לאחר שקיבלה מנדט מהמלכה אליזבת, ראש הממשלה תרזה מיי הודיעה כי תרכיב את הממשלה הבאה.

עם היוודען של תוצאות האמת של הבחירות בבריטניה, הגיעה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לארמון בקינגהאם, שם נפגשה עם המלכה אליזבת. מיי, שאיבדה את הרוב בפרלמנט הבריטי, ביקשה מהמלכה את המנדט להקים את הממשלה.

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס

 

עם חזרתה של מיי מהפגישה עם המלכה אליזבת לדאונינג 10, מסרה ראש הממשלה הצהרה לתקשורת. "אני אקים ממשלה חדשה שתוביל את בריטניה קדימה בתקופה קריטית למדינה שלנו. הממשלה החדשה תוביל את המדינה בתהליך הברקזיט, שיתחיל עוד עשרה ימים. נמלא את רצון העם ונצא מהאיחוד האירופי".

ראש המפלגה השמרנית הבטיחה: "הממשלה החדשה תפעל לשמור על המדינה שלנו בטוחה ומוגנת, על ידי ביצוע השינויים שקבעתי בעקבות המתקפות במנצ'סטר ובלונדון – להיאבק באידיאולוגיה של הקיצוניים האסלאמיסטים, ולתת למשטרה ולרשויות את הכוח שהן צריכות כדי לשמור על המדינה שלנו בטוחה. בריטניה צריכה יציבות".

המפלגה השמרנית תמשיך לעמוד בשלטון למרות שאיבדה מכוחה, וזאת לאחר שתצטרף את המפלגה הצפון-אירית DUP לקואליציה, מה שיעניק לה את הרוב בפרלמנט. המפלגה הקטנה קיבלה עשרה מושבים בלבד, אך זה מספיק כדי לאפשר למיי להרכיב ממשלה, אם כי מדובר יהיה בממשלה צרה במיוחד שאינה יציבה. ב"סקיי ניוז" דווח כי כבר היום תחל מיי למנות שרים לממשלה הבאה שתקים.

תרזה מיי מופיעה בערוץ 4 הבריטי. צילום: רויטרס
תרזה מיי, האם תתפטר מתפקידה? צילום: רויטרס

ספירת הקולות בישרה כי מיי איבדה את הרוב בפרלמנט. המפלגה השמרנית בראשותה זכתה ב-319 מושבים בפרלמנט ולמפלגת הלייבור 261 מושבים. מיי הכריזה מלכתחילה על הקדמת הבחירות כדי להגדיל את כוחם של השמרנים בבחירות, לקראת המשא ומתן על היציאה מהאיחוד האירופי, שאמור להפתח בעוד כשבוע, אך ככל הנראה השיגה את המטרה ההפוכה כאשר כוחה של המפלגה נחלש וכרגע לא ברור כיצד תצליח להרכיב ממשלה.

על מנת להשיג רוב בפרלמנט דרושים למיי לפחות 326 מושבים, ועד שהתוצאות הסופיות יתבהרו קשה לנבא האם יש לה סיכוי לשרוד כראש ממשלה, מי ינהיג את הממשלה הבאה ויוביל את המשא ומתן על הברקזיט מול האיחוד האירופי. הלילה כבר נשמעו קולות בתוך מפלגת השמרנים הקוראים למיי להתפטר

מיי אמרה הבוקר כי היא "יודעת שבריטניה צריכה תקופה של יציבות, ומה שלא תהיה תוצאת הבחירות, השמרנים ימלאו את חובתם לספק את היציבות הזו". עם זאת, היא סירבה לענות לשאלות של כתבים אם היא תתפטר בשל התוצאות.
ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור בנאום לקראת הבחירות ברידינג. צילום: פיטר ניקולס, רויטרס
ג'רמי קורבין, "מיי איבדה אתהמנדט". צילום: פיטר ניקולס, רויטרס
יריבה של מיי מנהיג 'הלייבור' ג'רמי קורבין אמר הלילה כי "מיי יזמה את הבחירות לפרלמנט כדי לבסס את סמכותה, אבל הפוליטיקה השתנתה והיא לא חוזרת בחזרה לקופסה שבה הייתה. לאנשים נמאס מסגפנות ומקיצוצים בשירותים ציבורים". הוא קרא לראש הממשלה מיי ללכת הביתה ואמר כי "היא איבדה את המנדט שלה. בבחירות הללו השתתפו אנשים רבים שלא הצביעו בעבר וזה מראה על הנחישות למשהו אחר".
חברת מפלגתה של מיי, אנה סוברי, אמרה הבוקר כי על מיי לשקול מחדש את עמדתה אחרי "קמפיין בחירות איום". לדבריה, "היא נמצאת במקום מאוד קשה, היא אישה מאוד מוכשרת והיא לא בורחת מהחלטות קשות".

 

 

 

 

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20