הרבה פעמים נאמר שאם חמאס או ארגונים מוסלמיים קיצונים אחרים לא היו שולטים בעזה, רצועת החוף הקטנה הזאת הייתה יכולה להפוך ל"סינגפור של המזרח התיכון". זה נכון, היא באמת הייתה יכולה. אבל קודם בואו נסתכל על עצמנו, כבר יש לנו מדינה שמתפתחת מיום ליום, יש לנו חקלאות מפותחת, טכנולוגיה, רפואה מתקדמת ומה לא.

אבל משהו בכל זאת חסר, תמיד יהיו מחאות שביתות והפגנות ומישהו שלא מרוצה עד הסוף והמישהו הזה הוא (גם) אני. נכון האו"ם הודיע ש"ישראל זה מקום שטוב לחיות בו" וישראל בין המדינות המאושרות בעולם ולא חסר דברים טובים. אבל מה גורם לנו לבכות מאושר כשמכבי תל אביב זוכה ביורוליג או המועמד של ישראל זוכה באירוויזיון. למה קשה לנו להגיע למקום הראשון, למה אנחנו תמיד מאחורי מדינות אחרות?

בשנים האחרונות נראה שבכל הזדמנות הממשלה מנסה לשווק את ישראל כמקום ראשון בתחומים כמו טכנולוגיה, סייבר, רפואה ומדע, אבל בואו נודה על האמת: אנחנו לא במקום הראשון כמעט בכלום. ממחקר שנערך על ידי משרד הכלכלה והתעשייה נראה כי ישראל ממוקמת רק במקום ה-40 בעולם במספר של הזכיות בפרויקטים בינלאומיים. בישראל אמנם הכלכלה יציבה, אבל היא רחוקה מלהשפיע על הכלכלה הגלובלית כדוגמת מעצמות אחרות וזה לא בגלל שאנחנו מדינה יחסית קטנה.

 

דגלי מדינות האו"ם. הגיע הזמן לעלות לראש הפירמידה. צילום: ויקימדיה
דגלי מדינות האו"ם. הגיע הזמן לעלות לראש הפירמידה. צילום: ויקימדיה

 

אין ספק, בישראל המוחות החריפים בעולם, אנחנו מוכשרים ויודעים להפיק את המיטב מכך. המציאות הסובבת אותנו ואולי גם המוח היהודי גורמים לנו לחשוב בצורה אחרת, מהירה וטובה יותר. אז למה אנחנו עדיין מאחורה? בכלכלה, בחינוך, ברפואה, בתרבות, בפתרונות דיור ותחבורה, בספורט ועוד. אפילו בהסברה הפלשתינים עושים לנו בית ספר. עם אנשים כל כך מוכשרים אין ספק שיש לנו פוטנציאל גדול הרבה יותר.

התשובה היא חוסר רצון.

וירא כי טוב וינח

בקום המדינה הגיעו לפה אנשים חרוצים שבאמת רצו ועשו את הבלתי אפשרי, הציונות הייתה בין הפרויקטים הכי גדולים בעולם שהצליחו ומחזיקים מעמד עד היום. העולים החדשים נתקלו במלחמות, בעוני, במחסום שפה ותרבות ועדיין הקימו מדינה לתפארת. ואז הגיע הדור שכבר נולד פה וירא כי טוב וינח. נראה שכאשר החתול הצליח להשיג את השמנת ואכל אותה היום, הוא נע באטיות ואין לו כוח להלחם יותר על השמנת של מחר.

בכל מערכת בחירות קם פוליטיקאי חדש, או ישן עם רעיון חדש וטוען שהוא הולך להוריד את מחירי הדירות או לחזק את הביטחון אבל אף אחד מהם לא עומד בהבטחות שלו. לא בגלל שהוא לא רצה, אלא כי הוא לא הצליח. ברור שהוא לא יצליח אם כל דבר במדינה מתנהל בצורה כמעט חובבנית ובחוסר רצון.

כחלון ונתניהו. מבטיחים להוריד את מחירי הדיור ללא הצלחה. צילום: פלאש 90
כחלון ונתניהו. מבטיחים להוריד את מחירי הדיור ללא הצלחה. צילום: פלאש 90

כמעט ואין שר בממשלה שרצה את התפקיד שקיבל מלכתחילה. זה משפיע על הצורה בה הדברים מתנהלים, אמנם השרים מוהלים את האג'נדה שלהם במשרדים עליהם יש להם אחריות ומנסים להראות לנו שהם כן עושים, אבל זה לא מספיק בלשון המעטה.

אפילו הפרויקטים הכי קיטשיים של הציונות, כמו שתילת עצים בנגב ויישוב מקומות חדשים, כבר מזמן דעו. נראה כאילו הרבה התעייפו פה. כל סטודנט צעיר להנדסת חשמל רוצה לתת "אקזיט" ולהפסיק לעבוד. כל פוליטיקאי רוצה להגיע לכיסא לו פילל לפני הבחירות ופה מסתיים המאבק.

אם אנחנו רוצים לשפר את חווית החיים במדינת ישראל עלינו לשאוף הרבה יותר גבוה. להקים ערים חדשות עם פתרונות דיור מתקדמים, עם רכבות תחתית ואוניברסיטאות ענק, בתי ספר גדולים וכיתות קטנות, להשקיע בחינוך, לבנות קבוצות ספורט חדשות ולהשקיע בהן באמת, להפוך את בתי החולים פה לטובים בעולם, להשקיע בעלייה לארץ ומיתוג ישראל במגוון תחומים, לקדם תעשייה גדולה ואמיתית עם ייצוא לחו"ל. להתחיל לתת פייט אמיתי למדינות אחרות.

אנחנו הישראלים האנשים הכי מוכשרים בעולם יש לנו כלים להיות במקום הראשון בכל התחומים רק צריך לרצות. בואו נעשה את זה. במקום לבכות שרע פה נתחיל לשנות דברים, נתחיל לשאוף למקום הראשון במקום להיות תקועים איפה שהוא במקום ה-17 ולהתגאות על כך. נתחיל להילחם על הכלכלה ועל יחסי החוץ שלנו, נדאג לתעשייה ונפתח את החברות שאנחנו מקימים בישראל במקום למכור אותם לדגים הגדולים בחו"ל – פה מתחילה הציונות והראיה היהודית למשך דורות אשר בזכותה שרדנו את כל שנות הגלות – בדאגה לכלל, והרצון להיות הכי טובים.

אז לקראת ה-68 הגיע הזמן שנתחיל לשאוף למקום הראשון, תמיד לנצח ולהיות הכי טובים בכל תחום שנבחר לעסוק בו גם כפרט וגם ככלל.

חג עצמאות שמח.

20 News

20 News


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.