דף הבית > כלכלה וצרכנות > למה צריך להעלים מסים?

למה צריך להעלים מסים?

הזמר קובי פרץ בדרך לכלא. אולי עכשיו גם האמנים שמרוויחים כל כך הרבה יבינו שהם לא שונים מכל אזרח

העונש שהוטל על הזמר קובי פרץ על העלמת מס הוא חסר תקדים. קשה לי לומר שאין לי רחמים כלפיו, או כלפי ילדיו ובני משפחתו. גם אלפי המגיבים ברשת, עמך ישראל, ברובם חשים שנעשה פה עוול גדול לזמר וכי גזר הדין בהחלט מוגזם. כמעט ולא מצאתי שמחה לאיד בתגובות הרבות שנכתבו תחת כל אייטם העוסק בפרשה.

אבל גם לחמלה יש גבול. אי אפשר שלא להעלות את השאלה המהותית שעולה בכל פעם שפרשיה מסוג זה עולה לכותרות: מדוע אנשים המרוויחים הון עתק וצוברים סכומי כסף שרובנו רק יכולים לחלום עליהם, לא מממשים את החובה הבסיסית המוטלת על כולנו לפי חוק, ומפרישים כספי מסים לקופת המדינה?

הרי גם אחרי הפרשת הכספים כדין, הם עדיין יישארו בעלי ממון רב. כיצד קורה שדווקא האדם "הפשוט" שלעתים אף לא גומר את החודש, מבין את חשיבות החוק ומיישם אותו.

כבר שמעתי תשובות בנוסח מי שיש לו תמיד ירצה יותר, או שהשתן עלה להם לראש והם עושים ככל העולה על רוחם. עונש חסר תקדים זה תפקידו ליצור הרתעה למען יראו ויראו.

אם הדבר ירעיד את המערכת ויגרום לאנשים לחשוב יותר מפעמיים לפני שהם מעלימים מסים, אז אפשר יהיה להודות כי על  אף התחושה שהעונש מוגזם, המערכת לפחות תצא נשכרת ומגמת הרמאות תיפסק. גם אם לא באופן מוחלט, בוודאי באופן משמעותי.

ליאת כרמון

ליאת כרמון

אולי יעניין אותך גם

כביש הטבעת: לתושבי בנימין נמאס לחכות לפתיחה

תושבי בנימין מצפים תקופה ארוכה לפתיחת כביש הטבעת המחבר בין ענתות לירושלים. הכביש שנסלל בשנת 2009 והושקעו בו כ-190 מיליון ש״ח, סגור לנסיעה בשל בירוקרטיה. תושבים שפרצו את הכביש נלקחו לחקירה