2:22 21/05/2018
דף הבית > תרבות > למטייל החרדי: כך תטייל נכון

למטייל החרדי: כך תטייל נכון

מידי שנה במהלך חופשת הפסח של מוסדות החינוך החרדי אנו נתקלים באירועים רבים של "התייבשות", פגיעות בגוף מסעי חילוץ מיוחדים של תלמידי החינוך החרדי ולא רק. האם השנה זה ייפסק?

מדי חג נדרשים כוחות חילוץ והצלה להציל קבוצות מטיילים שנתקעו בשטח, לעתים המטיילים פצועים, לעיתים מיובשים. השאלה היא כמובן האם השנה סוף סוף יטיילו נכון?

מרבית הפגיעות נובעות מחוסר ניסיון של המטיילים. לעיתים זה מוביל להכנה לקויה לקראת הטיול, כמו אי למידה מספקת של המסלול ובחירה של מסלול שאינם מתאימים ליכולת הגופנית של המטיילים וכמובן – נשיאת כמות לא מספקת של מים.

האם ראשי מערכות החינוך ידעו לצייד את התלמידים היוצאים לחופשה עם "סל" של מידע וידע שיאפשר להם "להישמר לנפשותיהם" ? בידנו רק לקוות שכך יהיה, אבל במקרה ולא- הנה כל מה שצריך להכין לקראת טיול.

הילד מוכן לחג, האם מוכן לטיול? צילום: פלאש 90
הילד מוכן לחג, האם מוכן לטיול? צילום: פלאש 90

מה צריך לקחת בחשבון

1 . אורך המסלול והתאמתו למטיילים.
2 . קושי המסלול – אין מסלול מישורי דינו כדין מסלול בתנאי שטח קשים כגון מצוקים הכולל עליות וירידות…
3 . משך זמן המתוכנן למסלול.
4 . בשלב התכנון – דרכי יציאה מהמסלול במידה ויהיה קושי להמשיך מכל סיבה שהיא.
5 . האם המסלול מוצל ויש נקודות עצירה נוחות למנוחה "ואיסוף כוח"?

מה להכין ברמה האישית

1 . על המטייל "ללמוד" את המסלול שהוא מתכנן לטייל בו, לדעת את אורכו ורמת הקושי ובעת הטיול ללכת אך ורק במסלול המסומן.
2 . להתלבש בהתאמה לאופי המסלול בבגדים נוחים וכובע.
3 . לקחת מפות מתאימות למסלול המתוכן.
4 להצטייד בכמות מספקת של מים (מינימום 2 ליטר לאדם ליום ובאזורים מדבריים גם 3-4 ליטר).
5 . לנעול נעליים נוחות להליכה ורצוי מאוד שלא יהיו חדשות.
6 . לקחת משחות וכרמים דוחי שמש בהתאם למומלץ.
7 . לקחת חטיפי אנרגיה או אוכל שמוסיף אנרגיה ולא כבד מידי למסלול.

על מערכת החינוך החרדית להשקיע שעה אחת או יותר של תדרוך טרם יציאה לחופשה, הכוללת הנחיות כתובות ובע"פ כיצד להתכונן לטיול, במי ניתן להיעזר לקראת הטיול וביום הטיול, מה על התלמידים להכין.

ובעיקר להדגיש את הנושא של "ונשמרתם לנפשותיכם" ואין בשעה זו משום "ביטול זמן" היות ומדובר בנושא נפשות. בתקווה שהשנה לא נשמע על נפגעים ועל חילוצים. למרות האמור שמתייחס בעיקר לחינוך החרדי יש מקום לעשות זאת גם לכלל מוסדות החינוך בארץ.

ירון ניטקה נקש

ירון ניטקה נקש

איש חינוך, סוכן נסיעות, מורה דרך, עוסק בתיירות מיוחדת אוהב את הארץ דרכיה וסיפוריה לכן פיתחתי את "משחק הנווטים" משחק ניווט אסטרטגיה משפחתי שמחבר את האנשים לארץ דרכיה וסיפוריה בצורה של חוויה מגבשת ומלמד. חולם על הפקת אירוע גדול שיפעיל בו זמנית 100,000 איש ויותר בכל הארץ שבמהלך האירוע כל המשתתפים יחפשו ידע ומידע על הארץ ישראל ויתחברו אליה. פסוק מהתנ"ך שיוצא לי לחשוב עליו הרבה לאחרונה? "בַּיָּמִים הָהֵם אֵין מֶלֶךְ בְּיִשְׂרָאֵל אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו יַעֲשֶׂה". שופטים כא', כה' בחירה משמעותית בחיי? בחרתי בנפש ולא בכסף והייתי בוחר בכך שוב אם הייתי צריך להחליט!!!
ירון ניטקה נקש
ירון ניטקה נקש

אולי יעניין אותך גם

כמו מעמד הר סיני: ישי ריבו בהופעת בכורה בקיסריה

אמש (ה') הופיע ישי ריבו הופעת בכורה בקיסריה אליה הגיע אחרי שכל הכרטיסים נמכרו מראש. כתבתנו מרב לרנר התרגשה יחד עם כולם והרגישה שקיבלה הכנה לחג מתן תורה