קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס
קמפיין התעמולה נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס

האם מדינת ישראל מתייצבת לצידו המממן הגדול ביותר של ארגוני השמאל האנטי ישראליים? שגריר ישראל בהונגריה יוסי עמרני קרא לראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבן להפסיק את הקמפיין שהוא מנהל נגד איל ההון היהודי ג'ורג' סורוס. במסגרת הקמפיין פורסמו כרזות בעלות ניחוח אנטישמי נגד המיליארדר.

בהודעה שפרסם השגריר הישראלי בהונגריה נכתב: "אני קורא לכל הגורמים המעורבים בקמפיין הזה לשקול מחדש את ההשלכות שלו. הקמפיין הזה לא רק מעורר זיכרונות עצובים מההיסטוריה אלא גם זורע שנאה ופחד. אנו רוצים להזכיר את לקחי ההיסטוריה. שום רווח לא יצמח מקמפיין כזה. זוהי חובתנו המוסרית להשמיע קול ולקרוא לרשויות הרלוונטיות להפעיל את השפעתן ולשים לכך קץ".

סורוס הוא מממן של ארגוני שמאל רדיקליים ברחבי העולם, בהם גם הונגריה. ר"מ הונגריה אורבן הנהיג מדיניות הגירה קשוחה במיוחדת בנוגע לכניסה של פליטים מוסלמים למדינה. סורוס, איש שמאל קיצוני מובהק, פועל נגד מדיניות זו ולטענתם בכוונתו ליישב מיליון מהגרים מוסלמים בהונגריה.

במודעות שפרסם הקמפיין של אורבן, נראה המיליארדר היהודי כשהוא צוחק ולצידו הכיתוב: "אסור לתת לג'ורג' סורוס להיות זה שצוחק אחרון". חלק מהכרזות הודבקו על הרצפה של קרונות הרכבות במספר ערים, וזאת על מנת שהנוסעים יוכלו לדרוך עליהן.

משרד החוץ: "נגן על כל יהודי שמותקף בשל יהדותו", לשכת רה"מ: "השגריר טעה"

בעוד תשעה ימים יגיע נתניהו לבודפשט, בביקורו הראשון של ראש ממשלה ישראלי בהונגריה מזה 30 שנה. במהלך הביקור יפגש נתניהו עם עמיתו ההונגרי אורבן. בינתיים, משרד החוץ ההונגרי עומד מאחורי המודעות שפרסם אורבן נגד סורוס. "כמו ישראל, גם הונגריה מבצעת צעדים נגד כל אדם המהווה סכנה לביטחון הלאומי שלה ושל אזרחיה".

מאידך, לאחר הפצת הכרזות, טוענים בקהילה היהודית כי מורגשת עליה בתקריות האנטישמיות, ופנו לשגרירות הישראלית. לדבריהם, בקמפיין מוטיב של אנטישמיות והוא מעורר התקפות נגד יהודים וזאת מאחר וסורוס מזוהה בהונגריה קודם כל כיהודי.

ג'ורג' סורוס. צילום: Niccolò Caranti
ג'ורג' סורוס. צילום: Niccolò Caranti

בתגובה לפניית ערוץ 20, אמר דובר משרד החוץ כי "מדובר במהלך של משרד החוץ. בזמן האחרון יש ביטויים לא מעטים של אנטישמיות בהונגריה, לרבות נאום של ראש ממשלת הונגריה בו שיבח את האדמירל הורטי, שהיה האיש שהביא את יהדות הונגריה להשמדה הנאצית".

"עכשיו בא הקמפיין הזה, שיש בו מוטיבים אנטישמיים. אנחנו לא מתייחסים לסורוס עצמו. אנו מבקשים מההונגרים לחדול מקמפיין שיש בו אלמנטים אנטישמיים נגד יהודי. זה לא תואם עם לשכת רה"מ. כל יהודי זכאי להגנה באשר הוא יהודי. אח"כ נתייחס אם האדם מוצא חן בעיניו. ברגע שמפנים חיצים אנטישמיים כלפי אדם בשל יהדותו, מדינת ישראל מתייצבת לימינו".

מנגד, ‏גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו לפרשננו המדיני שמעון ריקלין כי "השגריר בהונגריה טעה כשיצא להגנת סורוס, זה לא נעשה על דעת ראש הממשלה".

 
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם