שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל המכהן גם כסגן הקנצלרית בגרמניה, שלא נענה לדרישת ראש הממשלה לביטול פגישותיו עם ארגוני השמאל הקיצוני 'בצלם' ו-'שוברים שתיקה', הינו מבקר חריף של ישראל בסוגייה הפלסטינית ואף כינה את ישראל בעבר – "משטר אפרטהייד" לאחר ביקור ברשות הפלסטינית ובחברון. כמו כן, ב- 2015 מיד לאחר חתימת הסכם הגרעין ביקר זיגלר, איש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית באיראן והיה לנציג הראשון מממשלה מערבית גדולה שמגיע לביקור במדינה.

זיגמר, לא רוצה לעשות דרמה. צילום: רויטרס
זיגמר גבריאל, "לא רוצה לעשות דרמה". צילום: רויטרס

בראיון לרשת הטלוויזיה הגרמנית ZDF אמר הבוקר שר החוץ הגרמני כי זה יהיה מצער מאוד אם נתניהו יבטל את הפגישה. "זה יהיה בלתי נתפס אם היו מבוטלות פגישות עם נתניהו אם הוא היה נפגש עם מבקרי הממשל בגרמניה", אמר שר החוץ הגרמני. "עם זאת, גם אם הפגישה עם נתניהו תבוטל, זו לא תהיה דרמה".

בריאיון הבוקר עם המומחה לפוליטיקה הגרמנית אלדד בק, הוא סיפר ל'ערוץ 20' כי לגבריאל עבר משפחתי בעייתי, אביו היה נאצי ונותר נאמן לאידאולוגיה הנאצית שנים רבות לאחר נפילת הרייך. גבריאל עצמו הסתיר מן הציבור שנים רבות את המידע וחשף אותו רק לפני מספר שנים כשהתמודד על ראשות מפלגתו.  לפי בק,לזיגלר היו מספר התבטאויות מאוד בעייתיות מבחינתה של ישראל בעת האחרונה ובאופן כללי  "כמו שאר השמאל הגרמני הוא מאוד מאוד פרו-פלסטיני". בק הוסיף כי "בעוד שאנשי השמאל הגרמני מציגים עצמם תומכי ישראל בפועל הם שמחים להגיד לנו מה לעשות כדי לפייס את דעתם של הפלסטינים".

אנגלה מרקל, בועידת מינכן לביטחון בשבוע שעבר. צילום: רויטרס
אנגלה מרקל, "הגרמנים פעלו למנוע את חוק השקיפות בצורה מאוד אינטסיבית". צילום: רויטרס

עוד סיפר בק כי גבריאל משתייך לכאורה לזרם הימני יותר בקרב הסוציאל-דמוקרטים בגרמניה. בשנים הארחונות המפלגה הסוציאל-דמוקטית בראשותו לא התרוממה והוא וויתר על הנהגתה לטובתו של  מרטין שולץ שלדבריו – "אינו פחות בעייתי עבור ישראל".

לפי בק, קיום הפגישות עם אנשי ארגוני השמאל מהווה – "פרובוקציה מכוונת, חלק ממערכת הבחירות בגרמניה, ולא בשום מחווה לקידום תהליך השלום", אלא, "פרובוקציה פוליטית מכוונת שנועדה להביך את ממשלת ישראל ולהציג את הממשלה הגרמנית בתור מגנה על זכויות אדם". "עד היום לא היה מפגש בין שר חוץ גרמני לאנשי הארגונים הקיצוניים האלה שלא מייצגים כמעט אף אחד, מדובר ביצירת תקדים חמורה ביותר", הוא מדגיש..

"הגרמנים פעלו למנוע את חוק השקיפות בצורה מאוד אינטנסיבית מפני שהם יודעים טוב מאוד שחוק השקיפות יציג את גרמניה בתור אחת התורמות הגדולות ביותר לארגונים הבעייתיים הללו". מסביר בק. למפלגתו של גבריאל סיכוי לתפוס את השלטון בבחירות הקרובות שייערכו בספטמבר בגרמניה, ולתפישתו, "כל פרובוקציה מול ישראל תחזק את הסיכויים שלהם".

הסערה הדיפלומטית התעוררה בעקבות האולטימטום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל לפיו – אם לא יבטל זיגמר את פגישותיו עם אנשי הארגונים "בצלם" ו"שוברים שתיקה", תבוטל פגישתו עם נתניהו, זיגמר כאמור לא נענה לדרישה. הבוקר נפגש זיגמר עם יו"ר האופוזיציה ח"כ הרצוג ומאוחר יותר הוא צפוי להיפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין.

 

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20