23:15 20/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > למה לא קוראים את ההגדה ביום העצמאות?

למה לא קוראים את ההגדה ביום העצמאות?

יום השואה ויום הזיכרון מלאים בתוכן ומשמעות אך נדמה שדווקא ביום העצמאות קצת שכחנו על מה כל החגיגות

בימים מיוחדים אלה שבין יום השואה ליום העצמאות קשה שלא לחוש את תחושת החגיגיות באוויר, יחד עם תחושת האבל והזיכרון. אין לי ספק שבמידה והייתה קיימת היום סנהדרין, היו נקבעים יום השואה ויום הזיכרון כימי צום ויום העצמאות כיום טוב. אבל גם בלא סנהדרין, נראה שליום השואה והזיכרון אנו מצליחים לצקת את התוכן הנכון, בין אם זה באמצעות טקסים וצפירות ובין אם באמצעות סיפורי גבורה ומורשת המסופרים בתקשורת ובקרב הציבור. לעומת זאת, ביום העצמאות התחושה היא קצת שונה. אמנם יש חופש מהעבודה ואווירה חגיגית, אך האם אנחנו מצליחים לצקת לתוכו את התוכן המתאים?

מנגל של יום העצמאות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
מנגל של יום העצמאות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מאז קום המדינה נעשו מספר ניסיונות להוציא את "הגדת העצמאות", במטרה למסד את התוכן שיוצק ליום זה. אחד מהם הוא הגדה שהוציא ענף ההסברה של צה"ל בשנת 1952, שהייתה בנויה במתכונת ההגדה של פסח, הן מבחינת המבנה והן מבחינת הלשון: " עבדים היינו לגויים בכל הארצות… וישימו עלינו הבריטים המושלים בארץ נציבים ושוטרים… כמה מעלות טובות לצבא עלינו" ועוד.

כידוע, הנוהג הזה לא תפס ואת מקומו תפסו במות בידור, פטישים ומנגלים. אך האם זהו התוכן שאנחנו רוצים להעביר לדורות הבאים? האם לא ראוי לנס הגדול שבהקמת מדינת ישראל שיקבל קצת יותר משמעות ביום שכזה? לי נראה שאין יום מתאים מזה לחבר את ילדינו ואותנו לערכי הציונות, החלוציות ואהבת הארץ עליהם הוקמה המדינה, להסתכל אחורה ולהבין את הזכות שנפלה בחלקנו לחיות בדור שהיה עד להקמת מדינת ישראל.

יש שיגידו שרדידות התוכן ביום העצמאות נובעת מהעובדה שגודל הנס התקהה אצלנו ושהעובדה שיש לנו מדינה היא כבר מובנת מאליה לרבים מאיתנו, שנולדו לתוך המציאות הזאת ולא חוו מציאות של גלות. סבתי מספרת שגם בשנים הראשונות שלאחר קום המדינה אופי החגיגה לא היה שונה כל כך- ריקודים, רמקולים ובמות בכל פינה (אפילו בכיכר השבת).

בין אם זו הסיבה ובין אם לאו, אני חושבת שראוי לחדש את הניסיון ליצוק תוכן אמיתי וערכי ליום העצמאות, ממש כמו ביום השואה ויום הזיכרון, מחשש שעם השנים יתקהה המקור לשמחה ונישאר רק עם הופעות במחירי עתק ונפנוף כנפיים על האש.

חג עצמאות משמעותי לכולם!

מילכה אלימלך

מילכה אלימלך

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נמל התעופה גטוויק. צילום: עקיבא לם

מה אפשר ללמוד מאנגליה ומה היא יכולה ללמוד מאיתנו?

מביקור חטוף במדינה זרה אפשר ללמוד לא מעט על ההבדלים בין כאן ושם. עקיבא לם טס לברייטון וחזר כדי לספר. קצת על הרבה: הטור השבועי