי הדין יורם זמיר ונועם פורר ואת ההתאחדות לכדורגל ייצג היועץ המשפטי, עו"ד אפרים ברק. ראש הרכב הדיינים היה פרופסור מיגל דויטש והדיינים עו"ד רות ליטבק ועו"ד אסף הדסי.

עורך הדין זמיר אמר כי אי אפשר להתעלם מהעובדה שטביב משקיע כספים בכדורגל הישראלי ומנהל את המועדון בצורה טובה. ״טביב זכאי שינהגו איתו באיזון ובסבירות", אמר לדיינים. היועץ המשפטי של ההתאחדות אפרים ברק שיבח את החלטת הוועדה להשאיר את טביב בעלים אך למנוע ממנו לנהל את בית״ר ירושלים ואמר כי טביב חייב להעביר את זכויות הניהול לאדם אחר. טביב לא אהב את הדברים של היועץ המשפטי ואמר: ״הכי קל להגיד דבר כזה. מה אתה רוצה שאהיה כבירי מספר 2?". אך היועמ"ש ברק נשאר בעמדתו כשאמר שהפתרון הוא: "מכירת בית"ר ירושלים. אין דרך אחרת. לעזוב את תפקידיו בהתאחדות ולהמשיך לנהל את המועדון זה לא הגיוני".

הדיינים אמרו כי ייקח להם כמה ימים לקבל החלטה, אבל על פי הדיון נראה שהיועץ המשפטי של ההתאחדות והדיינים המכובדים מנותקים מהמציאות. אין לי ספק כי גם חברי הוועדה להעברת זכויות שהחליטה להשאיר את טביב בעלים ומנעה ממנו לנהל את המועדון ידעו שמדובר בהחלטה שלא ניתן ליישם והם אף אמרו בשיחות שלא לציטוט כי ברור להם שטביב יהיה מעורב בכל החלטה ניהולית ולא רק יפקיד ערבויות בבקרה.

בית"ר ירושלים. צילום: ליאת אברושמי
בית"ר ירושלים. צילום: ליאת אברושמי

אף איש עסקים לא עומד בתור לקנות את בית״ר ירושלים. אלי טביב אולי לא ראוי לפרס ישראל, אבל במציאות של היום הוא נכס לבית״ר ירושלים. בזכותו המועדון נהנה מביטחון כלכלי.

ובנוגע להצעה להעברת זכויות ניהול – אין אדם שיסכים לקחת את זכויות הניהול לשלוש שנים, להביא כסף מהבית, להיות ערב לתקציב ולחובות וזאת בזמן שטביב נשאר הבעלים.

הרעיונות של ברק והדיינים לא מציאותיים. יש שתי אפשרויות: או שיחליטו כי טביב חייב למכור את המועדון, או שיוחלט כי טביב ישקיע כספים ויהיה מעורב בניהול המועדון אבל יישאר במהלך שלוש שנים מחוץ לכל תפקיד לרבות חברות בהתאחדות ובמנהלת הליגה. טביב כבר התפטר מהמוסדות הללו והעביר זכות חתימה בהתאחדות ובמנהלת. מדובר בהצעה ריאלית ומציאותית.

ויש גם אופציה שלישית – לדחות את הערעור של טביב כשמשה דמאיו וחיים נבון ינהלו את המועדון מטעמו, בכאילו. על כך שאל פרופסור: ״ומי יבטיח שטביב לא ידבר איתם על ענייני היום יום?״. עצם השאלה של דויטש מבהירה מה הוא באמת חושב על ההתנהלות הנוכחית שבה כולם עובדים על כולם. כולם יודעים שטביב לא מגיע לטדי כצופה, שהוא מעורב בהחלטות מקצועיות יום יום, מדבר עם סוכנים ובעלי קבוצות ומתפקד כרגיל. טביב תמיד אהב להיות מתחת לרדאר. היום הוא פשוט לא נפגש עם אנשים בבתי קפה אלא בביתו ומרבה לדבר בטלפון ממנו הוא מנהל את המועדון ומזיז כוחות.

הכי קל לדחות את הערעור של טביב. מצד אחד מכבדים את החלטת הוועדה, מצד שני לא מסתבכים עם התקשורת שתבקר את ההחלטה אם תהיה לטובת טביב. יש לציין כי החלטת הוועדה באותה תקופה היתה מאוזנת, אבל במציאות בה מועדוני פאר בכדורגל הישראלי מתרסקים כלכלית, יש מקום להפעיל היגיון. צריכים להיות חכמים ולא צודקים.

מועדון פאר אחד כבר התרסק. אמיר כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
מועדון פאר אחד כבר התרסק. אמיר כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

בעידן בו בעלי עסקים לא מוכנים לבוא ולקנות קבוצות כדורגל, יש מקום להעריך את הנכונות של טביב להישאר בבית״ר ירושלים ולהמשיך להשקיע מכיסו הפרטי מיליוני שקלים. בית״ר היא מועדון מפואר בכל קנה מידה ואחרי שעבר משברים ופשיטות רגל, יש לו יציבות כלכלית בארבע השנים האחרונות. טביב הוא האדם היחידי שיכול לתת לה יציבות כלכלית גם בעתיד.

הכדורגל הישראלי עבר הרבה טלטלות בשנים האחרונות עם הפועל פתח תקוה, הפועל רמת השרון, מכבי נתניה והפועל תל אביב והוא לא צריך עוד מועדון פאר מתרסק. שמעתי את הטענות שאם טביב יילך יבוא רוכש. אבל כפי הנראה אף אדם שפוי לא ייקח את בית״ר ירושלים גם בחינם כדי להעמיד תקציב של כ-40 מיליון שקל בעונה. בטח לא עם אוהדים שמביאים את הבעלים כמעט מידי שבוע לבית הדין.

אני מקבל את הדברים של טביב ועורכי דינו בנוגע לנסיבות שהביאו להרשעתו. טביב סיפר לדיינים על התקופה הקשה שעבר לפני האירוע שהביא להרשעתו. הוא סיפר על העליהום התקשורתי, על ההפגנות הקבועות מול ביתו, על הפגיעה המילולית בבני משפחתו מול ביתו מידי יום. הוא גם שאל את הדיינים מה הם היו עושים אם היו עוברים את חיי הגיהנום שחווה במשך יותר משנה. טביב ביקש להתחשב בנסיבות המיוחדות שגם בית המשפט השלום והמחוזי התחשבו בהן.

פרופסור דויטש נחשב למומחה בעל שם גדול מאוד בארץ בתחום הקניין. הוא שכתב את סדרת הספרים ״קניין״, שהיא הסדרה המובילה והנמכרת ביותר בתחום. דויטש היה גם חבר בוועדת טירקל שהוקמה בערבות פרשת המרמרה. יהיה מעניין מאוד לראות איזו החלטה יקבל הרכב הדיינים שדויטש עומד בראשו.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20