יעבור לאחת הגדולות? עלי מוחמד. צילום: מכבי נתניה
החליט להישאר. עלי מוחמד. צילום: מכבי נתניה

 

עלי מוחמד החליט להישאר במכבי נתניה לפחות עד לסיום העונה. הקשר המצוין של היהלומים רק היה צריך לומר כן, והוא היה חותם על חוזה גדול מאוד במכבי חיפה כבר בחלון העברות הקרוב של חודש ינואר. מכבי נתניה מדורגת לפני מכבי חיפה אבל כל שחקן, גם זר, יודע שמדובר במועדון גדול, מהגדולים והמפוארים בכדורגל הישראלי. כל שחקן, במיוחד זר, יודע שאת הפריצה הגדולה עושים במועדונים גדולים. הסקאוטים של הקבוצות באירופה מסתובבים בעיקר במשחקים של הקבוצות הגדולות.

לעלי מוחמד חוזה נמוך של פחות ממאה אלף דולר לעונה, סעיף השחרור שלו עומד על מיליון דולר. מכבי חיפה כבר החליטה לרכוש את הקשר המוכשר ואף פנתה בנושא, והיא לא הייתה הקבוצה הגדולה היחידה שהביעה רצון לרכוש את הקשר. ההחלטה של עלי מוחמד להישאר במכבי נתניה, לפחות עד סוף העונה, היא החלטה לא שגרתית של שחקן צעיר, כזאת שמעוררת הערכה רבה מאוד עבור ילד בן 21 שבניגוד להרבה שחקנים מוכשרים וצעירים בגילו רוצים ליישם את החלום לשחק במועדון גדול ובכסף גדול – ומהר.

נתן ללוזון הכל. יעקב שחר. האתר הרשמי מכבי חיפה
רצו אותו בכרמל. יעקב שחר. האתר הרשמי מכבי חיפה

 

ההחלטה לא לעזוב את נתניה הייתה של מוחמד, בתמיכה גדולה של סוכנו אבי ציוני, שיש לו חלק בהחלטה של הקשר להמשיך ללבוש צהוב ולא לעבור בינואר למכבי חיפה או כל מועדון גדול אחר בליגת העל. מדובר בהחלטה כמעט חסרת תקדים בכדורגל הישראלי. אין כמעט סוכן בכדורגל הישראלי שהיה מייצג את מוחמד ולא היה עושה סוג של שוק ומכרז בין הגדולות והעשירים וסוגר דיל עם יעקב שחר, אלונה ברקת או ג׳ורדי קרויף. שלא נדבר על קמפיין תקשורתי מתוזמן היטב שאותו סוכן היה מנהל, מאחורי הקלעים, כאילו שאין לו יד בניהול הקמפיין התקשורתי מידי יום.

הסוכנים הבולטים בכדורגל הישראלי היו סוגרים את העסקה מזמן, היו מתגאים בחוזה השמן שסידרו ללקוח שלהם וממעיטים בחשיבות העמלה (הגדולה) שהם זכו מאותה עסקה. מבחינתם, איך לא, הם שדרגו מאוד את השחקן שלהם. המעבר למועדון גדול יעשה אותו שחקן גדול יותר. גם חשבון הבנק שלו יהיה גדול יותר. אבל עלי מוחמד הצעיר, יודע להוקיר תודה לאלה שקידמו אותו, הוא הקשיב לסלובודאן דראפיץ׳ ושי ברדה שאימנו אותו גם בבית״ר תל אביב/רמלה, הוא ידע להעריך את הבמה שקיבל במכבי נתניה, את ההערכה הגדולה מהאוהדים, הוא הרגיש ממשחק למשחק שהוא הפך לשחקן משמעותי בהרכב של מכבי נתניה שהיא ללא ספק הפתעת העונה.

סיבה לחייך: דראפיץ'. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ייעץ למוחמד להישאר. המאמן דראפיץ'. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מוחמד הצליח להישאר על הקרקע למרות ההצלחה הגדולה. הוא הבין, גם בזכות סוכנו, כי לטובת הקריירה שלו, עדיף לו להישאר במכבי נתניה, להמשיך להתחשל ולהיות שחקן הרכב מוביל בקבוצה שהוא מכיר ומחובר אליה מצוין מקצועית וחברתית ולהתקדם בעתיד. אולי בסיום העונה. אולי בעוד שנה ויותר. מוחמד הבין כי הוא עוזב בית חם ומוצלח לטובת מועדון גדול, מכבי חיפה למשל, שחוסר הוודאות לגבי העתיד הוא עצום. שאלות רבות כמו החיבור החברתי, המקצועי, המאבק על מקום בהרכב, ובכלל השאלה הגדולה האם המעבר בשיא ההצלחה שלו בנתניה לטובת קבוצה במשבר עמוק יעשה לו טוב.

ההחלטה של מוחמד עושה טוב לשני הצדדים. הקשר מקבל חוזה חדש ומשודרג משמעותית, ככל הנראה שכר של 130-150 אלף דולר לעונה. במקביל, מכבי נתניה מגדילה את סעיף השחרור ממיליון דולר ככל הנראה לשני מיליון דולר. מכבי נתניה היא בעצם המרוויחה הגדולה בהחלטה של עלי מוחמד לא לעזוב למכבי חיפה, היא נהנית מהשחקן המוכשר לפחות עד סוף העונה ותקבל במכירתו סכום כפול. הבעלים אייל סגל ומנכ"ל הקבוצה ניב גולדשטיין, עשו כאן עבודה שקטה ומוצלחת. הם לימדו את כולם שבלי תקשורת, בלי הדלפות, בלי המניפולציות שהסוכנים הישראלים אוהבים לעשות ובלי ניצול רע של התקשורת אפשר לסגור עסקה בה כל הצדדים מרוצים.

אחרי ההסכמות שהושגו, ייפגשו ביום שלישי ראשי מכבי נתניה עלי מוחמד וסוכנו אבי ציוני כדי לחתום רשמית על הסיכום שהושג. ציוני אישר כי אם מוחמד רק היה רוצה הוא היה עובר בינואר למועדון גדול שהסכים לרכוש אותו תמורת מיליון דולר. ציוני ציין עוד כי צריך לכבד את ההחלטה שקיבל עלי להישאר במכבי נתניה למרות ההצעות המפתות גם בכסף. צודק.‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20