צילום: Pixabay

 

אחד הנושאים החמים ביותר בחודשים האחרונים הוא שער הביטקוין אשר מככב במהדורות וברשת הווירטואלית. מאידך, הטכנולוגיה אשר מאפשרת ייצור עדיין לא פתוחה לכל ומצריכה סוג של התמחות של בעלי ידע בתחום הפיננסי והטכנולוגי. הבלוקצ’יין משמש כמאגר מידע מוצפן ומבוזר ומאפשר אחסון של כמות עצומה של מידע וזאת מבלי לאפשר לגורם יחיד לשלוט בו. יכולת זו שנחשבת למתוחכמת למדי מעניקה לבלוקצ’יין כוח גדול מאוד שעשוי לייעל ולשנות תהליכים רבים אשר מתרחשים מדי יום ביומו בתעשיות שמבוססות על מידע.

אחת הבעיות אשר מונעות את אימוץ הטכנולוגיה על ידי רבים היא בעיית הפרטיות. כל המידע מועבר אמנם באנונימיות אך בפומבי עובדה שהופכת כל עסקה לגלויה בעבור כל המשתתפים בתהליך. זהות המבצע נשמרת חסויה.

ישראל מעצמת בלוקצ’יין?

כמו כל נושא אשר קשור לכספים והצלחה כלכלית גם בתחום זה אנו הישראלים מוצאים עניין רב ומשקיעים מאמצים רבים על מנת להגיע לפסגה ולהביט ממנה על הנוף. גיא גלבויז הינו ישראלי אשר עשה דרך ארוכה ומוצלחת בעולם הפיננסים והפך ליועץ עסקי בכיר בתחום זה. עולם הבלוקצ’יין מורכב מכמה רבדים עיקרים שאת כולם נוכל לגלות בישראלי הממוצע:

שאפתנות – עוד מילדות מחנכים אותנו להצליח יותר בכל דבר שאנו עושים. זה ממשיך בלימודים, בצבא ובאוניברסיטה.

אתגר – אין עלינו הישראלים בכל מה שקשור לפיצוח של אתגרים חדשים. התמריץ במקרה זה הוא גדול ומכובד ולכן רבים מנסים את כוחם בעולם זה.

יכולת לימוד עצמית – כדי להגיע אל המטרה הנכספת, הישראלים מוכנים להשקיע וללמוד.

חברים ומשפחה – אנו נעשה הכול כדי שהם יהיו גאים בנו ולכן לא נשקוט עד שנכבוש את פסגת הביטקוין.

מפחדים מהביטקוין?

כל דבר שהוא לא מוכר עשוי להוות מקור לחרדות וחשש. היות ומדובר על מרכיב כל כך מרכזי בחיים של כולנו, קרי כסף, אז ניתן להבין את הפחד שאוחז כעת במוסדות שונים אשר עוסקים בפיננסים. הביטקוין הוא פתרון מצוין מצד אחד ובעיה קשה מאידך. כל שכן כאשר מדובר על התימרות להחלפת המטבע הפיזי באחד כזה שלא רואים אותו, אין אפשרות לגעת בו והוא משנה את ערכו השכם וערב.

חלק גדול מההצלחה של ישראל בעולם הבלוקצ’יין והביטקוין התאפשרה בשל התמיכה אשר מוענקת לה על ידי הרשויות בארץ למטרת פיתוח בתחום הפינטק. מסתבר שהמדינה מעמידה חממות אשר תומכות בחברות שעוסקות בסטארט אפ. חוק שחוקק אשר מקדם השקעות זרות נותן לחברות זרות את האפשרות להפחית שיעורי מס בכ-10%. עובדה זו הופכת את ישראל לאטרקטיבית מאוד בעבורן. סיבה נוספת היא העובדה שישראל מדורגת במקום שלישי בעולם בתחום תעשיית הון סיכון.

מיסים ועוד

למטבעות המבוזרים אין מעמד חוקי מוגדר בישראל, אך המס עדיין רלוונטי לגביהן מאוד. לאחרונה פורסמה הודעה שמדברת על כך שכל עסק אשר החליט לעבוד על מטבעות מבוזרים יהיה עליו לשלם מס בעבור כל הרווחים. עובדה זו מביאה למסקנה שהביטקוין וחבריו כלולים בתחום המשפטי. תקנות ה ICO הן מסובכות והרגולציה לניירות ערך הקימה סוג של וועדה במטרה לבדוק האם החקיקה בתחום של ניירות הערך מתאימה להן.

כנס ה- Blockchain & Bitcoin Confrence Israel אשר התקיים במרץ בתל אביב הוא אחת ההוכחות לכך שישראל על המפה בתחום במטבעות המבוזרים. הכנס הוקדש לכל תחום המטבעות הוירטואליים, בלוקצ’יין ועוד דברים רבים. האורחים אשר הוזמנו לכנס הם יזמים בתחום, משקיעים ומפתחים, מיידים של חברות כמו גיא גלבויז. בנוסף הוזמנו גם משפטנים, אנשי שיווק, עורכי דין וגם אנשים אשר מתעניינים בתחום הקריפטו.

משקיעים בנו

קרנות הון אירופאיות אשר הבינו את הפוטנציאל שנמצא בחברות ישראליות נוטות להשקיע בהן ולהרחיב את שוק הבלוקצייין הישראלי. דוגמא לכך היא קרן מנגרוב אשר גילתה מוקדם מהצפוי את הפוטנציאל והחליטה להשקיע עשרות מיליונים בחברות סטארט אפ ישראליות בתחום. השוק עומד בפתחו של עידן חדש שמציע פרוטוקולים חדשים שיהפכו שיעשו בו שינויים רבים. ההתפתחות המהירה של פיתוחים בתחום הביאה לכך שכיום ניתן לסגור בלוק בהרבה פחות מעשר דקות. למעשה במקרים שונים מדובר על סגירת בלוק בפחות משנייה.

הטכנולוגיה אשר עוסקת בבלוקצ’יין עשויה להיות הקטר אשר יצמיח את התעשייה הישראלית. לאחר תעשיות מוצלחות של אינטרנט, שבבים, סייבר ועוד אז נראה שהתחום הבא שמדברים עליו הוא הבלוקצ’יין. הבסיס לתחום כבר קיים, וישנן קהילות בכל רחבי העולם אשר מחוברות לנושא. למעשה מה שחסר כרגע הוא רגולציה וישנה עובדה רבה בתחום זה. גיא גלבויז הוא אחד האנשים אשר מאמינים בשוק הבלוקצ’יין ועושה רבות למען קידום התחום.

יוצאים מהחושך אל אור

כאשר תחום הבלוקצ’יין יהפוך לנפוץ יחל תהליך של יציאה מעולם של אנונימיות. אמנם עדיין ישמר סוג של דיסקרטיות אך יחול פיקוח של רשות המיסים (או גוף רשמי אחר). בורסות ברחבי העולם מעוניינות להפוך את הביטקווין לחוקי. אמנם הדרך לשם עוד ארוכה ורשות המיסים צריכה להיות פתוחה יותר לשינויים ולהבין שלא כל מי שסוחר בביטקוין הוא פושע. התעשייה ככל הנראה לא תעצור ולכן קיים צורך להשתנות בהתאם אליה.

חברות רבות הולכות כיום בלב שלם להנפקות של מטבעות מטבע קריפטו. אם בעבר לא ממש ידענו מה אנחנו עושים אז כיום יש הרבה יותר מידע בנושא וחברות שיש להן מוצר עושות שימוש בכסף למטרות צמיחה.

מטבע תנודתי

מדובר על מטבע אשר הערך שלו היה נחשב למאוד לא יציב למשך תקופה מסוימת. כיום התנודתיות נרגעת והולכת ומי שמחפש יציבות יוכל למצוא אותה כאן. לשינוי במצב ישנו גורם נוסף והוא Stable Coin מדובר על מטבעות אשר מוצמדים למטבעות אמתיים או לחילופין מותאמים למודל מסוים ומוגדר מראש. מה שנחוץ זו רגולציה אשר תקדם את התחום ותצמיח משק כלכלי פורה.

ישנה חשיבות גדולה מאוד לנושא האבטחה בעולם הקריפטו וכל חברה אשר תפעל בתחום זה תזכה לתשומת לב רבה. ההעברות הן נקודת תורפה אשר יש להשקיע בה אנרגיה ומשאבים על מת להפוך את הל הנושא לבטוח לחלוטין. הציבור חושש כיום מאוד מפריצות שונות ולא שם את מבטחו המלא בשוק הביטקוין. כאשר הנושא יעבוד כמו בכרטיסי אשראי אז נראה נהירה של הציבור לכיוון זה.

שילוב של טלפון וחומרה

אחת הדוגמאות לרעיון היא טלפון אשר ישלב בתוכו חומרה ותוכנה אשר תשמור על המטבע ותבטיח את בטחונו. גיא גלבויז הוא יזם אשר מעורב מאוד בעולם הבלוקצ’יין המתפתח. בעתיד חברות תקשורת רבות שיגלו את הפוטנציאל שגלום בעולם זה יפתחו מכשירים אשר יתמכו בבלוקצ’יין.

אמנם כרגע קיימת בעיה של נזילות הכסף בארץ אך ניתן לשער שכאשר הממונה על המיסים יחליט להיפתח לנושא יגיעו גם המשקיעים הגדולים ויממשו את המטבעות. השינוי מתקרב ויתכן שכבר בשנה הקרובה הכול יתחיל לזוז. הישראלים הם ללא ספק בעלי התכונות שמתאימות ביותר להפיכת שוק הבלוקצ’יין לגדול יותר ומפותח יותר. אמנם ישנן דעות שונות בנושא אבל כמו כל דבר בסופו של דבר אם לא מנסים את לא יודעים. ואנו הישראלים אוהבים לנסות ולקחת סיכונים מחושבים שבדרך כלל מביאים לנו תוצאות יפות.

 

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.