על מנת להגיע לגמול דומה על התובע הייצוגי (ובעיקר על עורכי דינו) לעבוד קשה מאוד, ולרוב, במשך תקופה ארוכה, ולהוביל לפיצוי משמעותי לקבוצת הנפגעים.

הגמול משולם לתובע הייצוגי ורק לו, וזאת ללא קשר לפיצוי הכספי שישולם לכל אחד מחברי הקבוצה.

גמול לתובע הייצוגי משולם, בין היתר, לאור העובדה שהוא זה שנטל על עצמו את הסיכונים שבניהול תביעה ייצוגית (דחיית תביעה ייצוגית עשויה להוביל לחיובו של התובע הייצוגי בהוצאות משפט שעשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים, ובמקרים חריגים במיוחד, אף ליותר מכך).

כיצד מקבלים גמול משמעותי במסגרת תביעה ייצוגית?

גובה הגמול לתובע הייצוגי תלוי בגובה הפיצוי הכספי (או תועלת שאינה בהכרח כספית) שנפסק לטובת הקבוצה. ככל שהתועלת לקבוצת הנפגעים גדולה יותר – כך התובע הייצוגי עשוי לזכות בגמול כספי גבוה יותר.

מסיבה זו בדיוק מטרתו העיקרית של התובע הייצוגי צריכה להיות מלכתחילה השגת הפיצוי המקסימלי עבור קבוצת הנפגעים. לשם כך עליו לערוך בדיקות רבות והשגת ראיות התומכות בטענותיו עוד טרם הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית לבית המשפט.

גובה הגמול לתובע הייצוגי תלוי גם באורכו של ההליך ובאופן סיומו של ההליך הייצוגי (הסתלקות מתוגמלת, הסכם פשרה או פסק דין לאחר ניהול ההליך בשלמותו).

ככל שמדובר בהליך ארוך יותר, הנמשך על פני מספר שנים, אשר הסתיים בפסק דין סופי והוביל לתועלת לקבוצת הנפגעים, כך התובע הייצוגי עשוי לזכות בגמול גבוה יותר.

אין זה אומר שהתובע הייצוגי מעוניין בהכרח לנהל תביעה ייצוגית במשך מספר שנים. בחלק לא מבוטל מהמקרים (וייתכן מאוד שאף ברובם) התובע הייצוגי יעדיף להגיע להסכם פשרה או אפילו להסתלקות מתוגמלת (הליך במסגרתו, לרוב, התובע הייצוגי חוזר בו מטענותיו אך בכל זאת רשאי לדרוש ולקבל מבית המשפט גמול כלשהו שנע בין אלפים בודדים לעשרות אלפי שקלים).

לעיתים תביעה ייצוגית מסתיימת ללא פיצוי כספי לקבוצת הנפגעים, אך עם תועלת לקבוצה בדמות שינוי עתידי (לדוגמה; חברה גובה כספים שלא כדין. התובע הייצוגי לא הצליח להוכיח את טענותיו אך הצליח לגרום לחברה לחדול מהמשך הגבייה. במקרים אלה הושגה תועלת לקבוצה בדמות הפסקת גביית כספים עתידית).

גם במקרים מסוג זה התובע הייצוגי רשאי לדרוש ולקבל גמול, אך לרוב הוא יהיה נמוך יותר (בצורה משמעותית) ביחס למצב בו מושגת גם תועלת כספית לקבוצת הנפגעים.

תובע ייצוגי יכול לקבל גמול גם ללא הגשתו וניהולו של הליך ייצוגי

בתי המשפט מעודדים תובעים ייצוגיים לבצע פניה מוקדמת לנתבע הפוטנציאלי עוד לפני הגשתה של בקשה לאישור תביעה ייצוגית (למרות שאין כל חובה לעשות זאת).

מטרתה של הפניה המוקדמת היא לאפשר לנתבע הפוטנציאלי לתקן את המחדלים עוד לפני שמוגש הליך ייצוגי, ועוד לפני שמבוזבז זמן שיפוטי יקר.

בתי המשפט הכירו בזכותם של תובעים ייצוגיים לקבל גמול אם מושגת תועלת עבור קבוצת הנפגעים לאחר ביצוע פניה מוקדמת, ואף ללא הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית בפועל.

יחד עם זאת, במקרים מסוג זה הגמול לתובע הייצוגי צפוי להיות נמוך באופן משמעותי ביחס לגמול הצפוי לו אם יחליט להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

למרות חיסרון בולט זה ישנו גם יתרון – לצורך ביצוע פניה מוקדמת לנתבע הפוטנציאלי אין צורך לשלם אגרת בית משפט. נכון לכתיבת שורות אלה האגרה לצורך הגשת הליך ייצוגי לבית המשפט המחוזי עומדת על קצת יותר מ-16 אלף ש"ח, והאגרה לצורך הגשת הליך ייצוגי לבית משפט השלום עומדת על קצת יותר משמונת אלפים ש"ח (בשני המקרים חלק מהאגרה יש לשלם מיד ואת חלקה הגדול בשלב מאוחר יותר).

תמיד כדאי להתייעץ עם עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה על מנת שינחה אתכם כיצד לפעול טרם הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות. ניתן ליצור קשר באמצעות מספר הטלפון 03-6427876 או באמצעות אתר האינטרנט של המשרד www.blitshtein-law.com


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.