No Tag To Print

בנימין נתניהו, אבו מאזן
צילום: Gaby Maamary, רויטרס

"למי שייך מטען האמוניה" – הציבור בלבנון דורש לבוא בחשבון עם האחראים לאסון ביירות ועם חיזבאללה

יומיים חלפו מאז הרעיד הפיצוץ את ביירות, וכעת מנסה חיזבאללה לתעל את הזעם הציבורי כלפי המערכות האזרחיות, ולהסיט את המיקוד משאלת האחריות על מטען האמוניה שגרם לאסון החמור בתולדות לבנון והאזור.
מנגד, פרשנים לבנונים חוזרים ורומזים, כי לחיזבאללה אחריות על אחסון 2750 טון האמוניה, שהתפוצצו וזרעו הרס רב ברחבי בירות ורומזים כי השימוש באמוניה נועד למטרות צבאיות.
נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הגיע בצהריים לביירות ונועד לפגישה עם הנשיא, מישל עאון.
גם הרכבת האווירית לביירות נמשכת, ומטוסים הגיעו מאיראן, מצרים, אלג'יר, קטאר, טורקיה, ירדן וכוית.

זעם ברחובות – הלם בממשלה

ברחובות לבנון הולך וגובר הזעם ותושבי ביירות דורשים את ראשה של ההנהגה: בסדרת כתבות מצולמות מתראיינים תושבי ביירות ודורשים את ראשם של האחראים למחדל אפילו עוד טרם דרישתם לאיתור הגופות וחלקי הגופות של קרוביהם.
עד כה נמנו 140 הרוגים ו 5000 פצועים ומההערה היא כי למעלה מ 200 איש נעדרים. כעת עולות טענות קשות נגד הממשלה הלבנונית על כל שהיא איננה מסוגלת לאתר את חלקי הגופות ואף לא לזהות אותם בהיעדר שירותי רפואה שלאחר המוות.
תושבים זועקים אל מול המצלמות "דמנו אינו זול אבל אנחנו רוצים להתחשבן עם האחראים מראש הפירמידה ומטה". בין השאר, נשמעות טענות גם כלפי צבא לבנון על חוסר תפקודו ועל העובדה שטרם הצליח לפרוש אוהלים למחסה או בתי חולים שדה.
תושבי ביירות טוענים, כי ממשלת לבנון איננה מצליחה להתעשת אף שוועדת החקירה הנשיאותית, שהוקמה ברשות הנשיא, מישל עאון, כדי לחקור את האירוע, התחייבה להגיש מסקנות ראשונות בתוך חמישה ימים. גם ראש הממשלה הלבנוני, חסאן דיאב, הודיע על הקמת ועדת חקירה שצפויה להצביע על האשמים בתוך 48 שעות.
בחיזבאללה שמרו על שתיקה במשך זמן ממושך ומזכ"ל הארגון חסן נסראללה, שהיה אמור לשאת נאום הלילה, דחה אותו למחר כנראה בצל הביקורת הפומבית שנשמעה בקרב אזרחי לבנון על הארגון והקישור שעשו רבים מהם בין הפיצוץ הגדול לארגון השיעי.
אפילו עבודות הפינוי בביירות אינן מנוהלות ודווח על מאות ואלפי מתנדבים מדרום לבנון ומצפונה שבאו לעיר לסייע בעבודות, בעוד הממשלה נראית המומה ואיננה מתפקדת היטב. מושל ביירות הודיע, כי מאות בניינים אינם ראויים יותר למגורים ומספרים של התושבים שאיבדו את בתיהם עולה על 300 אלף.
מושל מחוז ביירות, מרוואן עבוד, אומר כי מאות אלפי תושבים בביירות יוכלו לחזור לבתיהם רק עוד חודשיים או שלושה חודשים בעקבות הפיצוץ בנמל ביירות שהותיר חצי עיר הרוסה, לדבריו. הוא אף תקף את המערכת המשפטית שאפשרה בצו להחזיק בחומרים האלה שהם בבחינת "פצצה גרעינית".
ברשתות החברתיות גובר הזעם ועיקרו מופנה כלפי ממשלת לבנון והחיזבאללה, וזו מכונה על ידי גולשים בשם "מפלגת השטן" ששעבדה את לבנון ובגדה בה עבור שלטון המולות והאיתוללות והביאה לרחובות לבנון דם אש.
האשטגים ברשתות החברתיות קובעים כי "האמוניה של חיזבאללה שרפה את ביירות" ואחרים טוענים כי "פירוק הנשק של חיזבאללה הוא השלב הראשון במסגרת השיקום של לבנון".
תושבים כותבים ברשתות החברתיות כי יש "לסלק את אנשי החיזבאללה השיעים מלבנון הסונית והנוצרית".
עיתונים בעולם הערבי מסקרים את היסטוריית הפיצוצים בלבנון ואת אחריותה של חיזבאללה לאירועי טרור במדינה.
מומחים שעלו להתראיין בלבנון רומזים לאחריותה של חיזבאללה למטען האמוניה הקטלני ובהם קצין בכיר לשעבר שטען, כי לא ייתכן שהאמוניה התפוצצה כתוצאה מהדליקה וכי רק מערכת הפעלה גרמה לכך. אחר אומר, כי ההערכות אודות כך שחיזבאללה היא שאחסנה את האמוניה הן הגיוניות ביותר.

חיזבאללה

בתוך כך פונים נציגי חיזבאללה לציבור ומנסים לשכנעו כי ראשית יש לטפל במצב בשטח ולדחות את כל הדיונים לשלב הבא. ההערכה היא כי בכך מנסה חיזבאללה לשוות למשבר אופי אזרחי מנהלי ולא צבאי ביטחוני.
שר הבריאות של לבנון, מקורב לחזבאללה, אמר אמש: "זהו רגע המבחן לכל המדינות החברות. יש להניח את הפוליטיקה בצד ולא להפנות אצבע מאשימה בכיוון גורמים כלשהם בטענה שהם עומדים מאחורי הפיצוץ".
ממשלת לבנון חסרת אונים
כעת מנסה ממשלת לבנון להבטיח מלאי קמח ומקומות מחסה ל 300 אלף התושבים שאיבדו את בתיהם. נמל טריפולי הודיע כי ברשותו מלאי קמח מספיק לאחר ש 145 אלפי טון של קמח שהיה מאוחסן בעתודות האסטרטגיות של לבנון, הושמדו בפיצוץ האדיר.
בינתיים הוחלט כי כלל האחראים על נמל ביירות מאז שנת 2014, מועד הגעת מטען האמוניה, ישהו במעצר בית ויהיו נתונים תחת פיקוח צבאי.
החלטה נוספת שהתקבלה מכפיפה את כל הכוחות המזוינים בלבנון תחת הרשות הצבאית העליונה וגם מצב החירום שהוכרז ב 10 חיוני, יוארך בחודשיים נוספים.

נזק כלכלי חסר תקדים

לפי שעה, נראה כי לבנון איננה מסוגלת אפילו לאמוד את הנזק האדיר, אולם כבר כעת טוענים גורמים רשמיים כי הנזק מסתכם בכ-15 מיליארד דולר זאת, אף שלפי שעה לא החלו מאמצי הפינוי וההצלה בתוך מתחם הנמל ואלו צפויים להתחיל ממש בשעות הקרובות. בתוך כך כבר הודיע הבנק העולמי כי בכוונתו לסייע ללבנון במאמצי השיקום.
נמל ביירות יצא מכלל שימוש וגורמים מעריכים כי יחלפו לפחות שלוש שנים עד אשר ניתן יהיה לשקם אותו. כעת כבר ברור כי נמל טריפולי לא יוכל להחליף את נמל ביירות שמהווה את הריאה הכלכלית של לבנון. מומחים כלכליים טוענים כי "הריאה הזו נפגעה אנושות וכי כושר הנשימה הלבנוני מוטל בספק".
הנזק הצפוי מהשבתת הנמל הימי מוערך בכ 50 מיליון דולר מדי יום, נזק ישיר או עקיף.
נמל ביירות אחראי לכמעט 70% מכלל היבוא והיצוא הלבנוני והוא מהווה את הגשר העיקרי בין לבנון לאירופה, לאסיה ולאפריקה. הנמל פועל מול 300 נמלים ברחבי העולם והוא מארח 3100 ספינות מדי שנה. הנמל גם מאחסן את המלאים האסטרטגיים של ממשלת לבנון.

ג'ומבלאט דורש חקירה בינ"ל

ראש המפלגה הפרוגרסיבית הסוציאליסטית, וליד ג'ומבלאט, קורא להקמת וועדת חקירה בינלאומית בעקבות הפיצוץ ואמר במסיבת עיתונאים: "אנו לא מאמינים באף ועדת חקירה מקומית וקוראים לוועדת חקירה בינלאומית שתחשוף את האמת אודות הפיצוץ בביירות. אין לנו אמון שהממשלה הזו תחשוף את האמת. הממשלה הנוכחית עוינת", אמר וכינה אותה בתואר "הכנופיה השלטת הזו."".
ג'ומבלאט שאל לפשר הפיצוץ: "האם זה צירוף מקרים או קונספירציה? רק החקירה תגלה" ברומזו, כי אין זה מקרי שרק כעת התפוצץ מטען האמוניה, שאוחסן לפני שש שנים וכי הפיצוץ נגרם באופן יזום.
ג'ומבלט הצהיר כי "קיים כישלון חמור מצד הרשות השופטת ושירותי הביטחון וכל ההליכים מזכירים לי את מה שקרה לאחר ההתנקשות ברפיק אל חרירי, אז ניסו כולם ברגעים הראשונים להעלים ראיות. כעת הם מנסים להתחמק בטענה כי להם שום קשר לאמוניה".
בתוך כך החליט הטריבונל הבינלאומי, שאמור היה לפרסם מחר, יום שישי, את מסקנות החקירה של רצח נשיא לבנון, רפיק אל חרירי, לדחות את פסיקתו עד להודעה אחרת, לאור האירועים בלבנון והמתח.